چاپ زیستی لوزالمعده می تواند به دیابت آخر دهد

چاپ زیستی لوزالمعده می تواند به دیابت آخر دهد به گزارش فیکس سرور دانشمندان اخیرا موفق به زیست چاپ لوزالمعده شده اند که علاوه بر توانایی آخر دادن به انجام آزمایشات روی حیوانات می تواند به بیماری دیابت در جهان هم آخر دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، طبق گزارش وبسایت رسمی مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL)، یک شرکت اخیرا یک سیستم جدید با قابلیت چاپ بافت بیولوژیکی در مدت سریع و باورنکردنی ۳۰ ثانیه بوجود آورده است که یک روش احتمالی برای آخر دادن به دیابت بوجود می آورد.
فناوری این شرکت که "Readily۳D" نامیده می شود، استفاده گسترده ای در یک پروژه بزرگ اروپایی برای ساخت یک مدل زنده از لوزالمعده انسان که می تواند یک جایگزین ایمن برای آزمایش داروهای جدید باشد، داشته است. به قول متخصصان، فناوری چاپ زیستی یک روز حتی امکان دارد اندام های زنده پیوندی را فراهم آورد.
جریان طراحی و چاپ سه بعدی این لوزالمعده(پانکراس) به صورت طراحی روی صفحه کامپیوتر شروع می شود و یک ماکت دیجیتالی کوچک از لوزالمعده انسان به وجود می آید. اما به شکلی باورنکردنی، چاپ این بافت با رگ های خونی و همه چیزهای دیگرش از یک نمونه کوچک از سلول های بنیادی فقط ۳۰ ثانیه طول می کشد.
این موفقیت از راه به کارگیری فناوری جدیدی که در "آزمایشگاه دستگاههای فوتونیک کاربردی"(LAPD) موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس ابداع شده است، امکان پذیر شد و سپس توسط شرکت "Readily۳D" به بلوغ رسید.
این فناوری اخیراً برای دریافت بودجه حمایتی از طرف اتحادیه اروپا انتخاب شده است و هدف آن ساختن یک مدل قابل اعتماد و زنده از لوز المعده انسان برای آزمایش داروهای دیابت است.
لوز المعده یا پانکراس عضوی حیاتی در بدن انسان است که دقیقاً پشت معده قرار دارد. این عضو کارهای زیادی را مانند تولید بی کربنات ها و آنزیم های مورد نیاز برای هضم غذا انجام می دهد و همینطور طیفی از هورمون ها مانند انسولین را ترشح می کند که هورمونی بسیار مهم برای تنظیم سطح قند خون بدن است. این بدان مفهوم است که وقتی بیماری برای لوزالمعده ایجاد می شود، دیابت هم به دنبال آن می آید، چونکه سلول های صدمه دیده قادر به تولید انسولین مورد نیاز برای تنظیم سطح قند خون بدن نیستند.
حالا بیشتر از ۴۵۰ میلیون بزرگسال در سرتاسر جهان از دیابت رنج می برند که ۶۰ میلیون نفر از آنها در اروپا زندگی می کنند. تقریباً ۴.۴ درصد از جمعیت کشور سوئیس هم مبتلا به دیابت هستند و این آمار هم در اروپا و هم در سرتاسر جهان در حال افزایش می باشد.
دیابت بعنوان دومین علت اصلی قطع عضو در جهان، خطر سکته یا حمله قلبی را ۹ برابر می کند. این بیماری همینطور علت شماره یک نابینایی در بزرگسالان است. اما دانشمندان با استفاده از زیست چاپ لوزالمعده می توانند تشخیص و درمان دیابت را تسریع کنند که این یک مزیت آشکار برای سلامت و بهداشت عمومی است.
این تکنولوژی جدید چاپ زیستی یا زیست چاپ از یک ژل بیولوژیکی با سلول های بنیادی بیمار استفاده می نماید. دانشمندان و مهندسان از لیزر برای جامدسازی این ژل از راه پلیمریزاسیون استفاده می نمایند که شامل کنترل شدت و جهت پرتوی لیزر برای جامد کردن انتخابی قسمت های مورد نیاز ژل به منظور شکل دادن به بافت است.
"پائول دلروت" از مدیران شرکت "Readily۳D" می گوید: یکی از مزایای اصلی روش ما این است که می تواند تنها در یک بلوک، بافت ایجاد نماید که بخصوص برای چاپ بافت های نرم بسیار مفید می باشد.
مزایای این روش بسیار است. بعنوان مثال لوزالمعده زیست چاپ شده کاملاً متناسب با سلول های بنیادی بیمار می تواند سفارشی ساخته شود و احتیاج به آزمایش روی حیوانات را برطرف می کند.
"دیمن لوتری" مدیرعامل شرکت "Readily۳D" می گوید: علاوه بر این، بیماران مجبور نیستند مجموعه ای از داروهای مختلف را امتحان کنند که بعضی از آنها امکان دارد عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند.
"کریستف موزر" رئیس آزمایشگاه دستگاههای فوتونیک کاربردی توضیح داد: توسعه سیستمی که بتواند بافت سه بعدی را در مقیاس سانتی متر مکعب چاپ کند و عملکرد پانکراس زنده را تقلید کند، یک چالش بزرگ است که امیدواریم با این فناوری با آن مقابله نماییم.
این فناوری چاپ زیستی همینطور امکان دارد قادر به چاپ انواع دیگری از بافت انسان باشد تا درمان های سرطان را به صورت بالقوه تسریع کند. در نهایت حتی می تواند بعنوان راهی برای تولید اعضای پیوندی مانند قلب انسان هم مورد استفاده قرار گیرد.
یادآوری این نکته مهم می باشد که این فناوری هنوز در مراحل نوپایی خود قرار دارد و تا رسیدن به جایگزینی با اندام های از بین رفته انسان فاصله بسیاری دارد. اما فعلاً در آینده ای نه چندان دور می تواند باعث قطع آزمایشات روی حیوانات و در نهایت، خاتمه دادن به بیماری دیابت برای همیشه شود.
منبع:

1400/02/01
16:23:56
0.0 / 5
919
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین