با تلاش پژوهشگران انگلیسی صورت می گیرد

آموزش سیستم ایمنی بدن برای حمله نكردن به سلول های سالم

آموزش سیستم ایمنی بدن برای حمله نكردن به سلول های سالم فیكس سرور: پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود دریافتند كه برای كمك به درمان بیماری های خودایمن می توان سیستم ایمنی بدن را باردیگر برنامه ریزی كرد تا به سلول های سالم حمله نكند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه بیرمنگام، سیستم ایمنی بدن می تواند باردیگر تنظیم شود تا پروتئین های خودرا هنگام بروز بیماری های خودایمنی مانند ام اس تشخیص ندهد و به آنها حمله نکند.
بیماری های خودایمن، هنگامی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی، تمرکز معمول خودرا در مقابله با عفونت یا بیماری از دست می دهد و بجای آن، به سلول های سالم بدن حمله می کند. بدن هنگام بروز ام اس، به پروتئین های موجود در بافت چربی اطراف عصب ها حمله می کند که "میلین"(Myelin) نام دارد و سبب می شود که عصب ها، کنترل عضلات را از دست بدهند.
یک گروه بینارشته ای از دانشمندان "دانشگاه بیرمنگام" (University of Birmingham) انگلستان در پژوهش جدیدی، مکانیسم سلول های تی که سیستم ایمنی بدن را کنترل می کنند، بررسی کردند و دریافتند که می توان این سلول ها را باردیگر برنامه ریزی کرد و آموزش داد تا حمله بدن به سلول های خود متوقف شود.
برنامه ریزی باردیگر سیستم ایمنی هنگام بروز بیماری ام اس می تواند بدن را از حمله به "پروتئین اصلی میلین" (MBP) بازدارد و به آن کمک نماید تا این پروتئین را بعنوان قسمتی از خود تشخیص دهد.
این پژوهش که با حمایت "شورای تحقیقات پزشکی انگلستان" (MRC) انجام شده، یک بررسی دو قسمتی است که با همکاری میان دو گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور "دیوید ریث" (David Wraith)، استاد موسسه ایمونولوژی و ایمونوتراپی دانشگاه بیرمنگام و پروفسور "پیتر کوکریل" (Peter Cockerill)، استاد موسسه سرطان و علوم ژنومیک این دانشگاه صورت گرفته است.
اولین مرحله که به سرپرستی پروفسور ریث انجام شده است، نشان میدهد که می توان سیستم ایمنی را با ارائه دوزهایی از یک پروتئین که گلبول های سفید بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهند، فریب داد تا پروتئین اصلی میلین را شناسایی کند. با تزریق مکرر دوز مشخصی از این پروتئین می توان روندی که به سیستم ایمنی کمک می نماید تا پروتئین های بدن را از پروتئین های بیگانه تشخیص دهد، تقلید کرد.
این روند، به صورتی روش شیمی درمانی شباهت دارد که پیش تر برای کاهش میزان حساسیت به کار رفته است. این روش نشان میدهد که گلبول های سفید بدن، پروتئین اصلی میلین را از پروتئین های مهاجم تشخیص می دهند تا از بدن محافظت کنند.
در دومین مرحله که به سرپرستی پروفسور کوکریل انجام شده است، پژوهشگران به بررسی گلبول های سفید پرداختند تا نشان دهند که چگونه می توان ژن ها را برای این نوع از شیمی درمانی تنظیم کرد تا سیستم ایمنی باردیگر به صورت اساسی برنامه ریزی شود.
ریث اظهار داشت: یافته های این پژوهش، نتایج مهمی برای خیلی از بیمارانی به همراه دارند که از بیماری های خودایمن رنج می برند و درمان آنها هم اکنون دشوار است.
کوکریل اظهار داشت: این پژوهش، به ما کمک می نماید تا درک بهتری از بنیان ایمنی درمانی داشته باشیم.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/23
15:17:24
5.0 / 5
2408
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین