با تلاش دانشمندان صورت گرفت

درمان موش های دیابتی با سلول های بنیادی

درمان موش های دیابتی با سلول های بنیادی به گزارش فیكس سرور دانشمندان دانشگاه واشنگتن موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادی موش های مبتلا به دیابت را درمان كنند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دیابت با ایجاد مشكل در تولید یا مدیریت انسولین مشخص می شود و یك درمان جدید در حال ظهور شامل تبدیل سلول های بنیادی به سلول های بتا كه سبب ترشح این هورمون می شود، روی موش ها به خوبی جواب داده و توانسته است دیابت آنها را درمان كند.

دانشمندان دانشگاه واشنگتن روش كارآمدی را برای انجام این كار بوجود آورده اند و دریافتند كه كاشت این سلول ها در موش های دیابتی، بیماری آنها را درمان می كند.

این تحقیق بر مبنای تحقیقات گذشته توسط همین تیم، به سرپرستی "جفری میلمن" در دانشگاه واشنگتن انجام شده است. محققان پیش از این هم نشان داده بودند كه تزریق این سلول ها به موش ها برای درمان دیابت مفید می باشد، اما كار جدید آنها نتایج چشمگیرتری داشته است.

"میلمن" اظهار داشت: این موش ها مبتلا به دیابت بسیار شدیدی بودند كه قند در خون آنها بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم در دسی لیتر خون وجود داشت - سطحی كه می تواند برای انسان كشنده باشد- و هنگامی كه ما به موش ها سلول های ترشح انسولین را تزریق كردیم، طی دو هفته سطح گلوكز خون به حالت عادی بازگشت و برای ماه های زیادی در ادامه در همین سطح ماند.

انسولین معمولاً توسط سلول های بتا در لوزالمعده تولید می شود؛ اما در مبتلایان به دیابت این سلول ها به اندازه كافی هورمون تولید نمی كنند. این بیماری معمولاً با تزریق مستقیم انسولین در جریان خون در صورت ضرورت مدیریت می شود. اما در سال های اخیر، محققان روش هایی برای تبدیل سلول های بنیادی انسان به سلول های بتا یافته اند كه می تواند انسولین بیشتری تولید نماید.

محققان در مطالعه جدید، این تكنیك را بهبود بخشیدند. معمولاً هنگام تبدیل سلول های بنیادی به نوع خاصی از سلول، چند اشتباه تصادفی انجام می شود، ازاین رو بعضی از انواع دیگر سلول ها در تركیب قرار می گیرند. این سلول ها باآنكه بی ضرر هستند، اما در روند كلی اختلال ایجاد می كنند.

"میلمن" می گوید: هر چه سلول های غیر هدفمند بیشتری به دست بیاید، سلول های درمانی كمتری خواهیم داشت. شما برای درمان فرد مبتلا به دیابت به حدود یك میلیارد سلول بتا نیاز دارید. اما اگر یك چهارم سلول هایی كه ساخته اید در واقع سلول های كبدی یا سلول های پانكراس باشند، به جای احتیاج به یك میلیارد سلول به ۱.۲۵ میلیارد سلول نیاز خواهید داشت. این كار درمان بیماری را ۲۵ درصد دشوارتر می كند.

ازاین رو روش جدید محققان دانشگاه واشنگتن روی كاهش موارد اضافی ناخواسته متمركز شده است. این گروه با هدف قرار دادن "سیتواسكلتون"(cytoskeleton) -ساختار اساسی كه به سلول ها شكل می دهد- قادر به تولید نه تنها درصد بالاتری از سلول های بتا بود، بلكه آنها عملكرد بهتری هم داشتند.

"میلمن" اضافه كرد: این یك رویكرد كاملاً متفاوت می باشد كه ما به آن می پردازیم. پیش از این، ما پروتئین ها و شاخص های مختلفی را شناسایی می كردیم و آنها را روی سلول ها می پاشیدیم تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. حالا كه سیگنال ها را بهتر درك كرده ایم، توانسته ایم این روند را كمتر تصادفی نماییم.
هنگامی كه این سلول های بتای تازه و بهبود یافته به موش های دیابتی تزریق شدند، سطح قند خون آنها تثبیت شد و دیابت را تا ۹ ماه از نظر عملكردی درمان كرد.

البته این مطالعه در این مرحله تنها یك آزمایش حیوانی است، ازاین رو نتایج آن امكان دارد به این زودی ها روی انسان قابل ترجمه نباشد. اما محققان قصد دارند این كار را با آزمایش سلول های موجود در حیوانات بزرگتر در دوره های طولانی تر ادامه دهند، با این امید كه یك روز این درمان را برای آزمایش های بالینی انسان آماده كنند.

این تحقیق در مجله Nature Biotechnology انتشار یافته است.

منبع:

1398/12/06
23:53:57
5.0 / 5
3803
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین