گام محققان ژاپنی برای كمك به بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی؛

اندازه گیری لیتیوم خون تنها با یك دستگاه كاغذی!

اندازه گیری لیتیوم خون تنها با یك دستگاه كاغذی! به گزارش فیكس سرور پژوهشگران ˮدانشگاه هوكایدوˮ (Hokkaido University) ژاپن در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك دستگاه مبتنی بر كاغذ (Paper Device) شده اند كه به سرعت سطح لیتیوم خون را اندازه گیری می كند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، محققان ژاپنی یک دستگاه مراقبتی مبتنی بر کاغذ بوجود آورده اند که می تواند سطح لیتیوم خون را اندازه گیری نماید. این دستگاه می تواند به بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی کمک نماید تا میزان لیتیوم خون خویش را ردیابی کنند.
لیتیوم کربنات برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید با دقت مصرف شود؛ چونکه دامنه غلظتی که در آن دارو از نظر درمانی فعال است، به دامنه سمی آن نزدیک است. این بدان مفهوم است که بیماران برای اطمینان از این مورد که دوز زیادی از این دارو را مصرف نمی کنند، می بایست به صورت منظم آزمایش خون انجام دهند.
هم اکنون پزشکان برای انجام این آزمایش خون احتیاج به نمونه های زیادی از خون هر فرد دارند و تجهیزاتی که برای انجام آزمایش به کار می روند هم گران هستند و همه آزمایشگاه ها هم نمی توانند این آزمایش را انجام دهند.


برای حل این مساله، محققان ژاپنی یک دستگاه مبتنی بر کاغذ ارزان قیمت برای تشخیص لیتیوم خون بوجود آورده اند که می تواند در مطب پزشک یا حتی در خانه توسط بیمار استفاده گردد. دستگاه مذکور به چند قطره خون برای اندازه گیری لیتیوم خون نیاز دارد و از دو واحد تشکیل شده است. محققان با پوشاندن یک جوهر آبگریز بر روی کاغذ لکه دار پنبه ای با خلوص بالا که دستگاه از آن ساخته شده است، سطحی را ایجاد کردند که به راحتی خون را جذب می کند و کار را برای کاربر راحت تر می کند. هنگامی که قطره خون به سطح اضافه می شود، فقط یک دقیقه طول می کشد تا دستگاه نتیجه را نشان دهد. از یک دوربین دیجیتال معمولی هم می توان برای تصویربرداری از تغییر رنگ خون بهره برد که سپس آن تصویر توسط پزشک مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. محققان اظهار کرده اند که دقت این آزمایش دقیقا مانند انجام آزمایش مذکور در آزمایشگاه های مجهز است.
"مانابو توکشی" (Manabu Tokeshi)، محقق این مطالعه اظهار داشت: این وسیله یک روش جایگزین را برای نظارت منظم بر غلظت یون لیتیوم بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی فراهم می آورد. امیدواریم در آینده یک برنامه مناسب برای گوشیهای هوشمند هم برای تجزیه و تحلیل تصویر خون تهیه نماییم تا خود بیماران بتوانند غلظت یون لیتیوم موجود در خون را بررسی نمایند.
منبع:

1399/03/10
12:51:39
5.0 / 5
2420
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین