با همكاری دانشمند ایرانی صورت گرفت

روشی برای افزایش كارآیی تصویربرداری حرارتی در تشخیص سرطان سینه

روشی برای افزایش كارآیی تصویربرداری حرارتی در تشخیص سرطان سینه پژوهشگران آمریكایی با همكاری دكتر ˮفاطمه حسنی پورˮ، دانشمند ایرانی، روشی عرضه كرده اند تا تصویربرداری حرارتی را جهت بررسی سرطان سینه توسعه بدهند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دهه هاست که تصویربرداری حرارتی، برای شناسایی تفاوت دما روی پوست به کار رفته تا شاید سرطان سینه را بدون قرار دادن بیماران در معرض اشعه تشخیص دهد. بااینکه این روش به اندازه ماموگرافی، قابل اطمینان نیست.
پژوهشی که در "دانشگاه تگزاس در دالاس"(UTD) و با همکاری دکتر "فاطمه حسنی پور"(Fatemeh Hassanipour)، استادیار رشته مهندسی مکانیک این دانشگاه انجام شده است، گام مهمی در افزایش کارآیی تصویربرداری حرارتی جهت بررسی سرطان سینه بشمار می رود.
پژوهشگران در این بررسی، ۱۱ بیمار زن را مورد بررسی قرار دادند. آنها از یک دوربین مادون قرمز با وضوح بالا استفاده کردند و داده های بالینی مربوط به بیماران را مورد بررسی قرار دادند. آنها از روش اسکن سه بعدی و طراحی با کمک کامپیوتر نیز استفاده کردند تا یک مدل کامپیوتری از خاصیت های حرارتی سرطان سینه عرضه کنند.
دکتر حسنی پور اظهار داشت: هدف ما از این کار، بهبود تصویربرداری حرارتی دیجیتال جهت بررسی سرطان و درمان آن است و استفاده از آن بجای ماموگرافی است.
شاید تصویربرداری مادون قرمز بتواند اطلاعات سودمندی را در اختیار رادیولوژیست ها بگذارد. ما می خواهیم که این روش، دومین ابزار جهت بررسی تومورها باشد.
در این پژوهش، تصویربرداری حرارتی به همراه دوربین مادون قرمز به کار گرفته شده است تا تصاویری از پوست عرضه نماید. این تصاویر کمک می کنند تا تغییرات دمای ناشی از سرطان سینه که به تغییر در عروق موضعی و متابولیسم سلول می انجامند، شناسایی شوند. این روش فقط الگوهایی از حرارت و جریان خون را روی سطح پستان و یا در نزدیکی آن نشان می دهند اما اطلاعات ناشناخته ای در مورد فعالیت تومور در عمق بافت پستان ارائه می کنند.
پژوهشگران اهتمام کردند این مشکل را با به کار گرفتن ابزار مهندسی حل کنند و داده های تصویری را برای ابداع یک مدل عرضه کنند که به بررسی خاصیت های حرارتی سرطان سینه می پردازد. نتایج این بررسی، یک تفاوت دمای قابل تشخیص در تولید حرارت متابولیک را میان بافت عادی و سرطانی پستان نشان داد.
پژوهشگران دریافتند که این مدل را نمی توان جهت بررسی همه انواع سرطان به کار گرفت. بعلاوه، همه انواع سرطان سینه، حرارت کافی را برای تشخیص با تصویربرداری حرارتی تولید نمی کنند. حالا این گروه پژوهشی در نظر دارند تا مدلهای محاسباتی خودرا برای تشخیص انواع دیگر سرطان سینه توسعه دهند.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1399/06/21
22:24:52
5.0 / 5
1762
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین