نخستین و بزرگ ترین نیروگاه انتشار منفی آلاینده دنیا شروع به کار کرد

نخستین و بزرگ ترین نیروگاه انتشار منفی آلاینده دنیا شروع به کار کرد نخستین و بزرگ ترین کارخانه ای که دی اکسید کربن هوا را جذب و به سنگ تبدیل می کند از روز چهارشنبه در ایسلند شروع به کار کرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، کارخانه "اورکا" (Orca) که توسط استارتاپ "کلایم ورکز" (Climeworks AG) برای کاهش اثرات گازهای گلخانه ای بوجود آمده است نقطه عطفی در جذب مستقیم آلاینده از هوا است.
باآنکه "کلایم ورکز" ۱۶ تاسیسات در سرتاسر اروپا دارد اما "اورکا" تنها تاسیساتی است که دی اکسید کربن را مستقیما از هوا جذب و ذخیره می کند.
به نقل از این استارتاپ، کارخانه "اورکا" می تواند سالانه ۴ هزار تن دی اکسید کربن از هوا جذب نماید و آنرا طی یک فرایند شیمیایی ایمن که توسط شرکت "کرب فیکس" (carbfix) بوجود آمده است، ذخیره کند. طی این فرایند دی اکسید کربن به سنگ تبدیل می شود.
به نقل از شرکت "کرب فیکس"، دی اکسید کربن هوا با آب ترکیب می شود و سپس به عمق زمین منتقل می شود و با تماس با سنگ های بازالت به سرعت تبدیل به یک ماده معدنی می شود.
باآنکه این کارخانه تنها قادر به جذب بخش کوچکی از دی اکسید کربنی است که سالانه حدود ۳۵ میلیارد تن منتشر می شود اما این شرکت خصوصی باور دارد که این نخستین قدم برای توسعه ظرفیت چنین تاسیساتی است.
بر اساس گزارش هیئت بین دولتی سازمان ملل که درمورد تغییرات جوی اخطار داده است به دنبال گرم شدن زمین طی سالهای آینده، جهان شاهد حوادث آب و هوایی بیشتری خواهد بود و متخصصین بر اهمیت کاهش سطح انتشار گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن هوا تاکید می کنند.
به نقل از "کلایم ورکز" ساخت کارخانه ی "اورکا" در ماه مه سال ۲۰۲۰ بر مبنای فناوری ماژولار پیشرفته شروع شد و از این تکنولوژی میتوان به سادگی در سایر مکان های جهان و حتی در مقایس های بزرگ تر بهره برد. این شرکت می گوید که فناوری پیشرفته آنها برای جذب بیشتر دی اکسید کربن بهینه سازی شده است.
در حالیکه سرمایه گذاری بر روی شرکتهای جذب کننده کربن از هوا در حال افزایش می باشد اما متخصصین به معایب این فناوری ها هم اشاره می کنند و می گویند انتظارات از این تکنولوژی ها بیش از اندازه خوش بینانه است.
"کریستوف جبالد" (Christoph Gebald) مدیرعامل شرکت "کلایم ورکز" می گوید: برای رسیدن به انتشار صفر خالص دی اکسید کربن هنوز راه زیادی در پیش داریم اما ما معتقدیم که شرکت ما با ساخت "اوکرا" گام بزرگی در جهت رسیدن به این هدف برداشته است.
منبع:

1400/06/19
13:38:53
0.0 / 5
551
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین