گیاه گوشت خواری كه میدان مغناطیسی تولید می كند!

گیاه گوشت خواری كه میدان مغناطیسی تولید می كند! به گزارش فیکس سرور محققان در کشفی که برای نخستین بار تأیید شده است، دریافته اند که یک نوع گیاه گوشت خوار به نام ˮونوس مگس خوارˮ هنگامی که طعمه خویش را گیر می اندازد، میدان مغناطیسی تولید می کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان به کشف جدید هیجان انگیزی در مورد ونوس مگس خوار(Dionaea muscipula) دست یافته اند. مدت هاست که شناخته شده است که گیاهان گوشت خوار برای گرفتن طعمه خود و بستن برگ های خود از سیگنال های الکتریکی استفاده می نمایند.
ونوس مگس خوار یا مگس گیر یک گیاه گوشت خوار است که از طریق جلب حشرات کوچک و به دام انداختن آنها تغذیه می کند. گیاه گوشت خوار ونوس اغلب در زمین هایی می روید که دارای منابع کمی از نیتروژن هستند، ازاین رو با شکار حشرات تلاش در جبران نیتروژن مورد نیاز خود دارد. انتهای برگ های آن دارای موهای ریزی در سطوح داخلی است که سبب برانگیخته شدن آن می شود و با ساختار خاصی که در پایانه هر برگ وجود دارد، می تواند طعمه را به دام بیندازد. هنگامی که حشره یا عنکبوت بر روی برگ ها و موهای ریز روی آن بخزد، در صورتیکه در کمتر از بیست ثانیه بعد از نخستین تحریک مو، تحریک دیگری صورت گیرد، برگ بسته می شود و طعمه به دام می افتد.
دانشمندان دانشگاه "یوهانس گوتنبرگ ماینتس"(JGU)، موسسه هلم هولتز ماینتس"(HIM)، مرکز زیستی "جولیوس-ماکسیمیلیانس" دانشگاه "وورزبورگ"(JMU) و موسسه PTB در برلین ثابت کرده اند که این سیگنال های الکتریکی میدان های مغناطیسی تولید می کنند.
دکتر "آن فابریکانت" عضو گروه تحقیقاتی پروفسور "دیمیتری بودکر" اظهار داشت: تحقیقات ما کمی شبیه به انجام MRI در انسان است. مشکل این است که سیگنال های مغناطیسی در گیاهان بسیار ضعیف هستند و این توضیح می دهد که چرا اندازه گیری آنها با کمک فناوری های قدیمی بسیار دشوار بوده است.
"فابریکانت" افزود که این کشف تابحال هیچگاه تأیید نشده بود و دستیابی به آن کار ساده ای نبود.
تیم تحقیقاتی مجبور شد از مغناطیس سنج های اتمی استفاده نماید، چون که به خنک سازی برودتی احتیاج ندارند و همینطور می توانند کوچک سازی شوند.
محققان سیگنال های مغناطیسی را با دامنه حداکثر ۰.۵ پیکوتسلا در این گیاه گوشت خوار کشف کردند. این اندازه گیری میلیون ها برابر ضعیف تر از میدان مغناطیسی زمین است. "فابریکانت" توضیح داد: اندازه سیگنال ثبت شده مشابه آنچه در هنگام اندازه گیری های سطح تکانه های عصبی در حیوانات مشاهده می شود، است.
حالا محققان امیدوارند که روزی از فناوری های غیرتهاجمی آنها در کشاورزی برای تشخیص بیماری گیاهان زراعی استفاده گردد. بعنوان مثال، آنها می توانند بدون استفاده از الکترودهایی که به گیاهان صدمه می رساند، پاسخ الکترومغناطیسی به تغییرات دما، آفات یا تأثیرات شیمیایی را تشخیص دهند.
این کشف می تواند به روش های کاملا جدیدی برای بهبود کشاورزی و فعالیتهای در ارتباط با آن منجر شود، چونکه تابحال زیست مغناطیس بیشتر در انسان ها و حیوانات و نه گیاهان استفاده می شد.
این مطالعه در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.1399/11/20
21:53:52
0.0 / 5
1175
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین