ضرورت رعایت پروتكل های امنیتی برای پیشگیری از نشت اطلاعات دانش آموزان

ضرورت رعایت پروتكل های امنیتی برای پیشگیری از نشت اطلاعات دانش آموزان فیكس سرور: به قول مدیر پروژه هوشمندسازی مدارس سازمان فناوری اطلاعات، با عنایت به حضور بیشتر از ۱۵ میلیون دانش آموز در طرح هوشمندسازی مدارس، پروتكل امنیتی باید بگونه ای رعایت شود كه شاهد نفوذ و یا نشت اطلاعات دانش آموزان یا مدارس نباشیم.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال قبل از تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش برای اتصال تمامی مدارس کشور به شبکه ملی اطلاعات و هوشمندسازی آنها اطلاع داده بود و وی همینطور روز گذشته اظهار نمود: کار اتصال پرسرعت و مجانی همه ی مدارس کشور به شبکه ی ملی اطلاعات به پایان رسید تا دسترسی همگانی به آموزش مجازی محقق شود. قول داده بودیم تا اسفند ۹۸ به پایان برسد که به علت موانعی در تأمین تجهیزات با چندماه تاخیر این کار مهم به سرانجام رسید.
همینطور به اعتقاد مسئولان، شبکه هوشمندسازی مدارس، گامی موثر در جهت تحقق عدالت آموزشی است و کاهش شکاف آموزشی در کشور را در بر دارد.
در این راستا و به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، امیر قدیری، ضمن مرور فعالیتهای آغازین هوشمندسازی مدارس در ایران طی دهه ۸۰، به بیان خاستگاه قانونی این طرح در قانون برنامه ششم توسعه پرداخت و اظهار داشت: طبق ماده ۶۹ قانون برنامه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است با همکاری وزارت آموزش وپرورش، برنامه هوشمندسازی مدارس شامل امکان دسترسی به کتب درسی، کمک آموزشی، رفع اشکال، آزمون و مشاوره تحصیلی، بازی های کامپیوتری آموزشی و غیره را به صورت مجانی برای کلیه دانش آموزان شهرهای زیر ۲۰هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم آورد. در ادامه این وظیفه به سازمان فناوری اطلاعات ایران واگذار شد و به دنبال آن با انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش، شکل جدی به خود گرفت.
وی در تشریح جزئیات شبکه هوشمندسازی مدارس دانا، به وجود سه لایه اصلی و چگونگی نقش آفرینی متولیان در این لایه ها پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از لایه های اصلی این طرح، لایه زیرساخت است که تلویحا همان بحث اتصال مدارس است. در این لایه، اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات صورت می گیرد و طبق تفاهم با وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدارس سراسر کشور (و نه فقط مدارس هدف در ماده ۶۹ قانون) را به شبکه ای اختصاصی در شبکه ملی اطلاعات متصل کند. با عنایت به این که تا آخر شهریورماه بیشتر از ۹۰ درصد مدارس به این شبکه متصل می شوند، می توانیم بگوییم موفق عمل کرده ایم.
مدیر پروژه هوشمندسازی مدارس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه لایه بعدی، خدمات است که به صورت مشترک توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش پیش می رود، اضافه کرد: لایه خدمات به عبارتی ورود کسب وکارها جهت ارائه محتوای مناسب برای دانش آموزان و مدارس را پیگیری می کند که تا کنون منجر به احصای خدمات در بیشتر از ۲۰ حوزه شامل خدمات کتاب های درسی دیجیتال، آزمون های درسی آنلاین، نرم افزارهای مدیریت مدرسه شده است. لایه سوم هم لایه محتواست که به صورت کامل به عهده وزارت آموزش و پرورش گذاشته شده است.

اهمیت حضور کسب وکارها در لایه خدمات
قدیری با عنایت به اهمیت حضور کسب وکارها در لایه خدمات به وجود سه پروتکل جهت ارائه خدمات و به عبارتی تولید محصول مناسب اشاره و تصریح کرد: این پروتکل ها، پروتکل های فنی، امنیتی و حریم خصوصی هستند که طی آن، کسب وکارها باید خدمت یا محصولی را ارائه کنند که خصوصیت های فنی مناسب را دارا باشد. هم چنین پروتکل امنیتی باید بگونه ای رعایت شود که شاهد نفوذ و یا نشت اطلاعات دانش آموزان یا مدارس نباشیم. چونکه در این طرح، بیشتر از ۱۵ میلیون دانش آموز تحت پوشش قرار می گیرند که جامعه آماری قابل توجهی به شمار می روند. پروتکل سوم هم به ضرورت حفظ حریم خصوصی دانش آموزان در حین ارائه خدمات می پردازد.
وی با اشاره به اینکه هوشمندسازی مدارس، گامی موثر در جهت تحقق عدالت آموزشی در کشور است که خود در گرو تحقق عدالت ارتباطی است، اظهار داشت: پیاده سازی این طرح سبب می شود تا دانش آموزی که در یک استان کمتر توسعه یافته کشور زندگی می کند، بتواند همان خدمات آموزشی را دریافت کند که دانش آموزی در یک منطقه شهری توسعه یافته دریافت می کند. همان گونه که در عدالت ارتباطی، همان میزان خدماتی که برای یک فرد در یک شهر توسعه یافته وجود دارد در یک منطقه محروم هم ارائه می شود.
مدیر پروژه هوشمندسازی مدارس سازمان فناوری اطلاعات در مورد آخرین وضعیت شبکه هوشمندسازی مدارس خاطرنشان کرد: طی تازه ترین پیشرفت های حاصل شده در این طرح، بیشتر از ۸۱ هزار مدرسه از مجموع ۸۶ هزار مدرسه موجود در کشور به شبکه دانا متصل شده اند. دانا شبکه اختصاصی هوشمندسازی مدارس است که در عین حال که امکان اعمال کلیه خط مشی ها و ملاحظات مربوط به اتصال دانش آموزان به شبکه اینترنت و شبکه ملی اطلاعات را داراست، هزینه کمتری را در بردارد و به شکلی کاهش شکاف تحصیلی دانش آموزان را با ارائه خدمات آموزشی یکپارچه و یکسان به دنبال دارد.

چالش های طرح هوشنمدسازی مدارس
قدیری در مورد چالش های پیش روی این طرح بیان نمود: عدم تعیین منابع مالی توسط قانونگذار در ماده ۶۹ برنامه ششم، عدم همکاری مناسب بین دستگاهی بخصوص در جهت ارائه اطلاعات صحیح و به روزشده و هم عدم وجود اتفاق نظر روی یک رویه همچون این چالش هاست. در جهت تشویق و رفع موانع موجود، در بحث اتصال برای اولین بار خط تولید مودم های داخل کشور (outdoor) افتتاح شد.
وی افزود: از طرفی اعطای وام از محل وجوه اداره شده با اولویت قراردادن شرکت هایی که در حوزه خدمات آموزشی به فعالیت می پردازند، در دستور کار قرار گرفته است. هم چنین از مشوق هایی مانند اختصاص فضای کاری اشتراکی و سرویس هم مکانی برای رشد شرکت های نوپا به شرکت های واجد شرایط اعطا می شود. در کنار کلیه این طرح ها می توان به پویش های مردمی جهت تأمین دستگاه های الکترونیکی مناسب برای دانش آموزان نیازمند و یا مستقر در مناطق محروم و دورافتاده اشاره نمود که در نوع خود پرارزش و کارساز بوده اند.
مدیر پروژه هوشمندسازی مدارس با بیان این که در این راه از تجربه های جهانی موفق در حوزه آموزش الکترونیکی بهره برده ایم، اظهار داشت: ما تلاش کردیم از اختراع باردیگر چرخ پرهیز نماییم، رشد و تکامل همه زمان سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا، محور اصلی بلوغ واقعی آموزش الکترونیکی در کشور است. غنی سازی محتوای ارائه شده در این بستر توسط معلمان، ضرورت تدقیق اطلاعات ارائه شده توسط وزارت آموزش و پرورش در اجرای طرح، همکاری بیشتر در اجرای لایه خدمات، تعیین فرآیند بررسی و تایید محتواهای آموزشی تولیدشده و خلق اهرم های نوآورانه به منظور حضور کسب وکارها در مناطق محروم، انتظاراتی منطقی و معقول از همکار اصلی سازمان فناوری اطلاعات ایران در این طرح، یعنی وزارت آموزش و پرورش است.
منبع:

1399/06/14
17:11:21
5.0 / 5
1875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین