احتمال دو برابری مبتلا شدن به اختلال شناختی با خواب كمتر از ۶ ساعت

احتمال دو برابری مبتلا شدن به اختلال شناختی با خواب كمتر از ۶ ساعت به گزارش فیكس سرور خراسان رضوی نتایج مطالعه محققان كالج پزشكی ایالت پن (Penn State College) نشان می دهد، بزرگسالانی كه علایم بی خوابی را گزارش می كنند و كمتر از ۶ ساعت در شب می خوابند، امكان دارد در معرض خطر مبتلا شدن به اختلال شناختی باشند.


به گزارش مدیکال اکسپرس، نتایج این تحقیق امکان دارد به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک نماید تا بفهمند کدام بیمارانی که بی خوابی را گزارش می دهند در معرض خطر بیشتری مبتلا شدن به زوال عقل هستند.
بی خوابی با علائمی چون دشواری در خواب رفتن، مشکل در حالت خواب ماندن یا زود بیدار شدن و عدم توانایی باردیگر خوابیدن همراه می باشد. زمانی که این علایم حداقل سه شب در هفته و حداقل به مدت سه ماه رخ دهد، اختلال مزمن به حساب می آید.
محققان دریافتند بزرگسالانی که بی خوابی گزارش کرده و کمتر از ۶ ساعت خواب اندازه گیری شده در آزمایشگاه داشته اند، نسبت به افرادی با همان شکایت از بی خوابی که ۶ ساعت یا بیشتر در آزمایشگاه خوابیدند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که گرفتار مبتلا شدن به اختلال شناختی باشند.
جولیو فرناندزمندوزا، دانشیار روان پزشکی و بهداشت رفتاری و متخصص خواب در مرکز تحقیقات و درمان خواب و سلامت ایالت پن اظهار نمود: حدود ۲۵ درصد از جمعیت عمومی بزرگسال علایم بی خوابی گزارش کردند و ۱۰ درصد دیگر از بی خوابی مزمن رنج می برند. تشخیص اینکه کدام یک از این افراد در معرض خطر بیماری های نامطلوب بعدی قرار دارند، بسیار مهم می باشد. این مطالعه بر احتیاج به اندازه گیری عینی خواب بزرگسالانی که از بی خوابی شکایت دارند، تاکید می کند.
وی افزود: این نتایج جدید نشان داده است که در این بزرگسالان خطر اختلال شناختی هم افزایش می یابد که می تواند شاخص اولیه زوال عقل در آینده در بخش قابل توجهی از آنان باشد.
در تحقیق قبلی، این گروه دریافت که بزرگسالان مبتلابه بی خوابی که کمتر از ۶ ساعت خواب داشته اند، در معرض بیماری های مختلف متابولیک قلب ازجمله فشارخون بالا، دیابت، بیماری قلبی یا سکته مغزی و مشکلات روحی، مانند افسردگی هستند.
محققان داده های مربوط ۱۷۴۱ بزرگسال ایالت پن را که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند و یک شب خواب اندازه گیری شده داشتند را موردبررسی قرار دادند. پیش از اندازه گیری خواب در یک اتاق کنترل شده با صدا، نور و دما، شرکت کنندگان شرح حال بالینی، معاینه فیزیکی و پرسشنامه ای را برای شناسایی اختلالات خواب گزارش شده از خود، شرایط سلامت جسمی، مشکلات بهداشت روانی و مصرف مواد تکمیل کردند. آنان همینطور پیش از خواب در آزمایشگاه ازنظر اختلال شناختی مورد ارزیابی قرار گرفتند، ازجمله دریافت تست هایی که توجه، حافظه، زبان و سایر مقیاس ها را ارزیابی می کردند.


فرناندزمندوزا و محققان دیگر دریافتند، بزرگسالانی که علایم بی خوابی یا بی خوابی مزمن را گزارش کرده و کمتر از ۶ ساعت در آزمایشگاه می خوابند، در مقایسه با کسانی که خواب مناسبی دارند دو برابر بیشتر احتمال مبتلا شدن به اختلال شناختی رادارند. آنان همینطور دریافتند که این ارتباط بخصوص برای بزرگسالانی که هم دارای بیماری متابولیک قلب و هم اختلال شناختی هستند، بارزتر است و امکان دارد شاخصی از اختلال شناختی عروقی باشد؛ وضعیتی که در آن سلامت قلبی عروقی ضعیف منجر به اختلال در عملکرد مغز می شود. بزرگسالانی که بی خوابی گزارش کرده اند اما ۶ ساعت یا بیشتر در آزمایشگاه خوابیده اند، در مقایسه با افرادی که خواب خوبی دارند در معرض اختلال شناختی نیستند.
گروه تحقیق تفاوت بالقوه را در عوامل اجتماعی -جمعیتی شامل سن، جنسیت، نژاد، قومیت، سال های تحصیل و وجود مشکلات جسمی و روحی، ازجمله آپنه خواب و همینطور مصرف مواد، سیگار کشیدن و مصرف الکل توضیح دادند.
فرناندز مندوزا بیان نمود: فقط داشتن یک شب خواب اندازه گیری شده نتیجه مطالعه را به مطالعات خواب آزمایشگاهی محدود می کند و اخطار داد که این داده ها علیت را ثابت نمی کنند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: بااین وجود، مشخص شد که بی خوابی، اختلال شناختی و بیماری های متابولیک قلبی، مانند فشارخون بالا، دیابت و بیماری های قلبی، اغلب در بزرگسالانی که کمتر از ۶ ساعت در آزمایشگاه می خوابند در مقایسه باکسانی که می توانند ۶ ساعت یا بیشتر بخوابند، بیشتر احتمال وقوع هم زمان دارند.
مایکل تووری، مدیر مرکز ملی تحقیقات اختلالات خواب موسسه ملی قلب، ریه و خون، بخشی از موسسه های ملی بهداشت و یکی از سرمایه گذاران این مطالعه عنوان کرد: این مطالعه مهم می باشد چونکه نخستین مطالعه آینده نگر بزرگ ایالات متحده است که بی خوابی را با خطر شناختی مرتبط می کند. پیشرفت های اخیر علمی نشان داده است که عملکرد مغز به خواب بستگی دارد. درک ارتباط بین کمبود خواب و کاهش شناختی زودهنگام می تواند منجر به بهبود درمان های بی خوابی شود.
نتایج این تحقیق در نشریه Sleep منتشر گردید.
منبع:

1399/07/07
13:33:03
5.0 / 5
1651
تگهای خبر: دانش , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین