آیا آسپرین درمانی برای كووید-19 موثر است؟

آیا آسپرین درمانی برای كووید-19 موثر است؟ فیكس سرور: خراسان رضوی پژوهشگران انگلستان اعلام نمودند كه استفاده از آسپرین (داروی 120 ساله) را بعنوان یكی از گزینه های درمانی در آزمایش ریكاوری (RECOVERY، یكی از بزرگ ترین و تاثیرگذارترین آزمایش های بالینی انجام شده طی همه گیری كووید-19) آغاز می كنند. آنان امیدوارند كه خاصیت های شناخته شده آسپیرین بعنوان داروی ضد لخته شدن، بتواند به بیماران مبتلابه كووید-19 كمك و از مرگ جلوگیری كند.


به گزارش نیوز، تا حالا بیش از ۱۶ هزار بیمار مبتلابه کووید- ۱۹بستری شده در بیمارستان انگلیس در آزمایش RECOVERY شرکت کردند. این بیماران بطور تصادفی علاوه بر مراقبت های استاندارد درمان های تجربی را نیز دریافت می کنند. این آزمایش، نخستین آزمایش بزرگ بود که شواهدی در خصوص این یافت که استروئیدهای رایج می توانند برای موارد شدید مبتلاشدن به کووید-۱۹نجات دهنده باشند. این آزمایش همین طور شواهدی را نشان داد که سایر درمان ها، ازجمله داروی هیدروکسی کلروکین داروی ضد مالاریا نیز در درمان این بیماران می تواند مفید باشد. یافته های این آزمایش، استاندارد فعلی درمان بیماران کووید -۱۹ را تا حد زیادی شکل داده است.
این گروه تحقیقاتی به آزمایش سایر گزینه های امیدوارکننده در درمان بیماری کووید-۱۹ ادامه داده است و آخرین آنها آسپرین است. پیش بینی می شود ۲۰۰۰ بیمار در کنار مراقبت های استاندارد، دوز آسپرین دریافت نمایند و با افرادی که تحت مراقبت اضافی قرار نگرفتند، مورد مقایسه قرار گیرند. افرادی که به آسپرین حساسیت و یا خونریزی عمده دارند از این آزمایش خارج می شوند. نتیجه اصلی مطالعه برمبنای میزان مرگ ومیر افراد بعد از ۲۸ روز مشخص خواهد شد.
تصور می شود خیلی از عوارض شدید کووید- ۱۹ شامل مشکلات لخته شدن خون است. بعضی از پژوهشگران در این مورد استدلال هایی ارائه کردند و حداقل نتایج یکی از مطالعات اخیر نیز نشان داده است که استفاده از آسپرین می تواند منجر به بقای بیشتر بیماران مبتلابه کووید-۱۹ شود؛ اما معمولا تایید داده ها از آزمایش های بالینی تصادفی و کنترل شده در مقیاس بزرگ مدت زمان زیادی زمان لازم دارد تا پزشکان به شکل گسترده از آن بعنوان درمان جدید استفاده کنند و گروه RECOVERY امیدوار است این داده ها را فراهم آورد.
مارتین لندری، محقق دانشگاه آکسفورد و یکی از دانشمندان برجسته این پروژه اظهار داشت: ثبت نام بیماران در یک آزمایش تصادفی مانند RECOVERY تنها راه ارزیابی این مورد است که آیا فواید واضحی از این نوع درمان برای بیماران مبتلابه کووید-۱۹ وجود دارد و آیا این مزایا از عوارض جانبی بالقوه مانند خطر خونریزی بیشتر است.
درمان های فعلی مانند استروئیدها فقط برای شدیدترین موارد کارایی دارند و هنوز هیچ درمان روشنی در تاثیرگذاری برای جلوگیری از بدتر شدن موارد متوسط ارائه نشده است؛ بدین سبب کارایی آسپرین بسیار ضروری می باشد، به خصوص که بیماری همه گیر در سراسر جهان روزبه روز بدتر می شود. در این هفته تعداد موارد رکورددار در مکان هایی مانند ایالات متحده دیده شده است و یا سراسر اروپا به خانه نشینی جدید وارد شدند.
لازم به ذکر است، سایر درمان هایی که این گروه مورد آزمایش قرار می دهد، شامل آنتی بیوتیک آزیترومایسین، توسیلیزوماب، داروی ضد التهاب مفاصل و کوکتل آنتی بادی آزمایشگاهی تولید شده شرکت رجنرون (Regeneron) است.
منبع:

1399/08/17
20:15:46
5.0 / 5
1287
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین