كشف نشانه های حیات در سیاره زهره

كشف نشانه های حیات در سیاره زهره فیكس سرور: یك گروه بین المللی از پژوهشگران در بررسی مشتركی توانستند نشانه هایی در خصوص وجود حیات را در سیاره زهره كشف كنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از سی بی سی نیوز، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان، یک نشانه شیمیایی در جو سیاره زهره یافته اند که می تواند با وجود زندگی در این سیاره ارتباط داشته باشد.
باآنکه این نشانه آنقدر قوی نیست که وجود زندگی را در زهره تایید کند اما این گروه بین المللی از پژوهشگران، امروز در نشستی اظهار داشتند که آنها هر منبع شناخته شده دیگری را که شاید این ماده شیمیایی معروف به "فسفین"(Phosphine) را تولید نماید، رد کرده اند.
"سارا سیگر" (Sara Seager)، استاد فیزیک و علوم سیاره ای دانشگاه "ام.آی. تی" (MIT) اظهار داشت: دلیل جالب بودن این مورد این است که ما گاز فسفین را کشف کرده ایم که به جو زهره تعلق ندارد. ما می توانیم بگوییم که امکان دارد این موضوع، با وجود زندگی در این سیاره ارتباط داشته باشد.
فسفین در زمین، توسط ارگانیسم هایی تولید می شود که برای زنده ماندن به اکسیژن نیازی ندارند و یا می توان آنها در آزمایشگاه به وجود آورد. ستاره شناسان طی سال های اخیر، این مورد را مطرح کرده اند که فسفین می تواند یک نشانه شیمیایی باشد که با فرآیندهای بیولوژیکی سیارات فراخورشیدی در ارتباط می باشد.
"جین گریوز"(Jane Greaves)، استاد ستاره شناسی "دانشگاه کاردیف"(Cardiff University) و پژوهشگر ارشد این پروژه تصمیم گرفت که ابرهای زهره را با کمک "تلسکوپ جیمز کلرک ماکسول"(JCMT) دقیق تر مورد بررسی قرار دهد تا وجود فسفین را شناسایی کند. سپس بررسی ها با "آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما"(ALMA) ادامه یافت تا نتایج پژوهش، مورد تایید قرار بگیرند اما پژوهشگران نتوانستند مقدار فسفین را محاسبه کنند.
گریوز اظهار داشت: ما توانستیم خیلی از موارد مانند آتش فشان ها، شهاب سنگ ها و حتی صاعقه ها را که باعث تقویت انرژی می شوند، بررسی نماییم.
دانشمندان اظهار داشتند که امکان دارد فرآیندهای شیمیایی یا فتوشیمیایی ناشناخته ای هم در این میان وجود داشته باشند.
گریوز افزود: فسفین، یک زیست نشانگر است و می تواند برای رسیدن به یک ریشه بیولوژیک، ردیابی شود. کشف فسفین، نشان دهنده این مورد است که امکان دارد نشانه های زندگی در ابرهای زهره وجود داشته باشند. من فکر می کنم این امکان وجود دارد که زهره، قابل سکونت باشد.
گریوز در پاسخ به این سؤال که آیا مطمئن است که ماده شیمیایی کشف شده می تواند فسفین باشد، اظهار داشت: هنگامی که داده های به دست آمده را مورد بررسی قرار دادیم، دریافتیم که این ماده شیمیایی، بطور قطع فسفین است و ماده دیگری نیست.
وی ادامه داد: گام بعدی ما پرداختن به این مورد است که چرا فسفین در زهره وجود دارد.
گریوز در پاسخ به این سؤال که آیا ریزارگانیسم ها می توانند فسفین را در جو زهره تولید کنند، اظهار داشت: این مورد بسیار دشوار است که بخواهیم وجود فسفین را بدون وجود زندگی توضیح دهیم. ما روش ساده ای را در اختیار نداریم تا آزمایشی انجام دهیم که نشان دهد آیا امکان زنده ماندن در جو زهره وجود دارد یا خیر.
وی ادامه داد: ما نمی توانیم بگوییم که زندگی یقینا در زهره وجود دارد اما امید زیادی نسبت به این مورد داریم. در هر حال نمی توانیم مطمئن باشیم که آزمایش ها از این مرحله فراتر بروند. شاید بهترین چاره این باشد که فضاپیماهایی به زهره فرستاده شوند و نمونه های لازم را جمع آوری کنند.




منبع:

1399/06/25
12:41:17
5.0 / 5
1364
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین