مصرف آنتی بیوتیك در نوزادان زیر 2 سال می تواند به بروز بیماری های دائمی منجر شود

مصرف آنتی بیوتیك در نوزادان زیر 2 سال می تواند به بروز بیماری های دائمی منجر شود پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی نشان داده اند كه مصرف آنتی بیوتیك ها در نوزادان زیر دو سال می تواند به بروز بیماری های دائمی همچون آسم، حساسیت های غذایی و اضافه وزن در آنها منجر شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، پژوهش جدیدی که در "مایو کلینیک"(Mayo Clinic) آمریکا انجام شده است، نشان داده است که مصرف آنتی بیوتیک در نوزادان زیر دو سال می تواند احتمال بروز بیماری های دائمی را در زندگی آنها می افزاید. برپایه این پژوهش، دریافت چند دوز آنتی بیوتیک می تواند به بروز بیماری در آینده منجر شود.
نوزادان و کودکان نوپایی که آنتی بیوتیک دریافت می کنند، بیشتر در معرض مبتلا شدن به آسم، اگزما، تب یونجه، حساسیت های غذایی، بیماری سلیاک، اضافه وزن و بیش فعالی قرار می گیرند.
این پژوهش نشان داده است که چندین درمان آنتی بیوتیکی زیر دو سال می توانند به بروز بیماری هایی منجر شوند که با عنایت به جنسیت، سن، نوع دارو و تعداد دوز آن متفاوت هستند.
"ناثان لبراسور"(Nathan LeBrasseur)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: تاکید می کنم که این پژوهش، ارتباط میان آنتی بیوتیک و بیماری ها را نشان می دهد؛ نه دلیل بروز آنها را. یافته های این پژوهش، فرصتی را جهت بررسی های آینده فراهم می کنند که با هدف تعیین رویکردهای قابل اطمینان و ایمن تر در مورد زمان، دوز و انواع آنتی بیوتیک جهت استفاده در این گروه سنی انجام می شوند.

دوز بالاتر = بیماری بیشتر
پژوهشگران در این پروژه، داده های در ارتباط با بیشتر از ۱۴۵۰۰ نوزاد مورد بررسی قرار دادند که طی یک پژوهش بلندمدت گردآوری شده بود. حدود ۷۰ درصد نوزادان این پژوهش، حداقل یک مرتبه و بیشتر آنها چندین بار آنتی بیوتیک دریافت کرده بودند.
لبراسور افزود: در بین نوزادانی که یک یا دو بار آنتی بیوتیک دریافت کرده بودند، دختران بیشتر در معرض مبتلا شدن به آسم و سلیاک قرار داشتند. در مقابل، سه یا چهار بار مصرف آنتی بیوتیک، با افزایش احتمال بروز آسم، اگزما و اضافه وزن هم در دختران و هم در پسران، بیش فعالی و سلیاک در دختران و اضافه وزن در پسران همراه بود.
هم دختران و هم پسرانی که آنتی بیوتیک را پنج بار یا بیشتر دریافت کرده بودند، به صورت قابل توجهی در معرض مبتلا شدن به آسم، رینیت آلرژیک، اضافه وزن و بیش فعالی قرار گرفتند اما دختران بیشتر در معرض بیماری سلیاک قرار می گیرند.
این پژوهش نشان داده است پنی سیلین که یکی از متداول ترین داروهای آنتی بیوتیک است، خطر آسم و اضافه وزن را در هر دو جنسیت، خطر سلیاک و بیش فعالی را تنها در دختران و خطر چاقی را در پسران می افزاید.
یکی دیگر از آنتی بیوتیک هایی که معمولا تجویز می شود، "سفالوسپورین"(Cephalosporin) است که خطر بروز خیلی از بیماری ها بخصوص اوتیسم و حساسیت غذایی را بیشتر می کند.

آنتی بیوتیک و میکروبیوم روده
لبراسور و گروهش باور دارند که شاید دلیل این تاثیرات آنتی بیوتیک ها، ایجاد اختلال در باکتری های روده باشد که برای رشد مناسب سیستم ایمنی بدن، رشد عصبی، ترکیبات و سوخت و ساز بدن مورد نیاز هستند.
آنتی بیوتیک ها، تبعیضی میان باکتری های خوب و بد دستگاه گوارش قائل نمی شوند و همه را از بین می برند. بدن ما به باکتری های خاصی نیاز دارد که به جذب مواد مغذی می پردازند، غذا را در روده تجزیه می کنند و از دستگاه گوارش در مقابل پاتوژن ها محافظت می کنند.
پژوهش ها نشان می دهند که میکروبیوم روده، نقش مهمی در خیلی از عملکردهای بدن همچون واکنش نسبت به شیمی درمانی بر عهده دارد.
در مقاله این پژوهش آمده است: هنگامی که آنتی بیوتیک ها برای اولین بار تولید شدند و مورد استفاده قرار گرفتند، توجه اصلی به کنترل پاتوژن ها بود اما حالا می دانیم که کاربرد گسترده آنها می تواند اثر قابل توجهی بر میکروبیوم روده داشته باشد که اهمیت بسزایی در رشد کودکان دارد.
دکتر "جنیفر شو"(Jennifer Shu)، پژوهشگری که در روند این پروژه دخالت نداشته است، اظهار داشت: به حداقل رساندن استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند در جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی موثر باشد اما این پژوهش، نقش آنرا در حفظ میکروبیوم هم نشان داده است.
وی ادامه داد: برای تایید یا رد کردن یافته های این پژوهش باید بررسی های بیشتری انجام شوند چونکه معلوم نیست که یافته های این پژوهش، مبتنی بر همبستگی هستند و یا از روابط علی و معلولی حاصل شده اند.
این پژوهش، در مجله "Mayo Clinic Proceedings" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/27
13:12:22
5.0 / 5
1110
تگهای خبر: پژوهش , دستگاه , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین