صف رجیستری گمرك جمع شد

صف رجیستری گمرك جمع شد به گزارش فیکس سرور، طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران با شروع رجیستری غیرحضوری از اول دیماه صف های رجیستری در مبادی ورودی گمرک جمع شده و هم اکنون مسافران در کمتر از یک دقیقه فرایند حضوری را انجام می دهند، اما باید مابقی این مراحل برپایه شیوه نامه تدوین شده طی یک ماه پس از خروج صورت گیرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، پس از آنکه از ۱۲ مهرماه انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و به صورت حضوری انجام می شد، تشکیل صف های طولانی و معطلی فراوان باعث اعتراضات زیادی از جانب مسافران شد. در عین حال که گمرک ایران هم به علت ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه روبرو شده بود که در مجموع در شرایط کرونایی موجود امکان رعایت کامل پروتکل های بهداشتی فراهم نبوده و عاملی برای شیوع بیماری کووید-۱۹ شده بود.
براین اساس در ۱۸ آذرماه مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با عرضه گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و همینطور در جهت رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرآیند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد تا ضمن پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع کرونا جلوگیری شود.

با توجه به مکاتبه صورت گرفته و همینطور اعلام قبلی ستاد مقابله با کرونا برای اخطار نسبت به وضعیت شکل گرفته در مبادی ورودی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، مقرر شد که از اول دیماه رجیستری به صورت غیرحضوری صورت گیرد که براین اساس ثبت اطلاعات و مشخصات گوشی تلفن همراه در بدو ورود انجام می شود.

آخرین وضعیت رجیستری غیر حضوری
این در حالی است که پیگیری وضعیت جریان مبادی ورودی پس از شروع رجیستری با این اعلام معاون فنی گمرک ایران همراه بود که از صبح یکشنبه(اول دی ماه) رجیستری غیر حضوری اجرایی شده و در کمتر از یک دقیقه نسبت به ثبت اطلاعات اولیه مسافران اقدام و صف های طولانی حذف گردیده است.
ارونقی در ادامه ضمن اشاره به بخشنانه ابلاغی اخیر به ناظرین، مدیران کل و مدیران حوزه نظارات و گمرکات اجرایی ددر رابطه با انجام رجیستری غیر حضوری در مبادی ورودی توضیحاتی عرضه کرد.
وظیفه گمرک چیست؟
وی اظهار داشت: گمرکات مسافری ضمن رویت گوشی تلفن همراه مسافرین ورودی مکلف هستند با استفاده از دستگاه بارکدخوان نسبت به ورود اطلاعات در ارتباط با کد ملی‏/کدفراگیر مسافر، شماره گذرنامه مسافر، شماره ‏/شماره های IMEI گوشی تلفن همراه اقدام نمایند و درصورت امکان شماره تلفن همراه به نام فرد متقاضی (در هنگام ورود مسافر عرضه سیم کارت بنام مسافر الزامی نیست) در سامانه merchant ثبت گردد.
نیاز به سیمکارت نیست
معاون گمرک ضمن اشاره به اینکه ثبت اطلاعات صرفاً توسط دستگاه بارکدخوان و از روی بارکدهای مندرج در گوشی یا گذرنامه مسافر وارد سامانه شده و هیچگونه درخواست مکتوب دیگری از مسافر ورودی به صورت مکتوب دریافت نمی گردد، اضافه کرد: بدیهی است با شماره گیری کد دستوری *#۰۶# حتی بدون زدن کلید تماس هم می توان کد IMEI گوشی را دریافت و مطابقت داد. این در شرایطی است که انجام این فرایند، احتیاج به اجبار به قراردادن سیم کارت در گوشی نداشته و باید گمرکات ورودی از اجبار مسافرین جهت خرید و عرضه سیم کارت برای رجیستری کردن گوشی در مبادی ورودی جدا اجتناب کنند.
ارونقی تصریح کرد که ورود اطلاعات با نظارت مستمر بر روند انجام امور، انجام شده و گمرکات ملکف شده اند ترتیبی اتخاذ کنند تا ضمن رعایت کلیه‌ی پروتکل های بهداشتی در جهت قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا، هیچگونه ایستایی از طرف گمرک برای مسافرین ورودی ایجاد نشود.
پس از خروج امکان درخواست نیست
وی خاطرنشان کرد که دستورالعمل ابلاغی در معرض دید مسافرین ورودی قرار گرفته و اطلاع رسانی مطلوب صورت خواهد گرفت، چون که بعد از خروج مسافر از سالن، گمرک از پذیرش هرگونه درخواست جهت ورود اطلاعات گوشی تلفن همراه مسافر خودداری خواهد نمود.
تکلیف مسافرین ورودی بعد از ثبت اطلاعات فوق، جهت رجیستری گوشی تلفن همراه
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه ضمن اشاره به تکالیف مسافران در رجیستری گوشی توضیح داد: بعد از درج اطلاعات اولیه گوشی تلفن همراه مسافر توسط گمرک، مسافرین ورودی قادر خواهند بود، سایر اطلاعات تکمیلی و پرداخت حقوق ورودی مربوطه را به صورت غیرحضوری و بدون رفتن به گمرکات اجرایی یا دفاترستادی گمرک ایران، از راه آدرس http: ‏/‏/epl.irica.gov.ir‏/ImeiRegister بر روی بستر اینترنت مطابق راهنمای رجیستری پیوست ( ظرف یکماه از تاریخ ورود خود به کشور )، انجام دهند. همینطور در صورت عدم وجود اطلاعات ارزش برای گوشی تلفن همراه مراتب می بایست از راه میز خدمت الکترونیکی – دفتر ارزش به آدرس help.irica.ir اقدام گردد.
شرایط مسافرین ورودی ۱۲تیر تا۳۰ آذرماه
وی در مورد آن دسته از مسافرین ورودی دارای گوشی تلفن همراه که در بازه زمانی ۱۲ تیرماه تا ۳۰ آذرماه سالجاری وارد کشور شده و موفق به انجام فرایند ثبت و رجیستری گوشی همراه خود در سالن مسافری نشده اند، هم اظهار داشت که امکان ثبت اطلاعات از راه آدرس اینترنتی http: ‏/‏/epl.irica.gov.ir‏/ImeiRegister از ۱۰ دیماه فراهم خواهد شد که لازم است مسافرین حائز شرایط، ظرف یک ماه از تاریخ فراهم شدن این امکان، نسبت به انجام تشریفات رجیستری گوشی تلفن همراه خود به صورت غیرحضوری اقدام نمایند.
ارونقی تصریح کرد که باید توجه داشت امکان ثبت گوشی تلفن همراه مبحث این بند، از راه گمرکات اجرایی (سامانه merchant) همچنان امکان پذیر است.
پیگیری مشکلات در رابطه با فرایند رجیستری تلفن همراه
وی در ادامه به شرایط تعیین شده برای پیگیری مشکلات هم اشاره نمود و اظهار داشت: در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان پیگیری مراتب از راه میز خدمت الکترونیک به آدرس help.irica.ir و شماره تلفن مرکز تماس ۴۳۸۹۱‏-۰۲۱ فراهم است.
همچنین گمرکات اجرایی کشور در صورت بروز هرگونه مشکل فنی در انجام فرایند باید مراتب را از دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران پیگیری و رفع مشکل کنند.


 


منبع:

1399/10/04
23:45:08
5.0 / 5
966
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین