از خودگذشتگی متحیركننده ی زنبورها، دانشمندان را گیج كرد

از خودگذشتگی متحیركننده ی زنبورها، دانشمندان را گیج كرد فیکس سرور: بعضی کلونی های زنبورانی که عسل تولید نمی کنند،  زنبورهای کارگر اضافی خودرا به کلونی های همسایه قرض می دهند تا از فرزندانشان مراقبت کنند. متخصصان این کار زنبورها را ˮاز خود گذشتگی متحیر کنندهˮ می خوانند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران از انگلستان ۲۰ هزار نوزاد زنبور کاغذی و مراقبانشان را در ۹۱ کلونی متفاوت در پاناما و اطراف کانال پاناما مورد بررسی قرار دادند. این زنبورها از نوع کاغذی(paper) نوگرمسیری(Neotropical) بودند.
زنبورهای پیپر از نوعی مواد خاکستری و قهوه ای شبیه به کاغذ که از الیاف گیاهان جویده شده و بزاق تولید می شود لانه می سازند و به این علت آنها را زنبورهای پیپر یا کاغذی می نامند.
این گروه دریافتند که هرچه تعداد زنبورهای بالغ یک کلونی بیشتر می شود فایده ی زنبورهای کارگر کمتر می شود. بدین سبب برخی از آنها فرصت پیدا می کنند تا به کمک خویشاوندان دورتر خود که در همسایگی شان زندگی می کنند و کلونی های کوچکتری هستند و نیروی کار کمتری دارند بروند. این کار فداکارانه و نوع دوستانه است برای اینکه برای زنبور کارگر وقت گیر و انرژی بر است. اما فایده های دیگری نیز دارد. کمک به خویشاوندان دور موجب می شود احتمال ماندگاری دی ان ای آنها بیشتر شود.
پاتریک کندی(Patrick Kennedy) یک زیست شناس از دانشگاه بریستول و نویسنده ی این مقاله می گوید: این زنبورها مانند خانواده های ثروتمند عمل می کنند که به پسرعمویشان کمک می کنند. او اضافه کرد: اگر نتوانید به اقوام نزدیک خود کمکی کنید می توانید به اقوام دورتر خود کمک کنید.
اندی رادرفورد(Andy Radford) بوم شناس رفتاری از بریستول و همین طور یکی از نویسندگان مقاله توضیح می دهد: با کمک به خویشاوندان دورتر که در همسایگی زندگی می کنند و مراقبان کمتری دارند این زنبورها می توانند میزان بیشتری از ژن هایشان را انتقال بدهند.


ما معتقدیم اصولی مشابه از بازده نزولی می تواند رفتار متناقض "نوع دوستی" در خیلی از حیوانات را توضیح دهد.
دکتر کندی اضافه کرد: این کمکی که زنبورهای پیپر در مرکز و جنوب آمریکا به سایر کلونی ها می کنند بسیار عحیب است بخصوص وقتی بدانید که بیشتر حشرات همچون زنبورهای پیپر، مورچه ها و زنبور عسل رفتاری بسیار خصمانه با غریبه ها دارند.
برای درک این رفتار گیج کننده ما مدلهای ریاضی را با مشاهدات میدانی ترکیب کردیم و بارها مورد گزش زنبورها قرار گرفتیم اما ارزشش را داشت برای اینکه نتایج ما نشان داده است که تعداد زنبورهای کارگری که در کلونی هستند می تواند بیش از اندازه نیاز شود.
وجود یک زنبور بالغ در کلونی با تعداد کمی لارو حدودا بی مصرف است و بهترین کار مراقبت از لاروهای دیگر زنبورهاست.
این که این شکل از "نوع دوستی" چگونه در طبیعت شکل گرفته سوالی است که از زمان چارلز داروین وجود دارد برای اینکه آن طور که به نظر می آید کمک به دیگران راهی برای انتقال ژن به نسل های آینده نیست.
با این وجود پروفسور رادفورد (Radford)می گوید: در سال ۱۹۶۴ ویلیام دی همیلتون(W. D. Hamilton) زیست شناس افسانه ای قانون اصلی "نوع دوستی" حیوانات را کشف کرد.
وی ادامه داد: به خویشاوندتان کمک کنید برای اینکه آنها ژن های مشترک زیادی با شما دارند و در نتیجه ژن های مشابه شما پیروز خواهند بود
پروفسور همیلتون زنبورهای پیپر را نیز مورد مطالعه قرار داده بود اما هنگام بررسی زنبورهای پولیستس(Polistes) در برزیل سردرگم شد برای اینکه مشاهده کرد که این زنبورها خویشاوندان نزدیک خودرا رها می کنند و به کمک اقوام دورتر خود می روند.
با این وجود یافته های جدید نشان داده است که چگونه زنبورهای پیپر می توانند در وضعیت خاص به خویشاوندانشان کمک کنند و از این کار فوایدی برای تکامل کسب کنند.
این مقاله بر طبق مطالعات قبلی سیریان سامنر(Seirian Sumner) یک بوم شناس رفتاری از کالج لندن و یکی از نویسندگان این مقاله، نوشته شده است. در مطالعات پیشین نشان داده شده بود که بیش از نیمی از زنبورهای پانامایی در لانه های دیگر زنبورها در حال کمک هستند.
سیریان سامنر می گوید: این زنبورها درهای جدیدی به روی مطالعه ی تکامل "نوع دوستی" می گشایند. اتفاقات زیادی در لانه های آنها رخ می دهد مانند کشمکش، ازخودگذشتگی و مبارزه ی گروهی در مقابل بیگانگان برای بقا. پروفسور سامنر در آخر اضافه کرد: اگر ما می خواهیم نحوه ی رشد جوامع را بدانیم باید نگاهی دقیق تر به زنبورها بیاندازیم.
تمام یافته های این مطالعه در مجله ی Nature Ecology & Evolution انتشار یافته است.منبع:

1399/11/28
21:12:19
0.0 / 5
1233
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین