وعده تولید گوشی ایرانی به كجا رسید؟

تولید گوشی داخلی شاید وقتی دیگر

تولید گوشی داخلی شاید وقتی دیگر فیكس سرور: در شرایطی كه برندهای بزرگ تولیدكننده گوشی در مواردی به سبب تحریم های آمریكا روی خوش به ایران نشان ندادند، شاید تولید محصول داخلی باكیفیت یك راه چاره در نظر گرفته شود، اما با وجود وعده ها برای معرفی چند شركت تولیدكننده گوشی، این اتفاق هنوز رخ نداده است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، تولید گوشی موبایل از زمان ورود اولین تلفن همراه به كشور تا امروز، همواره یكی از دغدغه های صنعت مردان ایرانی بوده است. البته قبل از این تنها یك شركت بعنوان تولیدكننده محدود گوشی شناخته می شد؛ تولیدكننده ای كه البته به زعم بعضی از كارشناسان این حوزه، بیش تر مونتاژ كننده قطعات وارداتی گوشی بوده تا این كه بخواهند صفر تا صد گوشی را در داخل كشور تولید نماید.
طی سال های گذشته، گوشیهایی كه به انحاء مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود. اما موضوع تولید گوشی ایرانی چندی قبل باز هم عنوان شد و از نیمه های سال ۱۳۹۸ بود كه موضوع تولید گوشیهای جدید ایرانی، باز هم به یكی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات راه پیدا كرد، آن هم تولید یك گوشی كه ایرادهای مدلهای قبلی را برطرف كرده باشد و بتواند با نسخه های خارجی رقابت كند.
درحالی كه بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، چهار شركت برای تولید گوشیهای هوشمند ایرانی اعلام آمادگی كرده و یكی از شركت ها نیز محصولات خودرا عرضه كرده، طرح پشتیبانی از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل هم به همین دلیل بود كه كلید خورد و البته در صورتیكه سرآغاز آن از دی ماه و در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات رقم خورد، نخستین هدف آن، رونمایی از محصولات سه شركت فعال دراین زمینه در دهه فجر بود.
با وجود این با گذشت دهه فجر و حتی تا آخر سال گذشته هم خبری از معرفی محصولات جدید ایرانی نشد. از طرفی بااینكه در شرایط تشدید تحریم ها مقابل ایران، درصورتی كه امكان واردات وجود نداشته باشد و یا قیمت گوشیهای خارجی بسیار بالا برود كه برای مصرف كننده ایرانی مقرون به صرفه نباشد، یك گوشی باكیفیت ایرانی می تواند در نقش جایگزین ظاهر شود، اما از جانب دیگر باید توان در تولید گوشی هم بررسی شود، برای اینكه صرف مونتاژ قطعات شاید چندان معنای تولید گوشی را به ذهن متبادر نكند.
هدف گذاری دیگری كه در این طرح به آن پرداخته شد، تولید دو میلیون گوشی تلفن هم راه است كه مقرر شده با برآوردهای انجام شده، ظرف مدت دو سال، به این هدف برسیم، گوشیهایی كه مزیت قیمتی نسبت به برندهای خارجی داشته باشند و با وجود برخورداری از كیفیت مناسب، با قیمتی پایین تر از نمونه های خارجی خود عرضه شوند. بااینكه چهار شركت تولیدكننده محصول ایرانی هنوز معرفی نشده اند، اما شاید با نگاهی امیدوارانه بتوان به آینده برای تولید دو میلیون گوشی چشم دوخت.
از طرفی هم اكنون شركت های تولیدكننده گوشی در سراسر جهان گرفتار بحرانی به نام كرونا شده اند، در صدر آنها كشور چین كه نه تنها تولیدكننده و صادركننده خیلی از محصولات فناوری همچون گوشیهای هوشمند است، بلكه این دفعه ویروس كرونا را به خیلی از كشورها انتقال داده و شرایط بیماری را در جهان حاكم كرده است. این مساله تولید انواع گوشی از مدلهای آمریكایی كه قطعاتش در چین تولید و سرهم می شود و همین طور برندهای چینی را گرفتار دردسر كرده است.
این اتفاقات در حالی است كه در مواردی شركت های آمریكایی مانند اپل و گوگل و حتی اخیرا سامسونگ كره ای به تبعیت از تحریم هایی كه مقابل ایران وضع شده، خودرا موظف به رعایت قوانین اعلام نموده و در موارد بسیاری خدمات و محصولات خودرا از ایران دریغ كرده اند، شركتی حاضربه قرار دادن اپلیكیشن های ایرانی در گوشی هایش نیست و شركتی دیگر ایمیلی به كاربران ایرانی ارسال می كند كه از این پس نمی تواند خدمات فروش آنلاین خودرا به ایرانیان ارائه كند.
در این شرایط شاید فكر كردن به تولید گوشیهای هوشمند كه بتواند نیاز كاربر ایرانی را رفع كند، چندان بی منطق نباشد. بااینكه تولید گوشی ایرانی به معنای اجبار كاربران به استفاده از محصولات بومی نیست، اما با در نظر گرفتن رویدادهای یك باره ای كه به دنبال تحریم ها رخ می دهد و حتی عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم از آن مصون نیست، برخورداری از توانایی نرم افزاری و سخت افزاری می تواند در شرایط بحرانی چاره ساز باشد.
اما درصورتی كه تولید گوشی همراه در شرایط فعلی در توان تولیدكنندگان داخلی نیست و همانطور كه برخی معتقدند ایران فعلا توانایی و دانش فنی و بازار لازم را برای فروش گوشی ندارد، می توان بجای كاهش تعرفه واردات قطعات گوشی و سرهم كردن آنها در ایران، لوازم جانبی تلفن همراه را ساخته و در مراحل بعدی به تولید گوشی رسید.
منبع:

1399/01/02
15:11:57
5.0 / 5
3266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین