با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

كشف ژن جدیدی كه سطح كلسترول را تنظیم می كند

كشف ژن جدیدی كه سطح كلسترول را تنظیم می كند فیكس سرور: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، ژن جدیدی را كشف كرده اند كه در تنظیم سطح كلسترول خون نقش دارد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، پزشکی دقیق، نوعی روند درمان است که می تواند درمان را بر طبق توالی ژنتیکی منحصر به هر بیمار تنظیم کند اما دستیابی به این دقت و ابداع داروهای جدید، در گرو شناختن ژن هایی است که در بروز بیماری نقش دارند.
"برین پارکز"(Brian Parks)، استاد علوم تغذیه "دانشگاه ویسکانسین- مدیسن"(UW–Madison) اظهار داشت: متاسفانه ما درک خوبی در مورد تاثیر این تفاوت های ژنتیکی بر مشکلاتی مانند کلسترول یا اضافه وزن نداریم.
پارکز و گروهش برای غلبه بر این محدودیت ها، روش جدیدی ابداع نموده اند که می تواند ژن هایی که پیش تر ناشناخته بوده اند، شناسایی کند. آنها با ادغام داده های به دست آمده از بررسی حیوانات و بررسی صدها هزار ژنوم انسانی، ژن جدیدی را کشف کرده اند که در تنظیم کلسترول بدن نقش دارد.
این پژوهش، هدف جدیدی را برای درک خطر ژنتیکی کلسترول بالا ارائه کرده که با بیماری قلبی ارتباط دارد. نتایج این پژوهش، روش جدیدی را ارائه می دهند که تاثیر تفاوت ژنتیکی را در بروز خیلی از بیماری های انسانی مشخص می کند و اولین گام را در درمان آنها برمی دارد.
پارکز و گروهش، ژن جدیدی موسوم به "سسترین۱"(Sestrin۱) را شناسایی کرده اند که با غیرفعال کردن تولید کلسترول در کبد، سطح کلسترول را تنظیم می کند.
پژوهشگران از کبد موش ها جهت بررسی شبکه ژنتیکی موثر در تولید کلسترول استفاده کردند و داده هایی را به دست آوردند که به ندرت در انسان ها به دست می آید. آنها توانستند ۱۱۲ ژن مربوط به شبکه های ژنتیکی کلسترول را شناسایی کنند. پژوهشگران در مرحله بعد، به بررسی ژن هایی پرداختند که ممکنست با توالی DNA مربوط به کلسترول در بدن انسان ها مطابقت داشته باشند. داده های انسانی، از پژوهش های ژنتیکی بزرگی حاصل می شوند که داده های بسیاری را گردآوری می کنند تا به شناسایی ارتباط میان ژن ها و بیماری بپردازند.


پارکز افزود: ما می توانیم این بررسی ها را در ۵۰۰ هزار نفر انجام دهیم و قسمت هایی از ژنوم را شناسایی نماییم که با تفاوت در کلسترول خون مرتبط هستند اما این کار فقط مانند یک روشنایی کوچک است و نمی تواند به ما بگوید که چه ژن یا مسیری ممکنست در این ارتباط نقش داشته باشد.
وی ادامه داد: از میان ۱۱۲ ژن مورد بررسی، ۵۴ ژن با داده های انسانی مرتبط بودند و بیشتر آنها نیز در سوخت و ساز کلسترول یا مایعات بدن نقش داشتند اما ما به آن گروه از ژن ها علاقه داشتیم که ناشناخته بودند.
۲۵ درصد این ژن ها پیش تر ارتباطی با سطح کلسترول در انسان ها نداشتند و همین موضوع، آنها را به اهداف بالقوه ای تبدیل کرد. پارکز و گروهش، ۲۵ ژن را در موش ها مورد بررسی قرار دادند و آنها را با داده های ژنوم انسان مقایسه کردند و نهایتا به ژن سسترین۱ رسیدند.
ارتباط سسترین۱ با کلسترول، قبل از این هیچ گاه مشخص نشده بود اما این گروه پژوهشی دریافتند که این ژن می تواند به تنظیم سطح کلسترول خون کمک نماید. پژوهشگران دریافتند موش هایی که فاقد این ژن هستند، نمی توانند سطح کلسترول را به درستی تنظیم کنند. هنگامی که این موش ها رژیم غذایی با سطح معمولی کلسترول را مصرف کردند، کلسترول آنها بالا رفت برای اینکه کبد به درستی واکنش نشان نمی داد.
بگفته پژوهشگران، مزیت بررسی کلسترول در این است که فقط با یک بافت یعنی کبد کنترل می شود اما روش آنها که داده های حاصل از بررسی موش و انسان را ادغام می کند، قابلیت مشخص کردن ژن هایی را دارد که پیش تر ناشناخته بوده اند و بدین ترتیب کمک بزرگی برای درک و درمان بیماری باشد.
پارکز اضافه کرد: این امکان وجود دارد که بتوان این روش را جهت بررسی مشکلات دیگری مانند اضافه وزن نیز گسترش داد.
این پژوهش، در مجله "Cell Metabolism" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/16
23:28:31
5.0 / 5
2522
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین