دانشمندان استرالیایی واكسن كرونای آكسفورد را نمی خواهند

دانشمندان استرالیایی واكسن كرونای آكسفورد را نمی خواهند انجمن ایمنی شناسی استرالیا و نیوزیلند می گوید که دولت فدرال باید فوراً توزیع واکسن آسترازنکا(دانشگاه آکسفورد) را متوقف نماید چونکه امکان دارد این واکسن به اندازه ی کافی برای ایجاد ایمنی گروهی مناسب نباشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، برخی از دانشمندان استرالیایی نسبت به توزیع واکسن کرونای شرکت آسترازنکا که به صورت مشترک با همکاری دانشگاه آکسفورد انگلیس توسعه یافته ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف توزیع این واکسن توسط دولت استرالیا شده اند.
لیندا سلوی(Linda Selvey)دانشیار دانشکده بهداشت در دانشکده پزشکی دانشگاه کوئینزلند(Queensland)می گوید: داده های انتشار یافته در مورد اثربخشی واکسن آسترازنکا(آکسفورد) شامل تعدادی کمی از افراد است و همینطور نوع دوز مصرفی در این افراد متفاوت بوده. شرکت کنندگان کمی در بررسی ها دارای سنین بالای ۵۵ سال بودند، یک نوع دوز اثر بخش دوزی بود که ابتدا یک دوز کم و بعد از هشت هفته دوز بیشتر دریافت نمودند. اما به علت کم بودن آمار کسانی که واکسن را این گونه دریافت نمودند نمی توان از نتایج مطمئن بود.
دوز استاندارد این واکسن ایمنی ۶۲ درصدی می دهد اما این اطلاعات هم دقیق نیستند. چونکه واکسن نتوانست تاثیری بر عفونت بگذارد و ایجاد ایمنی گروهی کند. گرچه این واکسن در کاهش بروز علایم در جوانان نقش داشته اما با عنایت به اطلاعات به دست آمده زمان بندی تزریق و نوع دوز بندی واکسن هنوز به صورت مناسبی تعیین نشده و ارزیابی های بیشتری مورد نیاز است.
حسن والی(Hassan Vally) دانشیار اپیدمیولوژی در دانشگاه لا تروب(La Trobe) می گوید: درحالی که باید انعطاف پذیر باشیم و در مقابل شواهد جدید عکس العمل نشان دهیم، اما همینطور باید مراقب باشیم و واکنش شدیدی نشان ندهیم. واکسنی که کارایی بهتری داشته باشد بطور قطع سودمندتر است. آنچه در یک سال قبل یاد گرفته ایم اینست که ما در یک جهان فرضیه ای زندگی نمی نماییم. ما در یک دنیای واقعی بی نظم و در هم و بر هم زندگی می نماییم که ملاحظات لجستیکی و عملی زیادی در آن وجود دارد. جایی که عدم قطعیت در آن زیاد است و دانش ما هم روزانه تغییر می کند. لازم به ذکر است که واکسن آسترازنکا طبق معیار سازمان بهداشت جهان ایمنی بالای ۵۰ درصد بوجود می آورد. اما بسیار مهم می باشد که بتوانیم واکسن را در داخل کشور تولید و زنجیره تأمین را در دورانی که مشکلات تأمین واکسن در سرتاسر جهان وجود خواهد داشت تضمین نماییم. همینطور بسیار مهم می باشد که واکسن بتواند در دمای معمول یخچال نگهداری و حمل شود.
دکتر راجر لرد Roger Lord) )یک مدرس ارشد (علوم پزشکی) دانشکده علوم بهداشت در دانشگاه کاتولیک استرالیا و پژوهشگر بازدید کننده از بیمارستان پرنس چارلز (بریزبن) است می گوید:
سال قبل ایمنی چندین واکسن کوید-۱۹ ۹۰ درصد اعلام گردید اما این داده ها باتوجه به شرکت کنندگان کمی به دست آمده بود. در دسامبر سال ۲۰۲۰، مجله ی پزشکی لانست(The Lancet )گزارش داد که اثر واکسن آکسفورد و آسترازنکا ۶۲.۱ درصد بعد از دو دوز واکسن است. اساساً، کارآیی بدست آمده برای یک گروه سنی از افراد را نمی توان به سنین کمتر ارزیابی شده یا سایر جمعیت ها تعمیم داد و ازاین رو آزمایش های بیشتری مورد نیاز است. همینطور این نگرانی مطرح گردیده است که ۶۲.۱ درصد، برای ایجاد ایمنی گروهی کارایی ندارد و استفاده از واکسن آسترازنکا باید در استرالیا متوقف شود.
پروفسور آدریان استرمن(Adrian Esterman) رئیس آمار زیستی در دانشگاه استرالیای جنوبی می گوید: تصمیم گیری در مورد استفاده کامل واکسن آسترازنکا برای اغلب مردم استرالیا تصمیمی آسان نیست. اگر پس از انجام آزمایشات فاز ۳ کامل، اثر آسترازنکا نزدیک به ۶۰٪ باقی بماند، دستیابی به ایمنی گروهی با استفاده از این واکسن امکان پذیر نخواهد بود.
پروفسور بروس(Bruce Thompson) تامپسون که رئیس دانشکده علوم بهداشت در دانشگاه سوینبرن( Swinburne) است می گوید: فقط چند واکسن وجود دارد که برای توزیع آماده هستند و بسیاری دیگر در مرحله تولید هستند. به نظر می آید واکسن آسترازنکا به اندازه سایر موارد کارآمد نیست. با این وجود، این به هیچ وجه نشان نمی دهد که بخشی از انبوه واکسن هایی که هم اکنون یا در آینده در دسترس می باشد، نخواهد بود. درست است که اگر واکسن به همان اندازه کارآمد نباشد، برای دستیابی به مصونیت گروهی احتیاج به واکسیناسیون افراد بیشتری است.
دکتر ابرار چغتای(Abrar Chughtai) مدرس و مدیر برنامه کارشناسی ارشد هوش بیماری های عفونی(MIDI) در دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی اجتماعی دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) سیدنی است می گوید: تصمیم گیری در مورد اینکه واکسیناسیون را با واکسنی با کارایی پایین( ۷۰ درصد) شروع نماییم و یا منتظر واکسن های بهتر(۹۰درصد)بمانیم کار دشواری است.

منبع:

1399/10/24
12:57:58
0.0 / 5
561
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین