ابداع یك ژل تزریقی جدید برای احیای غضروف مفاصل

ابداع یك ژل تزریقی جدید برای احیای غضروف مفاصل محققان دانشگاه ˮپنسیلوانیاˮ موفق به ابداع یک هیدروژل جدید قابل تزریق مستقیم به مفاصل شده اند که می تواند غضروف های صدمه دیده در مفاصل را تقویت و بازیابی کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، با وارد آمدن صدمه به غضروف های محافظ مفاصل ما، زانوها و سایر مفاصل ما یا گرفتار صدمه جدی و متحمل آرتروز می شوند و یا به کندی بهبود می یابند. با این وجود حالا یک ژل تزریقی جدید هم می تواند این بافت را پس از صدمه دیدن تقویت و هم غضروف جدید را به بازیابی و بازسازی ترغیب کند.
این هیدروژل که هم اکنون توسط دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا در حال تولید است، حاوی شکل اصلاح شده ای از ماده غلیظی است که بعنوان "اسید هیالورونیک" شناخته می شود و به صورت طبیعی توسط بافت هم بند بدن تولید می شود. در سالهای اخیر از این اسید به صورت آزمایشی برای دفع "گلوکوم"، التیام بافت صدمه دیده قلب و پر کردن مجدد دیسک های نخاعی بیرون زده هم استفاده شده است.
این هیدروژل در آزمایشات به غضروف مفصلی تحلیل رفته موش ها تزریق شد و مشخص شد که بعد از تزریق، هیدروژل با ماتریس ساختاری غضروف در هم آمیخته است، ازاین رو آنرا تثبیت و تقویت می کند.
این یافته توسط آزمایشات دیگر که در آن هیدروژل، فعالیت منظم سلول های غضروفی تولید کننده یا نگه دارنده غضروف در نمونه های بافت غضروف زنده را بازیابی کرد، تأیید شد.
علاوه بر این مشخص شد که هیدروژل اسید هیالورونیک چسبندگی سطح خوبی برای سلول های بنیادی مزانشیمی بوجود می آورد که متعاقباً به مفصل صدمه دیده تزریق می شوند. این سلول ها به یک لایه خارجی جدید غضروفی تبدیل گشته و از بافت اصلی اخیراً تقویت شده در زیر محافظت می کنند.
پروفسور "جی پاتل" سرپرست این مطالعه می گوید: ما اغلب این روش ترکیبی را به درمان یک حصار چوبی صدمه دیده در حیاط خانه ها تشبیه می نماییم. برای تقویت ساختار چوب موجود، شما به چیزی مانند سفت کننده و تثبیت کننده چوب نیاز دارید، پس می توانید از بتونه چوب استفاده کنید تا از فرسودگی در آینده جلوگیری نماید. ما هم به همین ترتیب ماده ای را وارد مفصل کردیم که به منافذ بافت نفوذ کرده و آنرا تقویت می کند، سپس با راهنمایی رفتار سلول های بنیادی تزریق شده نسبت به تشکیل لایه ای که کل ساختار را پوشانده است، آنرا بتونه کردیم.
حالا مطالعات روی حیوانات بزرگ تر در حال برنامه ریزی است و به دنبال آن آزمایشات بالینی روی انسان هم صورت خواهد گرفت.
این هیدروژل هم اکنون توسط شرکتی معروف به "فورساگن"(Forsagen) در حال تجاری سازی است.
این مطالعه هم اخیرا در مجله Advanced Healthcare Materials انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/25
13:25:14
0.0 / 5
755
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین