شناسایی كووید- ۱۹ در ریه با كمك مدلهای سه بعدی

شناسایی كووید- ۱۹ در ریه با كمك مدلهای سه بعدی پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، مدلهای دیجیتالی را ابداع نموده اند كه می توانند وجود كووید- 19 را در ریه شناسایی كنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی لوئیزیانا" (LSU)، در پروژه جدیدی نشان داده اند که می توان روش هایی را که جهت بررسی ریه پرندگان و خزندگان به کار می روند، برای تشخیص کووید- ۱۹ در بیماران نیز مورد استفاده قرار داد. آنها در این بررسی نشان داده اند که مدلهای سه بعدی، روش واضح تری برای ارزیابی انتشار عفونت ناشی از کووید- ۱۹ در سیستم تنفسی بدن هستند.
پژوهشگران در این پروژه، مدلهای دیجیتال سه بعدی را از سی تی اسکن بیماران بستری شده ابداع کردند که نشانه های مبتلاشدن به کروناویروس را در خود داشتند.
این روش می تواند به تشخیص دقیق و درست کووید- ۱۹ و شکل و ساختارهایی را عرضه نماید که با وجود بیماری مرتبط هستند. با این روش، امکان تقسیم بندی سه بعدی داده ها را فراهم می آورد که طی آن می توان الگوی جریان هوا را در بافت ریه مدل سازی کرد.
پژوهشگران، اسکن ها را با کمک یک برنامه موسوم به "آویزو" (Avizo) و روش هایی برای پژوهش در مورد آناتومی، به صورت مدلهای دیجیتال سه بعدی درآوردند.
"بردلی اسپیلر" (Bradley Spieler)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: تاثیر کلی کووید- ۱۹ بر دستگاه تنفسی، ناشناخته مانده است اما مدلهای سه بعدی دیجیتال می توانند ابزار جدیدی برای ارزیابی میزان انتشار بیماری در ریه ها باشند. این ابزار، به خصوص در مواردی کارآمد است که پاسخ آزمایش کووید- ۱۹ منفی است اما نشانه های بالینی در خصوص مبتلاشدن به این بیماری وجود دارد.
تابحال مدلهای خوبی وجود نداشته اند که عملکرد کووید- ۱۹ را در ریه ها نشان دهند؛ در نتیجه تمرکز این پژوهش، بر ارائه تصویری از لطمه ریوی در مدلهای سه بعدی است.
دکتر "اما اسکاکنر" (Emma Schachner)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مدل ما نسبت به مدلهای پیشین، چالش برانگیزتر است و به فرصت بیشتری نیاز دارد اما نتایج دقیق تری را با جزئیات بیشتر ارائه می دهد.
این پژوهش، در مجله "BMJ Case Reports" به چاپ رسید.1399/05/30
21:30:35
5.0 / 5
1620
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین