پریشانی روانی با رسیدن به میانسالی افزایش می یابد

پریشانی روانی با رسیدن به میانسالی افزایش می یابد پژوهشگران ˮکالج دانشگاهی لندنˮ در بررسی جدیدی به این نتیجه رسیدند که میزان پریشانی روانی با نزدیک شدن به دوره میانسالی افزایش می یابند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی که در "کالج دانشگاهی لندن"(UCL) انجام شده است، نشان میدهد ۲۰ درصد از افراد متولد سال ۱۹۷۰، ۱۹ درصد از افراد متولد سال ۱۹۴۶ و ۱۵ درصد از افراد متولد سال ۱۹۵۸، بالاترین سطح پریشانی روانی همچون نشانه های افسردگی و اضطراب را در بزرگسالی و هنگامی که در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود بوده اند، تجربه کرده اند.
پژوهشگران در این پروژه، داده های مربوط به چهار دهه از زندگی بیش از ۲۸ هزار بزرگسال را جمع آوری کردند. آنها به بررسی گزارش های مربوط به سلامت روحی در ۲۳ تا ۶۹ سالگی شرکت کنندگان را بررسی کردند تا پریشانی روانی آنها را طی بزرگسالی ارزیابی کنند.
میزان سلامت روحی در بین افراد متولد سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۰، از اوایل ۲۰ سالگی تا اوایل ۳۰ سالگی کم شد. پریشانی روانی در هر سه گروه، از ۳۰ سالگی افزایش یافت تا در میانسالی و هنگامی که شرکت کنندگان بین ۴۶ تا ۵۳ سال داشتند، به بالاترین سطح خود رسید.
متولدین ۱۹۷۰، بالاترین میزان سلامت روحی را در بزرگسالی داشتند. ۱۶ درصد از آنها در ۲۶ سالگی، پریشانی روانی را گزارش دادند. آمارها در ۳۰ سالگی، به ۱۴ درصد کم شد. شیوع بیماری روحی در ۳۴ سالگی، به ۱۶ درصد و سپس در ۴۲ سالگی، به ۱۹ درصد رسید. این آمار در ۴۶ سالگی، به ۲۰ درصد افزایش یافت.
شیوع بیماری روحی برای متولدین ۱۹۵۸، از ۱۰ درصد در ۲۳ سالگی، به هشت درصد در ۳۳ سالگی رسید. این آمار در ۴۲ سالگی، به ۱۳ درصد و در ۵۰ سالگی به ۱۵ درصد رسید. میزان پریشانی روحی در متولدین ۱۹۴۶، طی بزرگسالی افزایش یافت و از شش درصد در ۳۶ سالگی، به ۱۲ درصد در ۴۳ سالگی و سپس به ۱۹ درصد در ۵۳ سالگی رسید.
میزان پریشانی روحی در افراد متولد ۱۹۴۶، با رسیدن به ۶۰ سالگی کم شد. شیوع بیماری روانی از ۱۸ درصد در ۶۰ تا ۶۴ سالگی به ۱۵ درصد در ۶۹ سالگی رسید.
در هر سه گروه، میزان پریشانی روانی زنان بیشتر از مردان بود. برای نمونه، ۲۳ درصد از زنان متولد ۱۹۷۰ در میانسالی، مشکلات روحی داشتند؛ در صورتیکه این آمار در مردان، ۱۷ درصد بود. ۱۹ درصد از زنان متولد ۱۹۵۸ در میانسالی، به پریشانی روانی گرفتار شدند؛ در صورتیکه این آمار در مردان ۱۱ درصد بود. ۲۴ درصد از بانوانی که در سال ۱۹۴۶ به دنیا آمده بودند، از بیماری روحی رنج می برند اما فقط ۱۴ درصد از مردان این شرایط را داشتند.
پروفسور "جرج پلوبیدیس"(George Ploubidis)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما با بهره گیری از داده های مربوط به حدود ۳۰ هزار بزرگسال طی چهار دهه از زندگی آنها، می توانیم مسیر سلامت روانی را طی دو نسل از اوایل ۱۹۸۰ مورد بررسی قرار دهیم.
افراد میانسال، مسئولیت بزرگی را بعنوان تصمیم گیرنده در جامعه پیدا می کنند که با کاهش اوقات فراغت و افزایش استرس در رابطه با کار هم راه است. میانسالی غالبا با تغییراتی در ساختار خانواده هم راه است که می توانند با مشکلات روحی مانند "سندرم آشیانه خالی" و افزایش میزان طلاق مرتبط باشند.
با رسیدن به ۵۰ سالگی، امکان تبدیل شدن به والدین و مراقبت همزمان از والدین در حال پیر شدن افزایش می یابد. فشارهای ناشی از همه گیری کووید-۱۹ نیز می تواند اثر مخرب بیشتری بر سلامت روانی افراد میانسال داشته باشد برای اینکه مسئولیت های آنها افزایش می یابد و مواردی مانند آموزش در خانه برای فرزندان و مراقبت از بستگان مسن تر و لطمه پذیرتر را به همراه دارد.
دکتر "دیوید گوندک"(Dawid Gondek)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بااینکه بزرگسالان در دوره میانسالی بیشتر در معرض بیماری روانی قرار دارند اما ناراحتی روحی در دوره نوجوانی و سنین بالاتر، باید بیش از پریشانی روانی در میانسالی مورد توجه قرار بگیرد. پژوهش ما نشان میدهد که باید بیشتر به شناسایی و مدیریت سلامت روحی در بین سالی توجه گردد.
این پژوهش، در مجله "Psychological Medicine" به چاپ رسید.1399/11/06
19:58:34
0.0 / 5
793
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین