با همكاری دانشمند ایرانی MIT محقق شد

سیستمی برای كاهش تأخیر در شبكه های بی سیم

سیستمی برای كاهش تأخیر در شبكه های بی سیم فیكس سرور سیستمی برای كاهش تأخیر در شبكه های بی سیم


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با همكاری "محمد علیزاده" دانشمند ایرانی این موسسه، یك طرح جدید برای كنترل تراكم شبكه بی سیم بوجود آورده اند كه می تواند ضمن بهبود كیفیت در پخش ویدیو، چت، بازی و سایر خدمات وب، تاخیر را هم به طرز قابل ملاحظه ای كم كند.
محققان طرح جدید خویش را Accel-Brake Control""(ABC) نامیده اند و می گویند در حدود ۵۰ درصد توان بالاتر و كاهش حدود نیمی از تأخیرهای شبكه را محقق می كند.
این سیستم با یك الگوریتم جدید كار می كند. این الگوریتم به روترها(رهیاب یا مسیریاب) اجازه می دهد تا بسته های داده را از راه یك شبكه جریان دهند تا از ازدحام در هنگام استفاده كامل از شبكه جلوگیری نمایند.
مسیریاب، رهیاب یا روتر(Router) دستگاهی از تجهیزات شبكه كامپیوتری است كه بسته های داده(Data Packets) را در یك شبكه برای رسیدن به مقصدشان هدایت می كند. مسیریابی در لایه سوم مدل مرجع OSI(لایه شبكه) رخ می دهد. مسیریاب جهت اتصال دو یا چند شبكه محلی به هم یا اتصال چندین خط شبكه بزرگ به هم مورد استفاده قرار می گیرند. مسیریاب می تواند انواع مختلف شبكه را به هم وصل كند. یك مسیریاب، یك سیستم عامل اختصاصی، حافظه فلش، NVRAM، RAM و یك یا دو پردازشگر دارد.
"پراتیش گویال" سرپرست این مطالعه می گوید: در شبكه های تلفن همراه، كسری از ظرفیت داده های شما به سرعت تغییر می كند و سبب تاخیر در عرضه خدمات به شما می شود. سیستم های سنتی برای انطباق با این تغییرات بسیار كند است، اما "ABC" واكنش بموقع و مناسبی در مقابل این تغییرات عرضه می دهد.
محققان در گذشته طرح هایی را پیشنهاد كرده بودند كه بكارگیری چنین رویكردهایی احتیاج به بازبینی كامل در نحوه ارسال داده به اینترنت داشت، در حالیكه این سیستم جدید نیازی به این كار ندارد.
"محمد علیزاده" استادیار گروه مهندسی برق در MIT و یكی از محققان این مطالعه اظهار داشت: این یك كار بزرگ است. شما برای ارسال بسته های داده باید تغییراتی تهاجمی در پروتكل استاندارد اینترنت(IP) ایجاد كنید. لازم است كه تمام بخش های اینترنت، اپراتورهای شبكه تلفن همراه، ISPها و برج های سلولی را متقاعد كنید تا نحوه ارسال و دریافت بسته های داده را تغییر دهند كه امری نزدیك به غیر ممكن است.
اینجاست كه "ABC" برای نجات می آید. سیستم "ABC" هنوز هم به یك بیت موجود در هر بسته داده متكی است، اما این كار را بگونه ای انجام می دهد كه بیت ها می توانند نرخ واقعی اطلاعات مورد نیاز را برای فرستنده های خود فراهم نمایند.
"علیزاده" توضیح داد: شاید فكر می كنید یك بیت، اطلاعات كافی را حمل نمی كند، اما با جمع آوری بازخوردهای یك بیت در مجموعه ای از بسته ها می توانیم اثر مشابه سیگنال چند بیتی را بدست آوریم.
محققان حالا برای آزمایش طرح جدید خود در حال مذاكره با اپراتورهای شبكه تلفن همراه بوده و در تلاش هستند تا ببینند كه آیا "ABC" برای برنامه ها(اپلیكیشن ها) و خدمات وب هم قابل استفاده می باشد یا خیر.1399/01/24
15:03:29
5.0 / 5
2906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین