مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است

مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است فیكس سرور: مطالعه اخیر پژوهشگران نشان داده مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، مطالعه جو بالای مریخ لازم است برای اینکه این ناحیه بعنوان یک منطقه حائل برای فرار گازهای جو به فضا عمل می کند. برای انجام این کار و رسیدن به این هدف، ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ یا به اختصار ماون(MAVEN) ناسا و ماموریت مدارگرد مریخ(Mars Orbiter Mission) سازمان پژوهش های فضایی هند اطلاعات ارزشمندی را در مورد جو بالای مریخ عرضه کرده اند.
یک مطالعه جدید بر طبق مشاهدات انجام شده توسط این دو ماموریت نشان میدهد که مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است. میزان از دست دادن جو مریخ با تغییر در دمای بالای جو تغییر می کند. طی بازه زمانی ۵ تا ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸، این فضاپیماها مشاهدات همزمانی را در جو بالایی مریخ انجام داده اند. این فضاپیماها توانستند یک طوفان گرد و غبار جهانی به نام "رویداد گرد و غبار محاصره کننده سیاره"(planet-encircling dust event)که در مریخ شروع شده بود را رصد کنند.
این طوفان گرد و غبار هفته اول ژوئیه ۲۰۱۸ به بالاترین مرحله خود رسیده بود. در نتیجه، انتظار می رفت اثرات این طوفان های گرد و غبار جهانی بر روی جو بالایی مریخ چند برابر شود. در طول این مدت، ماموریت مدارگرد مریخ با حرکت در ارتفاعات کمتر از ۱۵۵ کیلومتری، سمت عصر مریخ(evening side of Mars) را مشاهده کرد. ابزار تجزیه و تحلیل ترکیب خنثی اگزوسفریک مریخ(یک طیف سنج جرمی در ماموریت مدارگرد مریخ)، تراکم خنثی ترموسفر مریخ را اندازه گیری نمود.
دانشمندان آزمایشگاه ملی تحقیقات جوی این اندازه گیری ها را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که جو بالایی مریخ در حال گسترش و گرم شدن است. همانطور که در آن زمان طوفان گرد و غبار بیش از یک ماه بود که به تدریج در حال در برگرفتن مریخ بود، دانشمندان مشاهده نمودند که تراکم خنثی ترموسفر مریخ بطور قابل توجهی افزایش می یابد.
ماون که همزمان گرمای کره مریخ را در سمت بامداد اندازه گیری می کند، نیز این افزایش را تأیید کرد. چنین طوفانی بطور قابل توجهی جو بالایی مریخ را گرم کرد و گسترش داد. گرم شدن و گسترش طوفان گرد و غبار جهانی منجر به این شد که مریخ با سرعت بیشتری جو خودرا از دست بدهد. بر طبق این مشاهدات، می توان استنباط کرد که طوفان جهانی گرد و غبار سال ۲۰۱۸ سبب افزایش میزان از دست رفتن جو مریخ شده است.
منبع:

1399/08/04
18:10:57
5.0 / 5
1355
تگهای خبر: پژوهش , دانش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین