وای فای مجانی

وای فای مجانی فیكس سرور: باآنكه امروزه بسته های اینترنتی اپراتورها برای اغلب گوشی های هوشمند فعال است، اما همچنان نیاز به وای فای در بعضی اماكن و در شرایطی كه به هر علت اینترنت گوشی فعال نیست، حس می گردد. بنابراین وزیر ارتباطات به اپراتورها توصیه كرده وای فای مجانی با حجمی مشخص را در مكان های عمومی به كاربران عرضه دهند؛ اتفاقی كه مشابه آن در دنیا مرسوم می باشد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، وای فای شهری با قابلیت ارائه سرعت و كیفیت بالا و گاهی مجانی برای كاربرانی كه در لحظه به اینترنت موبایل خود دسترسی ندارند و همینطور با عنایت به نیاز ابزارهای فاقد سیم كارت مانند لپ تاپ و تبلت به وای فای، مورد توجه كاربران هستند، از كسانی كه برای چند دقیقه در فروشگاه و كافه های شهری در انتظارند تا مسافرانی كه در لابی هتل قصد كارهای اینترنتی داشته و به هر علت امكان استفاده از نسل های سوم و چهارم موبایل را ندارند.
اتصال به اینترنت و استفاده از پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی امروزه به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره افراد تبدیل شده است و دسترسی ساده به فضای مجازی سبب شده تا روند اطلاع رسانی و ارتباط افراد با یكدیگر تسریع یابد. همینطور با گسترش نفوذ دستگاه های همراه نیاز به آنلاین بودن افزایش یافته و یكی از بهترین و به صرفه ترین روش ها برای این منظور استفاده از وای فای است. بنابراین روزبه روز مكان های بیشتری برای جذب مشتری، محل خویش را به وای فای عمومی و مجانی مجهز می كنند.

رسم عرضه وای فای مجانی در جهان
در خیلی از كشورهای پیشرفته جهان استفاده از وای فای در فضاهای شهری و عمومی مانند میدان ها، ایستگاه های اتوبوس، بیمارستان ها و دانشگاه ها به امری عادی تبدیل شده است و گاها شهرداری ها تلاش می كنند با ارائه وای فای، رضایت خاطر شهروندان را كسب كنند. با این حال، در كشور ما وای فای شهری هنوز به طور گسترده به اجرا در نیامده است.
شركت گوگل برنامه عرضه خدمات مجانی اینترنت وای فای خویش را شروع كرده است. این خدمات در كشور هند عرضه شده و گوگل این كار را برای اینكه افراد بیشتری آنلاین شوند و بتوانند به خدمات این شركت دسترسی یابند، انجام داد. این كار در سال ۲۰۱۶ به افزایش ۱۵ دقیقه ای مصرف روزانه داده با استفاده از گوشی های هوشمند انجامید. همینطور به تازگی هم قصد دارد خدمات وای فای مجانی خویش را در اندونزی عرضه دهد كه در ایستگاه های راه آهن، دانشگاه ها و دیگر نقاط عمومی در دسترس و برای همه مردم قابل استفاده خواهد بود.
همچنین اتحادیه اروپا طرحی سه ساله با بودجه ۱۲۰ میلیون یورو (۱۴۱ میلیون دلار) برای فراهم كردن اینترنت وای فای مجانی عمومی در ۶۰۰۰ شهر این منطقه تصویب كرده است. بر مبنای این طرح، اینترنت بی سیم در مراكز عمومی شهرها از جمله كتابخانه ها، ادارات عمومی و بیمارستان ها برقرار می گردد.

انحصار ابتدایی برای عرضه وای فای شهری
با ورود نسل های بالاتر اینترنت به ایران، ابتدا تنها یكی از اپراتورها بود كه انحصار نسل های سوم و چهارم موبایل و عرضه وای فای شهری را در اختیار داشت. این انحصار در ابتدا مانع ورود سایر اپراتورها و فعالان اینترنت به پروژه وای فای شهری بود؛ اما با به انتها رسیدن انحصار این اپراتور بر وای فای شهری در كنار نسل سوم و چهارم موبایل از شهریور ماه ۹۳، دست سایر اپراتورها هم برای ارائه وای فای شهری باز شد.
همچنین هم اكنون چندین دانشگاه كشور در محیط دانشگاه به دانشجویان خود وای فای مجانی ارائه می دهند و وجود وای فای مجانی در خیلی از هتل ها، كافه ها و رستوران های كشور هم به امری عادی بلد شده است. حتی در مقطعی از زمان یكی از اپراتورهای موبایل در تفریحگاه توچال تهران البته در حجمی محدود اقدام به ارائه وای فای شهری مجانی كرد.
البته بعد از آن هم داوود زارعیان -معاون شركت مخابرات ایران- درمورد برنامه های وزارت ارتباطات برای توسعه وای فای شهری وعده داده بود بیشتر نقاط پرترافیك مجهز به وای فای می شوند و حتی از ابلاغ برنامه ای برای تولید وای فای شهری در نقاط مركزی تهران شامل حدفاصل چهارراه ولی عصر تا میدان انقلاب خبر داده بود. وی همینطور از سال ۹۳، از احتمال طرحی برای تغییر كاربری كیوسك های تلفن و استفاده آنها برای عرضه وای فای شهری به مردم خبر داد.
برای عرضه وای فای شهری به مجوز رگولاتوری نیاز است كه البته به نظر می رسد اپراتورها برای دریافت این مجوز با مانعی روبه رو نیستند. باآنكه با عرضه وای فای شهری، ممكن است سهم اپراتورها از بازار پرشتاب مصرف اینترنت تحت تاثیر قرار گیرد، اما باید توجه داشت همین حالا هم تقریبا اغلب گوشی های هوشمندی كه در اختیار كاربران قرار دارد، به اینترنت اپراتورها مجهز است و عرضه وای فای مجانی تنها دسترسی به اینترنت را برای مدتی آسان تر می كند.

تجربه موفق وای فای مجانی در اربعین
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - كه سال قبل در مقام مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت حضور داشت، از عرضه وای فای مجانی توسط اپراتورها برای زائران اربعین در مرز كشور و در مسیر كربلا تا نجف خبر داده بود. در آن زمان اپراتورهای داخلی با اپراتور عراقی قراردادی عقد كرده بودند و با پیش خرید حجم های عرضه شده از اپراتور عراقی، عرضه مجانی سرویس وای فای امكان پذیر شده بود.
البته جهرمی همان زمان درباره محدودیت های وای فای اظهار كرده بود: بطور قطع وای فای محدودیت هایی دارد و همه نمی توانند از اینترنت مجانی به صورت نامحدود استفاده كنند. هزینه ای كه شده برای احساس امنیت و اتصال است كه در مواقع ضروری اطلاع رسانی انجام شود و اینكه این امكانات به فضای سرگرمی تبدیل شود مناسب آن فضا هم نیست. همینطور به علت جمعیت زیاد، به خصوص در ساعات شب، شبكه وای فای كامل از شبكه خارج می گردد و قابل استفاده نیست.
اما در آخرین اظهارنظرها درباره عرضه وای فای رایگان، جهرمی كه از مرداد ماه در مقام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاضر شده است، از لزوم تولید رفاه بیشتر برای مردم توسط اپراتورها سخن گفت و اظهار نمود: اپراتورها باید به فروشگاه ها و مراكز رفاهی به صورت عمومی خدماتی عرضه دهند. خدمات وای فای با حجم مشخص باید برای رفاه مردم قرار گیرد. همان گونه كه در دنیا مرسوم است این اتفاق بیفتد.
بنابراین در شرایطی كه رگولاتوری دست اپراتورها را برای عرضه وای فای شهری با دریافت مجوز باز گذاشته است و خود وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم از اپراتورها خواسته تا برای مراكز عمومی و البته با حجم مشخص وای فای عرضه دهند، به نظر می رسد اكنون توپ در زمین اپراتورهاست؛ تا با این كار رفاه بیشتری برای كاربران فراهم كرده و به شركت های توسعه ای در جهان نزدیك تر شوند.


 

1396/07/15
18:31:51
5.0 / 5
5454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین