نخستین ایرانی كه به فضا سفر كرده را می شناسید؟

نخستین ایرانی كه به فضا سفر كرده را می شناسید؟ به گزارش فیكس سرور كردستان بانو انوشه انصاری متولد شهر مشهد است فضانوردی كه توانسته در زمینه های مختلفی برای دنیا افتخار آفرینی كند و نام ایران را بر سر زبان ها بیاندازد.


بانو انوشه انصاری متولد سال ۱۳۴۵ شهر مشهد است. وی رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) بوده و نخستین زن توریست فضایی، و چهارمین نفری است که هزینه سفر فضایی خویش را پرداخت کرده است. در سال ۲۰۱۵ میلادی، جامعه ملّی فضای آمریکا جایزهٔ «پیشگام فضا» را به بانو انصاری اولین زن توریست فضایی اهدا کرد.
در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ (۸ مه ۲۰۰۶)، سازمان فضایی روسیه به صورت رسمی اعلام نمود که انوشه انصاری بعنوان نخستین زن گردشگری فضایی در یکی از پروازهای فضاپیمای سایوز، که برای بهار ۱۳۸۵ برنامه ریزی شده بود، به مدار زمین سفر خواهد نمود. اما بعد از رد صلاحیت دایسوکه انوموتو، داوطلب ژاپنی، به علل پزشکی و جا ماندن او از مأموریت سایوز تی ام ای-۹، انوشه انصاری در ۲۳ شهریور ۱۳۸۵ با این گروه همراه شود.
وی در جریان سفر ۹ روزه خود به ایستگاه فضایی بین المللی تحقیقاتی در مورد ژوهش در مورد علل کم خونی، تاثیر تغییرات ماهیچه ای بر کمردرد، تاثیر تشعشعات فضایی بر روی فضانوردان ساکن در ایستگاه بین المللی فضایی و گونه های میکروبی که در آن ایستگاه پرورش داده شده اند انجام داد.
انوشه انصاری حالا مدیرعامل ایکس پرایز، یک بنیاد غیرانتفاعی در آمریکا است که جایزه های بسیار بزرگی را برای کسانی که بتوانند چاره کارآمد برای مشکلاتی جهانی پیدا کنند درنظر می گیرد.
بنیاد ایکس پرایز بعد از تاسیس در سال ۲۰۰۷ تابحال بر روی ماشین های پاک کننده نفت در دریا، طراحی ماشین، طراحی ماه نورد و حسگرهای پایش سلامتی بدن انسان فعالیت داشته که با شیوع کرونا تمرکز این بنیاد بر روی پیدا کردن چاره جهانی برای این مشکل معطوف شده است.
جایزه ایکس خود یک سازمان آموزشی- غیرانتفاعی است که مأموریت دارد پیشرفت های جسورانه ای به نفع بشریت به ارمغان بیاورد؛ در نتیجه الهام بخش شکل گیری صنایع جدید و تجدید حیات نهادهایی است که هم اکنون به علت شکست های موجود (و یا باورهای رایجی که تصور می کنند چاره ای وجود ندارد) گرفتار معضل هستند.
در سال ۲۰۱۷ و پس اجرایی شدن فرمان دونالد ترامپ در خصوص ممنوعیت سفر ۷ کشور عموما مسلمان جهان به آمریکا، اصغر فرهادی، کارگردان مشهور ایرانی به علت مخالفت با این فرمان در مراسم اهدای جوایز اسکار حضور نیافت و انوشه انصاری و فیروز نادری به نمایندگی از اصغر فرهادی جایزه فیلم فروشنده را دریافت و متن سخنان این کارگردان را برای حاضرین خواندند.
منبع:

1399/06/23
12:59:31
5.0 / 5
1563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین