وزیر ارتباطات:

تصویب طرح صیانت از كاربران نظام حكمرانی فضای حقیقی را تضعیف می كند

تصویب طرح صیانت از كاربران نظام حكمرانی فضای حقیقی را تضعیف می كند وزیر ارتباطات درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: آخرین پیش نویس پخش شده، نه فقط نظامی را برای حکمرانی سایبری کشور ایجاد نمی کند، بلکه نظام حکمرانی فضای حقیقی کشور را هم تضعیف خواهدنمود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در مطلبی که در کانال تلگرامی، انتشار یافته اظهار کرده است: چون سوالات مکرری درباره مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی از بنده پرسیده شد، این توضیحات را برای استحضار شما عزیزان منتشر می کنم.
در مجلس برای فضای مجازی چه قانونی به تصویب رسید؟
نمایندگان مجلس شورای اسلامی برمبنای اصل ۸۵ قانون اساسی، «ضرورت» طرح صیانت از حقوق کاربران و پشتیبانی از خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات را تایید و حق تصمیم گیری خود برای قانون گذاری را به یک کمیسیون تفویض کردند.
تصمیم این کمیسیون برای فضای مجازی چیست؟
این کمیسیون اکنون تشکیل نشده و مصوبه ای هم نداشته است. اما یک یا چند پیش نویس تا حالا از طرح پیشنهادی انتشار یافته است که هنوز تبدیل به تصویب نامه نهایی نشده است. بدین سبب همچنان پنجره ای برای اعمال تغییرات در مصوبه مجلس باز است.
آیا پرداختن به حکمرانی سایبری ضروری است؟ آیا این پیش نویس موجب ایجاد چارچوبهای مناسبی برای اعمال حکمرانی سایبری خواهد شد؟ آیا از خدمات بومی حمایت موثری صورت خواهد گرفت؟ آیا از حقوق مردم صیانت خواهد شد؟ آیا شبکه های اجتماعی فیلتر خواهند شد؟
هر چند پرداختن به حکمرانی سایبری لازم است و در جامعه درحال رشد مجازی، وضع قوانین و چارچوبهای دقیق و مناسب می تواند موجب رشد اقتصاد دیجیتال و بهبود رضایت عمومی شود، اما از دیدگاه بنده:
آخرین پیش نویس پخش شده، نه فقط نظامی را برای حکمرانی سایبری کشور ایجاد نمی کند، بلکه نظام حکمرانی فضای حقیقی کشور را هم تضعیف خواهدنمود. اختیارات دولت و شخص رئیس جمهور به کمیسیونی فراقوه ای واگذار شده که قدرت بالاتری از دولت دارد و ریاست آن با رئیس جمهور هم نیست. حتی امکان نظارت نمایندگان مجلس بر عملکردها در این عرصه هم ضایع شده است. نهادهای بسیار مهم سیاستگذار کشور مثل شورای عالی امنیت ملی، همیشه با ریاست رئیس جمهور شکل گرفته است. پس در صورت تصویب این پیش نویس، حتما با بی نظمی بیشتری در حکمرانی کشور مواجه خواهیم بود.
خیلی از صاحبان کسب وکارها و حتی پیام رسانهای بومی، مخالفت خود با این پیش نویس را اعلام نموده اند. پس بطور مشخص حمایت موثری از کسب وکارها هم در بین نیست. البته باتوجه به تحریمهای گسترده اعمال شده بر کاربران ایرانی از سمت شرکتهای آمریکایی، پشتیبانی از خدمات بومی از طرف حاکمیت هم یک ضرورت است اما مگر می شود حمایتی تعریف نماییم که حمایت شونده هم آنها را مخرب بداند؟

و اما حقوق مردم، بیشتر مردم در طول این مدت نظرشان را شفاف بیان کرده اند. به نظر نمی رسد در کوتاه مدت چند ماهه شبکه های اجتماعی فیلتر شوند اما مکانیزم پیش بینی شده در این پیش نویس و ترکیب کمیسیونها و کارگروههای تعریف شده در آن احتمال اعمال محدودیت گسترده بر پهنای باند پیام رسانها و حتی اعمال فیلتر را به شدت افزایش داده است. بالا رفتن هزینه اینترنت هم از خروجیهای دیگر این طرح است. البته در کنار آن نباید افزایش تمایل کاربران ایرانی به سمت اینترنتهای ماهواره ای را هم نادیده گرفت.

چه باید کرد؟
صبر نماییم تا دولت سیزدهم مستقر شود، در گذر کوتاه تغییر دولت ها، تصویب چنین مصوبه ی مهمی به ثواب نزدیک نیست. اجازه دهید در فضای کارشناسی و با توجه «واقعی» به حقوق مردم، لایحه و یا طرح در صحن علنی مجلس مطرح و قانونی قابل اجرا برای فضای مجازی تصویب شود.1400/05/08
12:30:50
0.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین