در گفت وگو با فیكس سرور مطرح شد

از انتشار كرونا و تمرین توسعه كسب وكارها در فضای اینترنتی تا نبود قوانین بیمه ای

از انتشار كرونا و تمرین توسعه كسب وكارها در فضای اینترنتی تا نبود قوانین بیمه ای به گزارش فیكس سرور از سال ۱۳۹۱ وارد شدن به فضای اینترنتی تبدیل به اجبار شده است، اما خیلی از كسب وكارهای سنتی در مقابل آن مقاومت كردند ولی حالا كه ویروس كرونا به كشور وارد و بحث دوركاری مطرح گردیده است، توسعه آن جدی تر دنبال می شود، این در شرایطی است كه به اعتقاد متخصصان كسب وكارهای اینترنتی ما در این حوزه در حال تمرین هستیم، ضمن آنكه با چالش های گوناگونی مواجهیم كه مهمترین آن نبود قوانین كافی در زمینه دوركاری و بیمه است.


عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب وکارهای اینترنتی تهران در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت توسعه کسب و کارهای اینترنتی کشور، با تاکید بر اینکه ایران در این عرصه عقب مانده است، اظهار نمود: بر مبنای آمارهای موجود حدودا ۵ درصد از گردش مالی در این عرصه به خرید و فروش و معاملات خرد مربوط می شود که این عدد باید به بالغ بر ۱۵ درصد برسد.
وی افزود: انتشار کرونا با همه تاسف های ناشی از ازدست دادن هموطنان، مصائب و دشواری هایی که ایجاد کرد، ولی سیگنال مهمی برای کسب و کارهای سنتی داشت.
طالبی در اینباره تصریح کرد: سال ها است که حضور در فضای مجازی از یک "انتخاب" به یک "الزام" تبدیل گشته بود و شاید در سال های ۸۰ تا ۸۲ یک انتخاب داشتیم که در فضای مجازی حضور داشته باشیم یا خیر؛ ولی از سال ۱۳۹۱ به بعد حضور در فضای مجازی تبدیل به "الزام" شد و البته کسب و کارهای سنتی به این سمت حرکت نکردند و علاقه ای به حضور در فضای مجازی نداشتند.
دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی تهران دلیل بی رغبتی کسب و کارهای سنتی به حضور در فضای مجازی را هزینه های بالای راه اندازی کسب و کارها در فضای مجازی دانست و خاطرنشان کرد: ولی شیوع کرونا به آنها نشان داد که مجبورند تغییر را بپذیرند و وارد فاز تغییر شوند.
وی افزود: متاسفانه با اینکه کرونا ویروس وارد کشور شد، اما بعنوان کاتالیزوری برای رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی عمل کرد و می توان امیدوار بود که در سال ۱۴۰۰ اثرات این تغییرات را ببینیم و با محرکی که ایجاد شده، شاهد رشد خوبی خواهیم بود.
به قول وی خیلی از پیشبینی ها نشان داده است که حداقل ۵ سال طول می کشد که رشد گردش مالی در حوزه معاملات اینترنتی از ۵ درصد به ۱۵ درصد برسد، همانطور که ۲ تا ۳ سال طول کشید که این میزان از ۳ درصد به ۵ درصد برسد.
وی خاطرنشان کرد: ولی با شرایط موجود ظرف دو سال آینده به سادگی به گردش مالی ۱۵ درصد در کسب و کارهای اینترنتی خواهیم رسید.
چالش های دورکاری
دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی تهران به بیان چالش های موجود در دور کاری شرکت ها و سازمان ها پرداخت و خاطرنشان کرد: خود من بعنوان کسی که از سال ۱۳۷۲ برنامه نویس بودم و از سال ۱۳۷۸ در زمینه کسب و کار آنلاین شرکتی راه اندازی کرده و صاحب چندین اثر در زمینه کسب و کارهای آنلاین هستم، تابحال نتوانستم مبحث دور کاری را مدیریت کنم که دلیل آن وجود چالش های مختلف در حوزه های مختلف است.
وی تصریح کرد: ما احتیاج به آموزش و یادگیری داریم چون در گذشته نه آموزش دیدیم و نه تمرین کردیم و این عدم تمرین و تداوم برنامه ها، ما را با چالش های جدی مواجه کرده است.
طالبی با تاکید بر اینکه این چالش های دورکاری مختص ایران نیست٫ بلکه تمام دنیا با آن مشکل دارد، اظهار داشت: ولی می توانیم با این تمرین ها به تدریج یاد بگیریم که چگونه به سمت آنلاین بودن و دورکاری حرکت نماییم.
این فعال حوزه کسب و کارهای آنلاین درباره مشکلات موجود در زمینه دور کاری و توسعه کسب و کارها بر فضای اینترنتی، توضیح داد: این چالش ها شامل جنبه های اخلاق حرفه ای، مسئولیت پذیری، کنترل و بهره برداری قانونی می شود.
طالبی یکی از مهمترین چالش ها را در حوزه بیمه و تأمین اجتماعی دانست و تصریح کرد: یکی از این مشکلات این است که ما در زمینه دور کاری و بیمه قوانین نداریم. ۳ ماه است که بازرس بیمه به سراغ ما نیامده است، ولی در شرکت من هنوز از ۲۰ کارمند، ۳ کارمند به علت مشکلاتی که دارند دور کار هستند و اگر بازرس بیمه به شرکت بیاید و این وضعیت را ببیند و شرکت را جریمه کند، چه کار می توان انجام داد.
وی افزود: همه این مشکلات را به کناری بگذاریم خودمان هم در اجرای دور کاری مناسب مشکل داریم.
غلوهایی که در دورکاری صورت می گیرد
طالبی با اشاره به اینکه در زمینه دور کاری غلو می شود، توضیح داد: الزاما همه مشاغل مانند نانوایی، کشاورزی، تعمیرکار خودرو، اپراتور پمپ بنزین مشمول دور کاری نمی شوند. دور کاری حد و حدودی دارد و در این حوزه غلو می شود.
وی با تاکید بر اینکه قرار نیست همه دور کار شوند، تصریح کرد: مقرر است برای همه کسب و کارهایی که امکان انجام آنها از راه دور وجود دارد، دور کاری اجرایی شود؛ ولی ما در تعریف این حد و حدود مشکل داریم.
منبع:

1399/04/29
16:59:14
5.0 / 5
1891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین