پژوهشگران هاروارد ربات ماهی با قابلیت شنای گروهی ساختند

پژوهشگران هاروارد ربات ماهی با قابلیت شنای گروهی ساختند قبل از این درمورد ربات هایی که پرواز می کنند، با چرخ هایشان حرکت می کنند و با یکدیگر در انجام کارها همکاری می کنند شنیده ایم. اما پژوهشگران دانشگاه ˮهارواردˮ فراتر از این پیش رفته اند و دست به تولید ربات هایی کوچک زده اند که در زیر آب مانند ماهی ها به صورت گروهی شنا می کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این ربات ها موسوم به "بلوباتس"(Bluebots) الهام گرفته از ماهی هستند و هر کدام دارای دو دوربین زاویه دید گسترده و سه ال ای دی آبی رنگ با قابلیت دید بالا هستند. آنها با حرکت دادن دم و باله هایشان شنا می کنند.
هر ماهی با بهره گیری از اطلاعات به دست آمده از دو دوربین خود تصویری سه بعدی به وجود می آورد و به وسیله آن فاصله، جهت و مسیر خود با سایر ماهی های درون مخزن آب را تعیین می کند و با بهره گیری از الگوریتم های خاص جهت بررسی این داده ها، این ربات ها می توانند اعمالی مانند تجمع شدن، پراکنده شدن و شنا به صورت دایره وار انجام دهند.
فلوریان برلینگر(Florian Berlinger)، دانشجوی دکترا و نویسنده اصلی مقاله می گوید: اگر ما بخواهیم ربات ها دور هم جمع شوند، پس هر بلوبات باید موقعیت ربات های اطرافش را محاسبه کند و به سمت مرکز حرکت نماید. اگر بخواهیم ربات ها متفرق شوند، ربات ها عکس این عمل را انجام می دهند و اگر ما بخواهیم آنها به صورت گروهی و دایره وار حرکت کنند، آنها طوری برنامه ریزی می شوند که در جهت عقربه های ساعت چراغ هایی که دقیقا در جلوی آن هاست را دنبال کنند.
برای نمایش خاصیت انجام عملیات جستجو و نجات این فناوری، بلوبات ها برنامه ریزی شدند تا در آکواریوم خود پراکنده شوند، تا زمانی که یکی از آنها به اندازه کافی به یک چراغ قرمز رنگ نزدیک شود تا وجود آنرا تشخیص دهد. سپس این ربات آغاز به چشمک زدن LED های خود کرد و موجب جمع شدن بقیه Blueswarm در اطراف آن شد.
گرچه این ربات ها به تنهایی قادر به نجات کسی نیستند اما از این فنآوری می توان برای ساخت ربات هایی بزرگ تر، خودمختار و با توانایی بیشتر در زیر آب بهره برد و همین طور می توان آنرا برای نظارت مناطق حساس محیط زیستی و همین طور مطالعه ی رفتار گروهی ماهی ها مورد استفاده قرار داد.
برلینگر(Berlinger) می گوید: "ربات ها اغلب در مناطقی مستقر می شوند که برای انسان ها غیرقابل دسترس یا خطرناک باشد، مناطقی که حتی ممکنست دخالت انسان در آن امکانپذیر نباشد. در این شرایط داشتن چنین ربات های خودمختاری بسیار مفید می باشد. ما توانستیم با بهره گیری از قابلیت ادراک بصری سه بعدی، سیستمی ایجاد نماییم که دارای درجه بالایی از استقلال و انعطاف پذیری در زیر آب باشد. جایی که در آن مواردی مانند موقعیت یاب(GPS) و شبکه اینترنت Wi-Fi در دسترس نیست.1399/10/28
17:34:58
0.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین