جهان به اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ نزدیك شده است؟

جهان به اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ نزدیك شده است؟ خراسان رضوی پاسخ به بحران همه گیری كروناویروس، باید شامل راهكارهایی برای پاك سازی محیط زیست پایدارتر و مقاوم تر شدن شهرها و زیرساخت ها باشد.


به نقل از ویفروم، پژوهشگران اظهار کردند: ۶ مورد از اهداف پایا با عنوان دگرگون ساختن جهان ما دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایا اندکی پیشرفت کرده است و شامل اهداف سازگار با محیط زیست همچون بهبود دسترسی به آب پاک و بهداشتی و محافظت از اکوسیستم های دریایی بوده است، اما کارهای بسیاری برای نجات کره زمین، خصوصاً در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، سرمایه گذاری برای انرژی های تجدید پذیر و معکوس کردن روند از دست دادن تنوع زیستی باقی مانده است.
به نظر می رسید، ژانویه ۲۰۲۰، شروع یک سال و دهه بسیار مهم، برای اقدام در مورد تغییرات آب وهوا باشد. طبق گزارش ها در سال ۲۰۲۰، سال قبل دومین سال گرم ثبت شده است.
آتش سوزی های استرالیا، موجب سوختن بیش از ۱۱ میلیون هکتار زمین، کشته و آوارگی بیش از سه میلیارد حیوان شد که یکی از آخرین موارد گسترده بلایای در رابطه با تغییرات آب وهوایی در سراسر جهان بوده و زنگ خطری برای نیاز به تغییر را بیان کرده است.
بیماری همه گیر کووید-۱۹ نیز به ما یادآوری می کند که بهداشت محیط، با سلامتی انسان و حیوان، ارتباطی جدایی ناپذیر دارد. از هر چهار بیماری عفونی در حال ظهور، سه بیماری مشترک انسان و دام هستند، به این معنا که از حیوانات به انسان منتقل می شوند و سرعت در جنگل زدایی، شهرسازی و همین طور تجارت غیرقانونی حیات وحش به آن کمک کرده است.
شستن دست، یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹ و سایر بیماری های باکتریایی و ویروسی است، اما هنوز میلیاردها نفر به آب یا سرویس بهداشتی مطمئن، دسترسی ندارند، علاوه بر این، شواهد نشان میدهد که آلودگی هوا، خطر تشدید علایم و مرگ ناشی از کووید- ۱۹ را بیشتر می کند.
بازسازی بهتر، باید شامل ساخت یک سیاره سالم و سلامت باشد. حل چالش های زیست محیطی، عنصر اساسی در بازسازی اقتصاد و جوامع است و اطمینان از انعطاف پذیری و پایداری زیرساخت ها و اکوسیستم ها در طولانی مدت می تواند به جلوگیری از بیماری های همه گیر کشنده آینده جلوگیری کند.


کدام اهداف توسعه پایدار، برای نجات کره زمین موثر است؟
همه اهداف توسعه پایا به صورتی سلامت محیط و تاثیرات طولانی مدت و گسترده تغییرات آب وهوایی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما زمانی که نوبت به نجات سیاره زمین می رسد، بعضی از موارد، مهم تر هستند که در ذیل به آن اشاره شده است:
آب تمیز و بهداشتی
تضمین دسترسی به آب شرب سالم و مقرون به صرفه، بهبود کیفیت آب و کارایی مصرف آب و محافظت و بازیابی اکوسیستم های مربوطه
انرژی مقرون به صرفه و پاک
تضمین دسترسی به انرژی مقرون به صرفه، قابل اعتماد و افزایش استفاده از انرژی های تجدید پذیر
شهرها و جوامع پایدار
دسترسی به مسکن، حمل و نقل و فضای سبز عمومی مناسب، ایمن، مقرون به صرفه و پایدار
شهرنشینی فراگیر و پایدار
حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان، کاهش تلفات و خسارات اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی و کاهش سرانه نامطلوب اثرات زیست محیطی شهرها
اقدام برای آب وهوا
فراخوانی فوری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تقویت انعطاف پذیری در مقابل تغییرات آب وهوایی و بلایای طبیعی و پشتیبانی از کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی
زندگی زیرآب
آلودگی دریایی، اسیدی شدن اقیانوس و صید بیش ازحد در دستور کار قرار گرفته و مدیریت پایدارتر و حفاظت از اکوسیستم های دریایی و ساحلی را خواهان شده است.
زندگی روی زمین
حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها و معکوس کردن تخریب زمین و از بین رفتن تنوع زیستی


این اهداف تا چه اندازه پیشرفت کرده است؟
زمانی که نوبت به اهداف متمرکز بر محیط می رسد، گزارش ها نشان میدهد که سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ عنوان کرده که اندکی پیشرفت ایجادشده، اما هنوز نیاز به انجام کارهای بیشتری دراین زمینه است.
پژوهشگران دریافتند که بسیاری در سراسر جهان، به آب شرب سالم(۷۱ درصد از جمعیت در سال ۲۰۱۷ و ۶۱ درصد در سال ۲۰۰۰) سرویس بهداشتی(۴۵ درصد در سال ۲۰۱۷ و ۲۸ درصد در سال ۲۰۰۰) و سوخت پاک(۶۳ درصد در سال ۲۰۱۸) دسترسی دارند.
بااین حال، ۷۸۵ میلیون نفر فاقد آب شرب اساسی هستند و این در حالیست که بودجه بین المللی برای انرژی های تجدید پذیر افزایش یافته است.
از سال ۲۰۱۰ در اقیانوس ها، مناطق حفاظت شده دریایی بیش از دو برابر شده است و قوانینی که برای مبارزه با صید غیرقانونی اعمال شده در کشورهای بیشتری اجرا می شود، اما هنوز نیازمند تلاش بیشتری است.
زمانی که نوبت به انتشار گازهای گلخانه ای می رسد، از مسیر خارج شده ایم، گزارش های پیشرفت دراین زمینه، نشان میدهد که انتشار گازهای گلخانه ای جهانی در کشورهای پیشرفته و اقتصادهای درحال گذار(نظام اقتصادی که از اقتصاد برنامه ریزی شده متمرکز به سمت اقتصاد بازار تغییر می کند) در دوره بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ توانسته ۶.۵ درصد کم شود. در همین حال، میزان تولید گازهای گلخانه ای در کشورهای درحال توسعه، در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ در حدود ۴۳.۲ درصد افزایش داشته است. این افزایش مرتبط به صنعتی شدن و افزایش تولید اقتصادی برمبنای تولید ناخالص داخلی است.
بیماری کووید- ۱۹ عاملی برای نشان دادن اهمیت این موارد شده است. در سال ۲۰۱۷، سه میلیارد نفر در سراسر جهان، توانایی شستن دست با آب و صابون در خانه(عاملی برای کاهش شیوع ویروس کرونا) را نداشتند.
مناطق شهری بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ شلوغ تر شده اند، اما امکانات بهداشتی در همان دوره بهبود نیافته اند.
انرژی قابل اطمینان و مقرون به صرفه برای کارکردن و رفتن به مدرسه ازراه دور ضروری می باشد، برای اینکه تاثیرات آن بر سلامتی بسیار زیاد است.
تحقیقات نشان داده که بین آلودگی هوا و خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از بیماری کووید- ۱۹ نیز ارتباط وجود دارد.


مجمع جهانی اقتصاد و شرکای آن برای ایجاد یک سیاره پایدار چه می کنند؟
ابتکار عمل اقلیمی نفت و گاز(OGCI) اعلام نمود: در حال تسریع در زمینه تغییرات آب و هوایی است و در دهه آینده، یک میلیارد دلار در زمینه فناوری برای کاهش انتشار و توسعه مشارکت عمومی و خصوصی سرمایه گذاری خواهدنمود.
مشارکت اقدام جهانی پلاستیک (GPAP) دولت، مشاغل و جامعه مدنی را گرد هم آورده تا نقشه های عملیاتی برای مقابله با آلودگی پلاستیک به وجود آورده و راهکارهای بالقوه را با منابع مالی مطابقت دهد.
ابتکارات مجمع مانند ابتکار جهانی آب و اتحاد برای هوای پاک، ذینفعان را گرد هم آورده تا بهترین روش ها را به اشتراک گذارند و مشارکت های عمومی و خصوصی را برای کنترل آب تمیزتر و هوای پاک تر ایجاد کنند.
تامین مالی انتقال به آینده خالص صفر، مشاغل و بخش مالی را برای پشتیبانی از فرصت های مالی خنثی کربن هماهنگ می کند. مرحله اول در آوریل شروع شده و در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ تمام می شود.
برای نجات سیاره زمین چه کاری می توانم انجام دهم؟
نقش هر فرد برای نجات سیاره زمین می تواند انجام کارهایی برای به حداقل رساندن تاثیر بر محیط زیست و شامل نصب وسایل کم مصرف یا استفاده از انرژی تجدید پذیر باشد و موارد دیگر شامل، پیاده روی، دوچرخه سواری و استفاده از حمل و نقل عمومی، استفاده مناسب از کالاها و عدم خرید موارد جدید در حد امکان و انتخاب غذاهای مناسب می باشد.
بازیافت مواد را به درستی انجام دهید و افراد را تشویق به کاهش انتشار آلاینده ها و پاک سازی زمین کنید و دریا و هوا را در اولویت قرار دهید.1399/07/12
13:33:32
5.0 / 5
1477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین