پژوهشگران منبع جهش های عامل نوعی سرطان پوست را کشف کردند

پژوهشگران منبع جهش های عامل نوعی سرطان پوست را کشف کردند به گزارش فیکس سرور پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند جهش های ناشی از تغییر شیمیایی DNA که تحت تأثیر نور خورشید صورت می گیرند، می توانند عامل بروز ملانوما باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهشی که در "موسسه ون اندل"(Van Andel Institute) آمریکا انجام شده است، نشان داده است که جهش های عامل تومور بدخیم "ملانوما"(Melanoma)، ناشی از تغییر شیمیایی DNA تحت تأثیر نور خورشید است نه تصور پیشین که آنرا ناشی از خطا در رونوشت DNA می دانست.
یافته های این پژوهش، باورهای دیرینه در مورد مکانیسم های ورای ملانوما را ارتقا می بخشند، اهمیت اقدامات پیشگیرانه را تقویت می کنند و روشی را جهت بررسی منشا سایر انواع سرطان عرضه کنند.
"گرد فایفر"(Gerd Pfeifer)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: سرطان ها از جهش های DNA ناشی می شوند که امکان نجات یافتن و حمله کردن به بافت های دیگر را برای سلول های معیوب فراهم می کنند. با این حال، منبع این گونه جهش ها که عرضه درمان و پیشگیری را پیچیده می کنند، در بیشتر موارد مشخص نمی باشد. ما در مورد ملانوما نشان داده ایم که صدمه ناشی از نور خورشید، با ایجاد پیش جهش هایی که در نهایت به جهش کامل طی تکثیر DNA می انجامند، DNA را تحریک می کند.
ملانوما، یک نوع جدی از سرطان پوست است که از سلول های پوستی تولیدکننده رنگدانه شروع می شود. باآنکه میزان شیوع ملانوما نسبت به سایر انواع سرطان پوست، کمتر است اما احتمال گسترش و هجوم آن به بافت های دیگر بیشتر است و این موضوع، امکان نجات بیمار را به صورت قابل توجهی می کاهد. پژوهش های پیشین که در مقیاس بزرگ صورت گرفته اند، نشان داده اند که ملانوما بیشترین جهش را نسبت به سایر سرطان ها دارد. ملانوما مانند سایر سرطان های پوست، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید بخصوص پرتوهای معروف به "UVB" مرتبط می باشد. قرار گرفتن در معرض UVB، به سلول های پوست و همینطور DNA درون سلول ها صدمه می رساند.
براساس تصور متداول، بیشتر سرطان ها زمانی آغاز می شوند که صدمه رسیدن به DNA، مستقیما به جهشی بیانجامد که طی تکثیر معمولی سلول، در نسل بعدی سلول ها هم کپی می شود اما فایفر و همکارانش، مکانیسم متفاوتی را برای ایجاد جهش های بیماری زا پیدا کردند. آنها یک پایه شیمیایی را معرفی کردند که معمولاً در DNA پیدا نمی گردد و آنرا مستعد جهش می سازد.
DNA، چهار پایه شیمیایی معروف به "آدنین"(Adenine)، "تیمین"(Thymine)، "سیتوزین"(Cytosine) و "گوانین"(Guanine) را شامل می شود که به صورت جفت وجود دارند. توالی های متفاوت این جفت ها، همه دستورالعمل های زندگی را رمزگذاری می کند. این مشکل در ملانوما، زمانی رخ می دهد که تابش UVB از خورشید به توالی خاصی از این پایه های شیمیایی برخورد می کند و باعث می شود که به یکدیگر متصل شوند و ناپایدار باشند. این بی ثباتی، به تغییر شیمیایی سیتوزین منجر می شود و آنرا به "اوراسیل"(Uracil) تبدیل می کند که یک پایه شیمیایی در مولکول پیام رسان RNA است نه DNA. این تغییر، "پیش جهش"(Premutation) نام دارد و به جهش DNA طی تکثیر عادی سلول منجر می شود که تغییرات زمینه ساز ملانوما به همراه دارد.
این جهش ها امکان دارد بلافاصله به بیماری منجر نشوند؛ در عوض امکان دارد که سال ها در خواب بمانند. همینطور این جهش ها می توانند به مرور زمان و با قرار گرفتن شخص در معرض نور خورشید، افزایش یابند و به بروز سرطانی منجر شوند که درمان آن دشوار است و از خیلی از درمان ها می گریزد.
فایفر افزود: ایمنی در مقابل خورشید، بسیار مهم می باشد. در پژوهش ما، بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار گرفتن در معرض پرتو UVB، معادل تجربه ظهر بود و برای ایجاد پیش جهش کفایت می کرد. باآنکه سلول های ما، تضمین لازم برای ترمیم صدمه DNA را دارا هستند اما این فرایند گاهی امکان از بین رفتن را هم به همراه دارد. محافظت از پوست به صورت کلی، بهترین چاره برای جلوگیری از ملانوما به حساب می آید.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/05/11
12:36:51
0.0 / 5
568
تگهای خبر: پژوهش , پیام رسان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین