زحل در حال كج شدن است

زحل در حال كج شدن است بعد از تشکیل سیاره ˮزحلˮ بعضی از مکانیزم های دینامیکی سبب کج شدن زحل شده اند و الان هم میزان انحراف محوری این سیاره 26.7 درجه است. تصور می شود که این رویداد بیشتر از 4 میلیارد سال پیش و در اواخر مهاجرت سیاره ای رخ داده باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دو دانشمند از مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه و دانشگاه سوربن که در "موسسه مکانیک سماوی و محاسبات نجومی" کار می کنند اخیراً کشف کرده اند که قمر زحل می تواند کج بودن محور چرخشی این غول گازی را توضیح دهد. مطالعه آنها نشان میدهد که کج بودن این محور در ضمن چند میلیارد سال آینده افزایش نیز خواهد یافت.
دانشمندان دریافتند که کج بودن فعلی محور چرخش زحل در اثر مهاجرت قمرهای آن خصوصاً بزرگترین قمر آن یعنی "تیتان"(Titan) به وجود آمده است. مطالعات اخیر نشان داده است که قمرهای زحل بسیار سریع تر از آنچه در گذشته تصور می شد در حال دور شدن از زحل هستند. دانشمندان این مطالعه این افزایش نرخ مهاجرت را در محاسبات خود قرار دادند و آنها را بررسی کردند. دانشمندان برمبنای محاسبات خود نتیجه گرفتند که این روند حرکت بر روی کج بودن محور چرخش زحل تأثیر می گذارد و هرچه قمرهای آن دور می شوند، کج بودن سیاره بیشتر و بیشتر می شود.
دانشمندان اعلام کردند محور زحل همچنان در حال کج شدن است و آنچه امروز می بینیم فقط یک مرحله انتقالی در این تغییر است. طی چند میلیارد سال آینده، کجی محور زحل می تواند بیش از دو برابر شود.
منبع:

1399/11/05
21:51:09
0.0 / 5
671
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین