اظهارات موافقان و مخالفان لغو بررسی طرح صیانت در قالب کمیسیون مشترک

اظهارات موافقان و مخالفان لغو بررسی طرح صیانت در قالب کمیسیون مشترک فیکس سرور: نمایندگان مخالف بررسی طرح ساماندهی فضای مجازی در کمیسیون مشترک تاکید داشتند که بخش قابل توجهی از زندگی مردم به فضای مجازی گره خورده و نباید به دور از شفافیت تصمیمی نسنجیده برای این حوزه اتخاذ شود و نمایندگان موافق بررسی این طرح در کمیسیون مشترک تاکید داشتند که بررسی این طرح در کمیسیون مشترک امکان گرفتن نظرات کارشناسان بیشتر را فراهم نموده و فرصت بیشتری را برای سنجیده شدن این طرح فراهم کردند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی بامداد امروز مجلس درخواست عده ای از نمایندگان بمنظور لغو بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی بر طبق اصل ۸۵ را بررسی کردند.
روح الله عباسپور در مخالفت با این درخواست بیان کرد: اگر این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود تنها سه موافق و سه مخالف اجازه اظهارنظر دارند، در صورتیکه اگر در کمیسیون مشترک بررسی شود در آنجا از همه کمیسیون های تخصصی نمایندگان حضور خواهند یافت و بررسی عالمانه تر و دقیق تر خواهد بود. همین طور در کمیسیون مشترک صاحبنظران از خارج از مجلس نیز می توانند حضور یافته و نظرات خودرا مطرح کنند، اما در صحن مجلس شورای اسلامی امکان بهره گیری از نظرات فرهیختگان و متخصصان این حوزه وجود ندارد. در این طرح هیچ نوع محدودیت و فیلترینگ به میان نیامده است. امروز کشور آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته ۲۷۰ قانون دراین زمینه دارند ما فقط می خواهیم نماینده هایی پلتفرم های خارجی حضور یافته و پاسخگوی ارائه خدمات به مردم باشد از طرف دیگر در صورت بررسی این طرح در کمیسیون مشترک بصورت آزمایشی این قانون اجرائی شده و می توان نقصها و ایرادات آنرا باردیگر بررسی کرد. در هیچ کجای این طرح محدودیتی برای کسب و کارهای مجازی دیده نشده است بلکه برای ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دانش آموخته این حوزه اشتغالزایی خواهد شد.
محمدحسین فرهنگی در موافقت با این درخواست بیان کرد: بنده با اصل این طرح موافق هستم و لازم است برای حفظ حقوق کاربران در فضای مجازی قانون داشته باشیم، اما با بررسی این طرح بر طبق اصل ۸۵ و در کمیسیون مشترک مخالف هستم. طراحان این طرح مدعی هستند که لازم است این طرح با سرعت بیشتری رسیدگی شود، چونکه می گویند در این عرصه قانونی نداریم. در صورتیکه ما قانون تجارت الکترونیکی را در سال ۸۲ مصوب کردیم که بخش مهمی از احکام آن مربوط به همین حوزه است و قانون جرائم کامپیوتری در سال ۱۳۸۸ تصویب کردیم که باز موضوع این قانون نیز برخورد با کلاهبرداری ها و سو استفاده ها در فضای مجازی است.
ایشان سپس اشاره کرد: در قانون مجازات اسلامی نیز درباب رفتارهای نا به هنجار در فضای مجازی قانون موجود است پس هیچ ضرورتی ندارد که بررسی این طرح با عجله صورت گیرد. یکی از نگرانی هایی که وجود دارد این است که ما در ابتدا نیاز داریم تا پیامرسان های داخلی باکیفیت برابر یا حتی بالاتر از پیامرسان های خارجی ایجاد نماییم و سپس به سراغ تصویب چنین قوانینی برویم. از طرف دیگر ما در آستانه تشکیل دولت جدید هستیم و شاید وزارت ارتباطات جدید برای پشتیبانی از پیامرسان های داخلی برنامه ای داشته باشد. بهتر است از نظرات آنها استفاده نمائیم. از طرف دیگر این طرح می تواند کسب وکارها را محدود کند و برای مردم مشکل آفرین شود. بهتر است این طرح در صحن مجلس شورای اسلامی به بحث گذاشته شود و تمامی چالش های آن مورد ارزیابی علنی قرار بگیرد.
رضا تقی پور در مخالفت با درخواست لغو بررسی این طرح بر طبق اصل ۸۵ اشاره کرد: متاسفانه در صحبت های متقاضی این درخواست شاهد توهین به شعور مجلس بودیم متاسفانه حواشی و نگرانی های به وجود آمده در مردم از طرف دشمنان خارجی و حتی تعدادی از دوستان داخلی نیز و همکاران ما دنبال شده است. معلوم شد که مخالفان این طرح می خواهند تا مجلس شورای اسلامی از حق قانون گذاری در زمینه فضای مجازی محروم شود. لغو بررسی این طرح بر طبق اصل ۸۵ یعنی پشتیبانی از صیانت هایی که در فضای مجازی در طول این هشت سال صورت گرفته است.
وی افزود: فضای مجازی امروز کشور در اشغال دشمن است ما فقط می خواهیم در این فضا قانون گذاری نماییم. چرا عده ای از قانون می ترسند؟ هدف ما پنهان کاری نیست حتی تمام جلسات کمیسیون می شود بطور علنی پخش شود. اگر این طرح در صحن مجلس بیاید ما با محدودیت زمانی مواجه هستیم، اما در کمیسیون مشترک همه افراد متخصص می توانند حضور یافته و اظهارنظر کنند. در این طرح هیچ نوع محدودیتی برای کسب وکارها دیده نشده است، بلکه ما به دنبال ایجاد امنیت برای کسب و کارهای مجازی هستیم. خواهش می کنم اجازه ندهید تا حواشی بر منطق غلبه کند.
عبدالناصر درخشان در موافقت با لغو بررسی این طرح در ۸۵ بیان کرد: مردم بنگرید که نمایندگان شما در پارلمان نگرانی ها و دغدغه های مردم را می بینند و نگرانی شما را نگرانی خود می دانند از همه نمایندگان خواهش می کنم خارج از فضای احساسی و بر طبق منطق و عقلانیت تصمیم بگیرند. امروز کشور در وضعیت سختی قرار دارد روز گذشته ۵۸۸ نفر براثر کرونا جان باختند. اولویت اول امروز جامعه این مساله است. نپرداختن به فضای مجازی ساماندهی فضای مجازی نیز از اهمیت برخوردارست اما باید در وضعیت و موقعیت مناسب بررسی شود. مگر ما چند سال قبل چنین تجربه ای را نداشتیم؟ به دنبال جایگزین کردن جست وجوگر داخلی بجای جست وجوگر خارجی بودیم و جست وجوگر یوز را ایجاد کردیم؛ نتیجه آن چه شد؟ خیلی از مسائل اقتصادی مردم امروز با این اینستاگرام گره خورده است.
وی افزود: آموزش دانش آموزان ما با پلتفرم های خارجی ارتباط دارد آیا به این مسائل نگاه کارشناسی داشته ایم؟ اگر می خواهیم خودرا مقایسه نماییم باید همه جوانب را در نظر بگیریم. کشورهایی که امروز ۲۷۰ قانون در این عرصه دارند ۲۰ سال کار کارشناسی انجام داده اند. آیا ما با شش ماه کار کارشناسی می توانیم چنین قوانینی را وضع کنیم؟ اگر ما امروز تصمیم غلط بگیریم باید در مقابل تاریخ و وجدان خود و مردم پاسخگو باشیم. عمده ترین فضای تنفس اجتماعی مردم در شبکه های اجتماعی است نفس مردم را نگیرید. بخش قابل توجهی از زندگی اجتماعی مردم با این فضا گره خورده است؛ نباید تصمیمات نسنجیده اتخاذ نماییم امید مردم به مجلس است. برای جلوگیری از سو استفاده ها اجازه دهید این طرح در فرصتی مناسب و در فضایی آرام در صحن مجلس شورای اسلامی بررسی شود. امروز جان هزاران نفر از هموطنان برای کرونا در خطر است. آیا اولویت امروز فضای مجازی است؟
منبع:

1400/05/19
22:11:16
0.0 / 5
847
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین