ژن در رابطه با رشد اندام ها کشف شد

ژن در رابطه با رشد اندام ها کشف شد فیکس سرور: پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ˮکنتاکیˮ(Kentucky) در تحقیقات خود به بینشی جدید در مورد نحوه ی تکامل رشد اندام در مهره داران رسیدند که با دستکاری آن می توان نحوه رشد اندام در حیوانات را تغییر داد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این یافته ها که در روز چهارم اکتبر در مجله ی "Current Biology" انتشار یافته است ژنی را نشان میدهد که نقشی اساسی در رشد اندام در مهره داران ایفا می کند.
پژوهشگران با دستکاری این ژن در موش ها توانستند نوعی رشد اندام اجدادی که متعلق به چهاراندامان اولیه بود را در آنها فعال کنند.
چهاراندامان(Tetrapoda) به هر جانوری اطلاق می شود که دارای چهار اندام باشد. پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان چهارعضوی هستند و مارها و دیگر خزندگان بدون دست و پا اجدادشان به چهاراندامان بازمی گردد.
در اندام تمامی چهاراندامان، استخوان های دست و پا ابتدا از لبه های بیرونی شکل می گیرد. این مطالعه بر سمندرها تمرکز دارد که تنها استثناهای این قاعده هستند و استخوان اندام های آنها از لبه ی داخلی رشد می کند. یعنی انگشت شست آنها زودتر از انگشت کوچک دست ایجاد می شود.
"رندال ووس"(Randal Voss)، استاد پژوهش دانشگاهی در دپارتمان علوم اعصاب و مدیر مرکز ذخیره ژنتیک "Ambystoma" که نویسنده این مقاله نیز هست می گوید: دانشمندان برای بیش از یک قرن می خواستند بدانند که آیا که چنین تکاملی تنها منحصر به سمندرها است یا خیر. حالا ما دریافتیم که این نوع از رشد اندامی در اجدادان چهاراندامان دیده می شود و این مساله مخصوص سمندرها نیست بلکه آنها تنها این خاصیت اجدادی را حفظ نموده اند.
"ووس" که توانایی منحصربه فرد سمندرها در بازسازی اندام را مطالعه می کند با "سوزان مکم"(Susan Mackem)، محقق اصلی و مرکز تحقیقات سرطان که بر شبکه های پیامرسان در اندام ها تمرکز دارند، به همکاری پرداخته است.
پژوهشگران در موش ها و سمندر مکزیکی عملکرد ژن "Gli۳" را دستکاری کردند. این ژن در تنظیم الگوی رشد اندام ها اهمیت زیادی دارد. موش هایی که عملکرد ژن "Gli۳" در آنها بالا رفته بود مانند سمندرها رشد از لبه داخلی داشتند و بالعکس زمانی که این ژن در سمندرها سرکوب شد آنها رشدی مشابه موش ها نشان دادند.
"ووس" می گوید: از نظر تکاملی، آن چه که ما انجام دادیم موش ها را به رشد اجدادی اندام ها بازگرداند. این مساله نشان میدهد که ژن "Gli۳" علت اصلی تغییر نحوه ی رشد در چهاراندامان اولیه بوده است.
این نتایج برای زیست شناسان تکاملی همچون دیرینه شناسان که بتازگی فسیل هایی یافته اند که از این نظریه حمایت می کند، اهمیت زیادی دارد. علاوه بر آن این تحقیقات بینشی درمورد نحوه ی تبدیل باله به اندام در مهره داران فراهم می آورد.
نتایج این تحقیقات در آینده به یافتن پاسخی برای سوالات مربوط به نحوه ی بازسازی اندام نیز کمک خواهدنمود. سمندرها از معدود حیوانات چهارپایی هستند که قادرند عضو از دست رفته را بطور کامل بازسازی کنند و دانشمندان فکر می کنند که چنین قابلیتی با نحوه ی رشد اندام های آنها ارتباط داشته باشد.
"ووس" حالا می خواهد بازسازی اندام را در سمندرهایی که از نظر ژنتیکی مورد دستکاری قرار گرفته اند مورد مطالعه قرار دهد.
منبع:

1400/07/15
14:15:02
0.0 / 5
431
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین