شناسایی ژن هایی كه از بازسازی سلول های عصبی جلوگیری می كند

شناسایی ژن هایی كه از بازسازی سلول های عصبی جلوگیری می كند محققان ˮدانشگاه ییلˮ در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی دهها ژن شده اند که از بازسازی سلول های عصبی جلوگیری می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، وقتی سلول های سیستم عصبی مرکزی در مغز و ستون فقرات در اثر بیماری یا جراحت صدمه ببینند قادر به بازسازی نیستند و توانایی بازیابی بدن را محدود می کنند. در مقابل، سلول های عصبی پیرامونی که به بیشتر مناطق دیگر بدن کمک می کنند توانایی بازسازی بیشتری دارند.
چندین دهه است که دانشمندان به دنبال سرنخ های مولکولی هستند تا دریابند که چرا آکسون ها نمی توانند خودشان را بعد از سکته مغزی، صدمه طناب نخاعی یا صدمه های مغزی بازسازی کنند.
با بررسی ۴۰۰ ژن در موش ها، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل ۴۰ ژن را شناسایی کرده اند که به صورت فعال در سرکوب بازسازی آکسون در سلول های سیستم عصبی مرکزی نقش دارند. با ویرایش یکی از این ژن ها، آنها توانستند آکسون ها را در اعصاب چشمی موش های صدمه دیده مبتلا به گلوکوم بازیابی کنند.
"استفان استریتمتر"(Stephen Strittmatter) استاد مغز و اعصاب و نویسنده ارشد این مطالعه و سایر دانشمندان تعداد انگشت شماری از ژن های دخیل در سرکوب بازسازی سلول های سیستم عصبی مرکزی را پیدا کرده اند. اما ظهور آر. ان. ای برای سکوت بیان ژن و فناوری های نوین ویرایش ژن که قادر به حذف تک ژن ها و اندازه گیری عملکرد آنها است، به محققان این امکان را داده که بتوانند بسیار دقیق تر به بررسی این موارد بپردازند.
با بررسی ۴۰۰ ژنی که محققان در سلول های عصبی قشر مغز شناسایی کرده بودند، آنها توانستند نشان دهند که از هر ۱۰ ژن مورد بررسی قرار گرفته، یک ژن مستقیماً بر روی بازسازی آکسون در سلول های سیستم عصبی مرکزی موش ها تاثیر دارد.
یکی از ۴۰ ژن ویرایش شده، کدبندی را برای تنظیم کردن پروتئین سیستم ایمنی بدن به نام اینترلوکین ۲۲ حذف می کند. آنها دریافتند که حذف این واسطه ایمنی بیان خیلی از ژن های بازسازی کننده سلول های عصبی را تغییر داده و بازسازی آکسون را در موش های مبتلا به گلوکوم بسیار بالا می برد.
محققان در تحقیقات آینده بررسی خواهند کرد که چگونه اصلاح یا مسدود کردن آن ۴۰ ژن امکان دارد بر ترمیم نورون های صدمه دیده از سکته مغزی و صدمه های مغزی و طناب نخاعی تأثیر بگذارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Cell Reports" انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/14
22:56:34
0.0 / 5
870
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین