بلاهایی كه كووید-19 بر سر پوست می آورد

بلاهایی كه كووید-19 بر سر پوست می آورد فیكس سرور: با پیشرفت بیماری همه گیر كووید-19 حدودا تمام افراد متوجه شده اند كه این بیماری بر قسمت های مختلفی از بدن علاوه بر ریه ها تاثیر می گذارد. عوارض مختلفی بعد از ابتلای افراد به كووید-19 در سراسر جهان گزارش شده كه نشان میدهد این بیماری بر پوست و موی انسان تاثیر منفی بسیاری دارد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه کانورسیشن، می خواهیم تمام علایم پوستی که سریعا بعد از عفونت ظاهر می شوند، در صورتیکه برخی دیگر دیرتر یا در زمان وخیم تر شدن این بیماری بروز می کنند را بررسی نماییم. خوشبختانه بیشتر این علایم با گذشت زمان بهتر می شوند. پژوهشگران همین طور در حال بررسی این مساله هستند که چه عواملی موجب بروز این بیماری های پوستی می شود و اینکه آیا این علایم پاسخ واکنش ایمنی بدن در مقابل عفونت است یا هورمون ها نیز در آن دخیل هستند.
۱. راش های پوستی
لکه های کوچک قرمز که در سطح پوست مشاهده می شوند و به اصطلاح "ماکولوپاپیولار" یا لکه و پاپول نامیده می شوند در موارد شدید کووید-۱۹ در بعضی بیماران مشاهده می شود. لکه پوستی یا ماکول بخش کوچک مسطح تغییررنگ یافته یا کلفت شده ای از پوست است و راش یا جوش یا دانه، بثورات موقتی بر روی پوست هستند که معمولاً با سرخی یا خارش هم راه است.
۲. قرمز شدن سفیدی چشم
این التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت(Conjunctivitis) یا قرمزی چشم در اواخر بیماری و در بیماران مبتلا به نوع وخیم این بیماری مشاهده می شود. قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که بدلایل عفونی یا غیر عفونی رخ می دهد. ملتحمه(conjunctiva) غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم(صلبیه) و سطح داخلی پلک ها را پوشانده است. البته گفتنی است این مشکل در افرادی که حساسیت فصلی دارند نیز دیده می شود و ممکنست بر اثر حساسیت به موادی از قبیل مواد آرایشی، عطر یا داروها نیز رخ دهد.
۳. علایم شبه سرماسوزک
علایم شبه سرماسوزک که معمولاً "انگشتان کووید" نامیده می شود. سَرماسوزَک آماس دردناک بر روی نوک انگشتان دست و پا و لاله گوش ها در اثر یخ زدگی است. سرماسوزک زمانی رخ می دهد که بدن شخص مستعد، به مدت طولانی در معرض سرما و رطوبت قرار بگیرد. سرما به بسترهای مویرگی در پوست لطمه می زند و این به نوبه خود موجب سرخی، خارش، تاول و تورم می شود. این علایم می توانند همزمان روی دست ها یا پاها یا هر دو ظاهر شوند. تغییر رنگ پوست به رنگ قرمز- بنفش می تواند دردناک و همراه خارش باشد و گاهی اوقات تاول های کوچک یا جوش مانند نیز ظاهر می شوند. این ضایعات شبه سرماسوزک اغلب بعد از علایم دیگر در اواخر بیماری ظاهر می شوند و بیشتر در کودکان دیده می شوند.
۴. کهیر
کهیر راش های صورتی یا قرمز رنگی است که ممکنست به صورت لکه یا برجستگی های قرمز رنگ ظاهر شوند. اندازه کهیر ظاهر شده بر روی پوست می تواند به اندازه یک سنجاق یا حتی یک بشقاب باشد. تورم به وجود آمده در یک نقطه معمولاً طی چند دقیقه تا چند ساعت از بین می رود اما ممکنست باردیگر نیز ظاهر شود که باردیگر نیز از بین می رود. اغلب کهیرها ظرف مدت ۱۰ روز از بین می روند. آنها همزمان با سایر علایم ذکر شده ایجاد می شوند و در همه سنین رخ می دهند و در موارد مبتلا به کووید-۱۹ شدید بیشتر دیده می شوند.
۵. تاول آبدار
تاول های آبدار تاول های کوچک مملو از مایعات هستند که ممکنست در اوایل بیماری یا در هر زمان، اغلب روی دست ها ظاهر شوند. این عارضه در بیماران میانسال شایع است. تاول ها بیش از ۱۰ روز بر روی دست ها می مانند و در بیماران مبتلا به نوع متوسط و وخیم کووید-۱۹ مشاهده می شوند.
۶. الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست
الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست گاهی اوقات با کبودی های ریز (پورپورا) در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ مشاهده شده است. تصور می شود که این الگو به سبب انسداد رگ های خونی باشد که بعنوان قسمتی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس ایجاد می شود. معمولاً وجود اختلالات و نارسایی های انعقاد خون(هموستاز) به صورت خون ریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می یابد؛ به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتهای خون(ترومبوسیتوپنی) یا عدم عملکرد صحیح پلاکت ها باشد. این لکه های خون ریزی زیرپوستی(وگاه زیر مخاطی) که با فشار موضعی از بین نمی روند برمبنای اندازه به اسامی پتشی، پورپورا و اکیموز نام گذاری می شوند.
۷. راش های در رابطه با سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان
واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی موجب التهاب قلب و عروق خونی می شود در نتیجه لخته خون و علایم شوک ایجاد می شود. این عارضه بسیار نادر می تواند تا سه ماه بعد از ابتلای کودک به کووید-۱۹ رخ دهد.
۸. ریزش موی تلوژن
ریزش مو(تلوژن افلوویوم) در خیلی از بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ رخ می دهد و این بدن است که در زمان استرس، فعالیت غیرضروری را متوقف می کند. به شرطی که سطح آهن در افراد طبیعی باشد، این عارضه به مرور زمان بهبود می یابد. تلوژن افلوویوم نوعی اختلال پوست سر است که با نازک شدن یا ریزش مو در نتیجه ورود زود هنگام مو به مرحله تلوژن (مرحله استراحت فولیکول مو) ایجاد می شود. در این مرحله است که موهای تلوژن با سرعت بیشتری آغاز به ریزش می کنند.
چه عواملی می تواند موجب بروز این علایم شود؟
بعضی از راش های به وجود آمده در بیماری کووید-۱۹ ناشی از خود ویروس نیست، بلکه ناشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس می باشد. بعنوان مثال، مطالعات نشان می دهد بعضی از آنها ممکنست در اثر فعال شدن بیش از اندازه قسمتی از سیستم ایمنی بدن باشد که بعنوان پاسخ "مکمل" شناخته می شود. این پاسخ منجر به لطمه عروق خونی می شود که در علایم نوع سرماسوزک و الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست دیده می شود. فعالیت مکمل نیز در افراد مسن افزایش می یابد و ممکنست به خوبی توضیح دهد که چرا بیشتر این علایم را در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹مشاهده می نماییم.
چگونه متوجه شویم که راش های پوستی به وجود آمده ناشی از بیماری کووید-۱۹ است؟
اگر نگران علایم پوستی خود می باشید، می توانید برای مشاوره با پزشک عمومی یا متخصص پوست خود بوسیله قرار ملاقات ازراه دور مشورت کنید. ممکنست شما مبتلا به کووید-۱۹ شده باشید. آزمایش دهید و تا زمانی که نتیجه آزمایش خودرا دریافت نکرده اید، خودرا قرنطینه کنید.
منبع:

1399/07/11
17:12:33
5.0 / 5
2028
تگهای خبر: پژوهش , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین