دانشمندان منبع كربن كیهانی را یافتند

دانشمندان منبع كربن كیهانی را یافتند اخترشناسان موفق به كشف منبع كربن كیهانی شده اند كه یكی از اصلی ترین آجرهای ساختمان حیات در جهان است و بنظر می رسد كوتوله های سفید مسئول تشكیل كربن در جهان هستند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ستارگان، نظیر خورشید خودمان، نه فقط در طول زندگی خود محیطی حیاتی را برای ایجاد زندگی فراهم می کنند، بلکه حالا معلوم شده است که آنها همین طور پایه های اصلی ساخت و ساز حیات را با مرگشان فراهم می کنند.
تقریباً ۹۰ درصد از همه ستاره ها زندگی خودرا بعنوان کوتوله های سفید اختتام می دهند و بقیه هم به شکل ابرنواخترها منفجر می شوند.
خاکسترهای این ستاره ها در هنگام فروپاشی بوسیله بادهای ستاره ای غنی شده با عناصر شیمیایی همچون کربن -عنصری که برای پیدایش حیات در کهکشان راه شیری و سایر کهکشان ها بسیار مهم است- به فضای اطراف پخش می شود.
مدت ها است که دانشمندان می دانند که هر اتم کربن موجود در جهان توسط ستارگان و بوسیله همجوشی سه هسته هلیوم به وجود آمده است، اما آنچه آنها تابحال از آن مطمئن نبودند این بود که این کربن از کوتوله های سفید ناشی می شود یا این ابرنواخترها هستند که کربن را ایجاد می کنند.
حالا یک تیم بین المللی از اخترشناسان که بر طبق مشاهدات نجومی حاصل از رصدخانه "W. M. Keck" در هاوایی، کوتوله های سفید را در خوشه های ستاره ای باز در کهکشان راه شیری بررسی نموده اند، در یک مطالعه دریافته اند که کوتوله های سفید مسئول ایجاد کربن در جهان هستی هستند.
پژوهشگران با مطالعه رابطه بین جرم اولیه ستاره ها و جرم نهایی آنها بعنوان کوتوله های سفید به این نتیجه رسیدند؛ رابطه ای که بعنوان "رابطه جرم اولیه-نهایی" شناخته می شود.
"انریکو رامیرز رویز" استاد نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز و سرپرست این مطالعه جدید اظهار داشت: از تجزیه و تحلیل طیف مشاهده شده در رصدخانه، اندازه گیری جرم کوتوله های سفید امکان پذیر بود. ما با بهره گیری از نظریه تکامل ستاره ای توانستیم تا تولد ستاره ها عقب برویم و جرم آنها را محاسبه نماییم.
آنچه آنها دریافتند این بود که جرم یا توده کوتوله های سفید تازه کشف شده در خوشه های باز قدیمی بطور قابل توجهی بزرگتر از حد انتظار بود. "پائولا ماریگو" نویسنده مسئول این مطالعه از دانشگاه "پادووا" در ایتالیا اظهار داشت: مطالعه ما نشان داد که کربن توسط ستاره های کم جرم در راه شیری تولید می شود.
سپس پژوهشگران دریافتند که ستارگان بزرگتر از دو جرم خورشیدی نیز در غنی سازی کهکشان از کربن نقش دارند، در صورتیکه ستارگان کمتر از ۱.۵ جرم خورشیدی اینگونه نیستند.
"ماریگو" اضافه کرد: ما حالا می دانیم که کربن از ستارگانی که جرم هنگام تولد آنها کمتر از ۱.۵ جرم خورشیدی است، ناشی نمی گردد.
این مطالعه در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.1399/04/23
11:59:29
5.0 / 5
2355
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین