طراحی یك ربات با الهام از موش كور برای حفاری در سیاره های دیگر

طراحی یك ربات با الهام از موش كور برای حفاری در سیاره های دیگر به گزارش فیكس سرور محققان كره ای با الهام از موش كور، یك ربات طراحی نموده اند كه برای حفاری در سیاره های دیگر قابل استفاده می باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، همچنان که ما به بررسی و کاوش در سیارات دیگر می پردازیم، می خواهیم نه تنها از آنچه در سطح آنها است، بلکه از آنچه که در زیر سطح آنها وجود دارد هم آگاه شویم. اینجاست که "Mole-bot" وارد می شود که رباتی است که به صورت خودکار می تواند در سطح هر سیاره ای تونل بزند.
در ساخت این ربات که در موسسه پیشرفته علوم کره(KAIST) توسعه یافته از موش کور اروپایی و موش صحرایی آفریقایی الهام گرفته شده است. دومی با دندان های برنده و قوی خود زمین را حفاری می کند، در حالیکه اولی از پنجه های قدرتمند خود برای پراکنده کردن خاک های حفر شده به پشت خود استفاده می نماید.
این ربات به جای دندان، یک نوع مته پروانه ای بسط پذیر دارد. تیغه های دندانه دار و تاشوی این پروانه موقع حفر تونل، به تدریج گسترش می یابند تا تونلی حفر شود که از بدنه استوانه ای ربات پهن تر باشد. در مرحله بعد، به جای پنجه، ربات از دو لبه فلزی لولایی که در دو طرف مته قرار دارد، استفاده می نماید تا خاک حفر شده را به عقب براند.


گفتنی است که مته و لبه ها به صورت متناوب کار می کنند، به صورتی که دخالتی در کار هم ندارند و مخل عملکرد یکدیگر نمی شوند.
سه زنجیره(مانند سیستم انتقال تانک) در قسمت عقب "Mole-bot" آنرا به جلو می رانند و قسمت میانی یا کمر این ربات می تواند تغییر جهت را در هنگام تونل زدن ممکن سازد.
در کنار استفاده از این ربات در سیارات دیگر، امکان دارد بتوان از آن در صنعت معدن هم بهره جست، چون که ادعا می شود در مقایسه با سیستم های حفاری موجود، ارزان تر و کارآمدتر است و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.
نمونه اولیه فعلی که نسخه سوم این ربات است، ۸۴ سانتی متر طول و ۲۵ سانتی متر عرض دارد و وزن آن ۲۶ کیلوگرم است.


پروفسور "هیون میونگ" سرپرست این پروژه می گوید: ما با این نوع ربات حفاری منتظر اکتشافات کارآمدتر منابع هستیم. ما همینطور امیدواریم که "Mole-bot" از نظر طیف کاربردهای گسترده و امکان سنجی اقتصادی تاثیر بسیار مثبتی بر بازار رباتیک بگذارد.1399/03/20
21:07:07
5.0 / 5
2356
تگهای خبر: صنعت , كاربر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین