تبدیل هوا به آب با هواژل هوشمند

تبدیل هوا به آب با هواژل هوشمند به گزارش فیکس سرور محققان دانشگاه ملی سنگاپور موفق شدند با استفاده از یک هواژل هوشمند، هوا را به آب پاک و تمیز تبدیل کنند، در حالیکه این هواژل نیازی به منبع تغذیه خارجی ندارد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کمبود آب در سرتاسر زمین هر روزه بیشتر و بیشتر می شود و هم اکنون بیشتر از یک میلیارد نفر از کمبود آب پاک و آشامیدنی رنج می برند.
حالا محققان دانشگاه ملی سنگاپور(NUS) برای یافتن چاره ای برای این معضل به مبارزه برخاسته اند. این تیم ماده ای را بوجود آورده است که بدون اینکه از منابع انرژی خارجی استفاده نماید، آب را از هوا می کشد.
آب شیرین در سیاره زمین محدود است، ازاین رو محققان و دانشمندان به دنبال راه هایی برای تأمین آب پاک و تمیز بیشتر برای ساکنان این سیاره هستند.
یکی از این روش ها استخراج آب از هوا است. این همان چیزی است که محققان دانشگاه ملی سنگاپور تصمیم گرفتند انجام دهند و به آن دست یافته اند.
این تیم نوعی هواژل فوق سبک ساخته اند که کمی شبیه اسفنج به نظر می آید و به همان شکل کار می کند، اما برای بیرون کشیدن آبی که از هوای اطراف جذب می کند، نیازی به فشار دادن آن نیست. علاوه بر این، برای استخراج آب مورد احتیاج به باتری نیازی ندارد.
محققان می گویند، یک کیلوگرم از این هواژل در یک روز مرطوب در سنگاپور، روزانه ۱۷ لیتر آب تولید می کند.
ترفند این روش در استفاده از پلیمرها است که مولکول های بلندی هستند که در هواژل جمع شده اند. این پلیمر دارای یک ساختار شیمیایی است که سبب جذب آب و همینطور دفع آن می شود. بنابراین، این هواژل هوشمند مولکول های آب را از هوا جذب می کند، آنها را به شکل مایع متراکم می کند و آب حاصل را بیرون می دهد.
علاوه بر این، هنگامی که نور آفتاب کافی باشد، این هواژل برای دفع آب سریع تر هم عمل می کند و ۹۵ درصد بخار آب درون هواژل را به آب مایع تبدیل می کند.
این تیم همینطور اطمینان داده است که آب ساخته شده توسط این هواژل با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی در مورد آب شرب مطابقت دارد.
پروفسور "هو گیم وی" از گروه برق و کامپیوتر دانشگاه ملی سنگاپور اظهار داشت: با عنایت به این که آب اتمسفری به صورت مداوم با چرخه هیدرولوژیکی جهانی باردیگر جایگزین می شود، اختراع ما یک چاره امیدوار کننده برای دستیابی به تولید آب شیرین پایدار در شرایط مختلف آب و هوایی و با حداقل هزینه و مصرف انرژی عرضه می دهد.
این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/01
18:32:08
0.0 / 5
1225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین