كشف شواهدی از وجود بخار آب در قمر مشتری برای نخستین بار

كشف شواهدی از وجود بخار آب در قمر مشتری برای نخستین بار فیکس سرور: ستاره شناسان برای نخستین بار شواهدی از وجود بخار آب در اتمسفر قمر گانیمد سیاره ی مشتری کشف کردند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این بخار آب از تصعید یخ های سطح این قمر تشکیل می شود. دانشمندان از داده های قدیمی و جدید تلسکوپ هابل برای این کشف استفاده کردند و نتایج تحقیقات آنها در مجله ی "Nature Astronomy" انتشار یافته است.
تحقیقات قبلی شواهدی حاکی از وجود میزان زیادی آب، بیش از آن چه در زمین وجود دارد در قمر گانیمد نشان داده بود. با این وجود این قمر به اندازه ای سرد است که تمامی آب های سطح آن یخ زده هستند و اقیانوس های این قمر زیر پوسته ی ۱۰۰ مایلی آن قرار دارند. بدین سبب وجود بخار آب ناشی از تبخیر آنها نیست.
ستاره شناسان برای یافتن بخار آب در این قمر داده های دو دهه اخیر هابل را بازنگری کردند.
هابل در سال ۱۹۹۸ نخستین تصویر ماورا بنفش را از قمر گانیمد ثبت نمود این تصویر شواهدی از وجود میدان مغناطیسی ضعیف در این قمر نشان داد.
شباهت های موجود در تصاویر فرابنفش نشان از وجود گاز اکسیژن در این سیاره داشت اما برخی دیگر از مشاهدات وجود اکسیژن خالص را رد می کرد بدین سبب دانشمندان نتیجه گرفتند که علت آن می تواند وجود مقادیر زیادی از اتم O باشد.
بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۸ نشان داد که برخلاف تصور وجود اکسیژن در جو گانیمد بعید بنظر می رسد و بدین سبب باید توضیح دیگری برای وجود تفاوت های موجود در تصاویر فرابنفش وجود داشته باشد.
دمای سطح گانیمد در طول روز به شدت متغیر است و در حوالی ظهر در نزدیکی استوا به شدت گرم می شود این گرما موجب آزاد شدن مولکول های آب شده که درون جو قرار می گیرد.
در حال حاضر ناسا در ماموریت جونو "Juno" به بررسی دقیق تر قمر گانیمد پرداخته و تصاویر جدیدی از آن منتشر نموده است. جونو از سال ۲۰۱۶ تا حالا درحال مطالعه سیاره ی مشتری و محیط اطراف آن بوده است.
منبع:

1400/05/05
23:35:39
0.0 / 5
685
تگهای خبر: دانش , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین