كشف مولكولی كه به درمان بهتر سرطان مغز كودكان كمك می نماید

كشف مولكولی كه به درمان بهتر سرطان مغز كودكان كمك می نماید به گزارش فیكس سرور پژوهشگران كانادایی، مولكولی را كشف كرده اند كه می تواند به درمان بهتر سرطان مغز كودكان كمك نماید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، تشخیص سرطان مغز در کودکان همواره با نتایج مخرب همراه می باشد اما پژوهشگران "دانشگاه مک مستر"(McMaster University)، راهی یافته اند تا شاید با کمک آن، انواع شدیدتر سرطان مغز کودکان، واکنش بهتری نسبت به درمان ها داشته باشند.
"مدولوبلاستوما"(Medulloblastoma)، متداول ترین تومور مغزی وخیم دوره کودکی است که به تازگی آنرا در چهار زیرگروه مولکولی قرار داده اند. گروه نخست، تومورهایی هستند که به ندرت قابلیت گسترش و کشنده بودن دارند اما سه گروه دیگر، تهاجمی هستند، متاستاز می کنند و به رغم درمان کامل می توانند در ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران با مرگ و میر همراه باشند.
گروه نخست، "Wnt" نامیده می شوند چونکه طی گسترش عادی آنها، یک مسیر سیگنال دهی مهم به همین نام در چندین بافت و اندام فعال می شود.
پژوهشگران دانشگاه مک مستر در بررسی های خود، مولکول کوچکی را شناسایی کرده اند که می تواند مسیر Wnt را در زیرگروه های دیگر هم فعال کند تا این انواع تهاجمی سرطان، واکنش بهتری نسبت به درمان داشته باشند.
این پژوهش نشان داد مسیر Wnt که پیش تر بعنوان مسیر تقویت کننده سرطان شناخته می شد، در شرایط خاصی می تواند مانند مهارکننده سرطان عمل کند.
"براناوان مانورانجان"(Branavan Manoranjan)، از اعضای این گروه که این پژوهش را بعنوان بخشی از تز دکتری خود انجام داده است، چندین راه را مورد بررسی قرار داد تا بفهمد که آیا فعال شدن مسیر Wnt در گروه های سه و چهار می تواند از میزان تهاجم تومور بکاهد و توانایی رشد و گسترش آنرا بکاهد یا خیر.
مانورانجان طی بررسی توالی ژنتیکی سلول های بنیادی تومور مغز دریافت که مسیر Wnt، تنها در کسر نادری از سلول های سرطان گروه های دو و سه و چهار فعال است و هنگامی که این سلول ها سازمان دهی می شوند، تومورهای کوچک تری تولید می کنند اما سلول هایی که این مسیر در آنها فعال نیست، تومورهای تهاجمی با قابلیت متاستاز تولید می کنند.
پژوهشگران، مولکول کوچکی را که به فعال شدن مسیر Wnt کمک می نماید، آزمایش کردند و آنرا در موش هایی مورد بررسی قرار دادند که تومورهای فاقد این مسیر را داشتند. آزمایش آنها توانست رشد تومور را کم کند و میزان نجات موش ها را بهبود ببخشد.
مانورانجان اظهار داشت: پژوهش ما نشان داده است مسیر Wnt که پیش تر تقویت کننده سرطان تصور می شد، در شرایط خاصی می تواند تومور را سرکوب کند. همینطور ما دریافتیم که همه زیرگروه های متفاوت، مقدار اندکی از سلول های فعال Wnt را در خود جای داده اند و این موضوع، امیدوارکننده است.
وی ادامه داد: فعالیت Wnt می تواند یک راهبرد درمانی جدید برای مدولوبلاستومای مقاوم در مقابل درمان باشد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/10
17:25:29
5.0 / 5
1458
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین