پیشبینی احتمال مبتلا شدن به اختلالات روانی با آزمایش خون!

پیشبینی احتمال مبتلا شدن به اختلالات روانی با آزمایش خون! محققان ˮكالج سلطنتی جراحان در ایرلندˮ (RCSI) در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه آزمایش خونی شده اند كه توسط آن می توانند پیشبینی كنند كه آیا افراد در آینده به اختلالات روانی مبتلا خواهند شد یا خیر.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محققان در این مطالعه نشان داده اند که با اندازه گیری مقدار پروتئین هایی خاص در خون هر فرد می توانند پیشبینی کنند که آیا افراد در معرض خطر مبتلا شدن به روان پریشی در آینده قرار دارند یا خیر.
روان پریشی یا سایکوز ( Psychosis) به معنای وضعیت روانی غیرطبیعی ای است که در روانپزشکی برای بیان حالت «از دست رفتن توانایی تشخیص واقعیت از خیال» بکار می رود.
بر مبنای معیارهای خاصی مانند علایم روان پریشی خفیف یا مختصر، بعضی از افراد از نظر بالینی در معرض خطر مبتلا شدن به یک اختلال روانی مانند اسکیزوفرنی قرار دارند. با این وجود، تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از این افراد در واقع به یک بیماری روانی مبتلا می شوند. محققان طی این مطالعه نمونه خون گرفته شده از افراد در معرض خطر اختلال روانی را تجزیه و تحلیل کردند. این افراد برای چندین سال مورد پیگیری محققان بودند، چونکه محققان قصد داشتند دریابند چه کسی مبتلا به اختلال روانی شده و چه کسی نشده است. دانشمندان پس از ارزیابی پروتئین های موجود در نمونه های خون و استفاده از یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل این داده ها، توانستند الگوی پروتئین ها را در نمونه های اولیه خون پیدا کنند که می تواند به آنها کمک نماید تا پیشبینی کنند چه کسی در معرض مبتلا شدن به اختلالات روانی قرار دارد.
خیلی از این پروتئین ها با التهاب همراه هستند و این نشان داده است افرادی که در معرض مبتلا شدن به یک بیماری روانی قرار دارند، تغییرات اولیه در سیستم ایمنی بدن آنها نمایان می شود.
دقیق ترین آزمایش بر مبنای ۱۰ پروتئین پیشبینی کننده انجام شد. محققان توسط آزمایش خون مذکور توانستند با دقت بسیار بالا ۹۳ درصد از افرادی که در معرض مبتلا شدن به اختلالات روانی در آینده قرار داشتند را شناسایی کنند و آنهایی را که در معرض مبتلا شدن به این اختلالات نبودند را هم با دقت ۸۰ درصد شناسایی نمودند.
پروفسور "دیوید کوتتر" (David Cotter)، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: در حالت ایده آل ما می خواهیم از بروز اختلالات روانی جلوگیری نماییم، اما این امر نیازمند این است که بتوانیم دقیقاً افرادی که در معرض خطر هستند را تشخیص دهیم. تحقیقات ما نشان داده است که با کمک یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل سطح پروتئین در نمونه های خون می توانیم پیشبینی نماییم که چه کسی واقعاً در معرض خطر مبتلا شدن به این اختلالات قرار دارد. ما حالا به منظور تایید این یافته ها باید این نشانگرها را در افراد دیگر در معرض خطر روانپریشی بررسی نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "JAMA " منتشر گردید.
منبع:

1399/06/08
12:03:13
5.0 / 5
1695
تگهای خبر: دانش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین