مبارزه یك ویروس بی ضرر با آنفلوآنزا؛

استفاده از ویروس های بی ضرر برای مبارزه با ویروس های كشنده

استفاده از ویروس های بی ضرر برای مبارزه با ویروس های كشنده فیكس سرور: پژوهشگران آلمانی به دنبال استفاده از ویروس های بی ضرر مقابل ویروس های خطرناك و كشنده هستند و موفق شده اند از یك ویروس بی خطر كه خودرا به سلول های ریه شبیه می كند، برای مقابله با آنفلوآنزا استفاده كنند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، همانطور كه وضعیت به وجود آمده توسط بیماری كووید-۱۹ در این روزها نشان می دهد، ویروس ها یك خطر عمده برای سلامتی انسان هستند. اما آیا می توانیم با استفاده از ویروس های دیگر با آنها بجنگیم؟

دانشمندان در برلین پوسته های ویروسی به وجود آورده اند كه خودرا شبیه به سلول هایی می كنند كه مورد هدف ویروس آنفلوآنزا قرار می گیرند و بدین ترتیب مانع از چسبیدن آنها به سلول های بدن و ایجاد عفونت می شوند.

"باكتریوفاژها"(باكتری خوارها) یا به اختصار، فاژها انواعی از ویروس هستند كه میكروب های دیگر، معمولاً باكتری ها را طعمه می كنند. آنها بعنوان گزینه های جایگزین برای آنتی بیوتیك ها مورد آزمایش قرار گرفته اند و می توانند به اشكال مختلفی مانند درمان استنشاقی، پانسمان برای زخم های در حین بهبود، بسته بندی مواد غذایی ضد باكتریایی یا تركیبات آشامیدنی برای درمان مسمومیت غذایی آماده شوند.

باكتریوفاژها (باكتری خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس هایی هستند كه به باكتری ها حمله می كنند و آنها را از بین می برند. این ویروس ها برای باكتری ها اختصاصی هستند و نمی توانند به یوكاریوت ها حمله كنند.
پژوهشگران برای این مطالعه جدید، فاژها را در مقابل ویروس های دیگر قرار دادند. فاژها بجای اینكه ویروس مهاجم را بكشند، به مانند نوعی دام و تله عمل كردند.

پژوهشگران یك فاژ را برای تقلید از ساختارهای موجود در سلول های ریه كه ویروس آنفلوآنزا به آن متصل می شود، طراحی كردند تا آن ویروس را ناكارآمد كند.
سطح ویروس آنفلوآنزا با گیرنده هایی به نام پروتئین های هماگلوتینین پوشانده شده است كه بر روی مولكول های قندی روی سطح سلول های ریه می چسبد. مانند كلیدی كه در قفل قرار می گیرد، این یك مسابقه بسیار دقیق است كه فقط به تعداد مناسب اتصال در فواصل مناسب نیاز دارد. بدین سبب پژوهشگران تصمیم گرفتند تا بجای سلول های ریه، با استفاده از این فاژ، طعمه ای را برای پیوند ویروس های آنفلوآنزا ایجاد كنند.

پژوهشگران با فاژ روده ای بی ضرری به نام "Q-beta" شروع كردند كه ساختاری مشابه آنچه مورد نیاز آنها بود، داشت. آنها با استفاده از شیمی تركیبی، پوسته خالی "Q-beta" را با مولكول های قند و با یك ترتیب مناسب مجهز كردند. نتیجه نهایی "كپسید فاژ" نامیده می شود.

"دنیل لاستر"، محقق ارشد این مطالعه می گوید: مولكول چندوجهی ما عفونی نیست و شامل ۱۸۰ پروتئین یكسان است كه دقیقاً بعنوان گیرنده های سه ظرفیتی هماگلوتینین روی سطح ویروس از هم فاصله دارند. از ین جهت، این شرایط شروعی ایده آل برای فریب ویروس آنفلوآنزا است. به عبارت دیگر ما از ویروس فاژ برای غیرفعال كردن ویروس آنفلوآنزا استفاده می كنیم!

این گروه بوسیله مدلهای ریاضی و مطالعات میكروسكوپ كریو الكترون توانست مشخص نماید كه "كپسید فاژ"، ویروس را كاملاً محصور می كند و در مقابل چندین سویه آنفلوآنزا همچون ویروس آنفلوآنزای مرغی كارآمد است. آزمایشات در مدلهای حیوانی و كشت سلولی نشان داد كه "كپسید فاژ" قادر می باشد آنفلوآنزا را در بافت ریه انسان خنثی كرده و از تكثیر آن جلوگیری كند.

"كریستین هاكنبرگر"، یكی دیگر از پژوهشگران این مطالعه می گوید: كارآزمایی های پیش از كارآزمایی بالینی نشان میدهد كه ما می توانیم ویروس آنفلوآنزای فصلی و ویروس آنفلوآنزای مرغی را با پوسته فاژ اصلاح شده شیمیایی خود بی ضرر نماییم. این یك موفقیت بزرگ است كه چشم اندازهای كاملاً جدیدی را برای توسعه داروهای ضد ویروسی نوآورانه ارائه می دهد.

این گروه باتوجه به نتایج جالب توجه به دست آمده، می گوید: هنوز كارهای زیادی باید صورت گیرد، پیش از این كه این نوع جدید درمانی قابل دسترسی باشد. چند سؤال مهم هنوز پاسخ داده نشده است؛ مانند اینكه آیا فاژها ممكنست موجب ایجاد واكنش سیستم ایمنی در افراد شوند و اگر چنین است، آیا این واكنش، به درمان كمك می نماید یا مانع آن می شود.

آنفلوآنزا نیز ممكنست در مقابل فاژها مقاومت ایجاد كند كه می تواند سودمندی فاژها را زیر سوال ببرد.

این گروه می خواهد تا برای رفع این مشكلات به كار خود ادامه دهد و همین طور امیدوار است كه این روش بتواند نوید تولید داروهای جلوگیری از عفونت ویروسی را بدهد.

البته اگر چنین دارویی ایجاد شود، به احتمال زیاد به زودی برای كمك به بیماری همه گیر فعلی موسوم به كووید-۱۹ در دسترس قرار نخواهد گرفت، اما می تواند سلاح بالقوه ای را برای هرگونه شیوع بیماری ویروسی در آینده فراهم آورد.

این مطالعه در مجله Nature Nanotechnology انتشار یافته است.

منبع:

1399/01/17
23:52:58
5.0 / 5
2965
تگهای خبر: پژوهش , دانش , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین