چرا كروناویروس از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟

چرا كروناویروس از مردان بیشتر تلفات می گیرد؟ فیكس سرور: بنا بگفته پژوهشگران بر طبق مشاهدات این چند وقت اخیر، كروناویروس بیشتر، از مردان تلفات می گیرد، اما دلیل آن چیست؟


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورك تایمز، بیماری كروناویروس كه از كشور چین نشات گرفته، سبب ترس و اضطراب در سراسر جهان شده است. اما در صورتیكه این ویروس تا حد زیادی روی یك گروه لطمه پذیر یعنی كودكان تاثیر نمی گذارد، بنظر می رسد تهدید ویژه ای برای میانسالان و افراد مسن تر و سالمند و خصوصاً مردان است.
این هفته، "مركز كنترل و پیش گیری از بیماری های چین" بزرگترین تجزیه و تحلیل موارد كروناویروس را تا به امروز منتشر نمود. بااینكه پژوهشگران دریافته اند كه میزان ابتلای مردان و زنان تقریباً برابر بوده است، اما میزان مرگ و میر در مردان ۲.۸ درصد است، در صورتیكه در زنان ۱.۷ درصد است.
مردان همین طور در زمان شیوع بیماری های سارس(SARS) و مرس(MERS) كه در اثر ویروس های خانواده كروناویروس به وجود آمده بودند، بیشتر از زنان تلفات دادند. بر طبق یك مطالعه، زنان بیشتری در سال ۲۰۰۳ در هنگ كنگ به سارس آلوده شده بودند، اما میزان مرگ و میر در میان مردان ۵۰ درصد بیشتر بود.
همین طور حدود ۳۲ درصد از مردان آلوده به سندرم تنفسی در خاورمیانه، درگذشتند، در صورتیكه این میزان برای زنان ۲۵.۸ درصد بود.
در سال ۱۹۱۸ نیز به دنبال شیوع آنفلوانزا مردان جوان بیشتر نسبت به زنان درگذشتند.
دانشمندان می گویند حالا در بیماری كروناویروس بعضی از عوامل همچون عوامل بیولوژیكی و برخی دیگر كه ریشه در سبك زندگی دارند، ممكنست در تلفات گرفتن بیشتر از مردان دخیل باشد.
بنظر می رسد هنگامی كه حرف از واكنش سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت ها می شود، مردان جنس ضعیف تری دارند.
"سابرا كلین" دانشمندی كه در ارتباط با تفاوت های جنسیتی در عفونت های ویروسی و واكنش های واكسیناسیون در دانشكده بهداشت عمومی جان هاپكینز تحقیق می كند، اظهار داشت: این الگویی است كه ما در خیلی از عفونت های ویروسی مجاری تنفسی دیده ایم كه طبق آن، مردان نتایج بدتری دارند. ما این را در ویروس های دیگر نیز مشاهده كرده ایم. زنان بهتر با آنها می جنگند.
زنان بعد از واكسیناسیون، واكنش ایمنی قوی تری نشان می دهند و همین طور حافظه واكنش ایمنی تقویت شده تری دارند كه موجب می شود بزرگسالان در مقابل پاتوژن هایی كه در كودكی در معرض آنها قرار گرفته اند، محافظت شوند.
دكتر "جنی كلایتون" مدیر دفتر تحقیقات بهداشت زنان در انستیتوی ملی بهداشت اظهار داشت: چیزی در سیستم ایمنی زنان وجود دارد كه نسبت به مردان پررنگ تر است. اما این می تواند برای آنها هزینه هم داشته باشد، چونكه زنان نسبت به بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس كه در آنها سیستم ایمنی بدن بیش فعال می شود و به اندام ها و بافت های بدن حمله می كند، مستعدتر هستند.
وی ادامه داد: تقریباً ۸۰ درصد بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی را زنان می سازند.
كارشناسان می گویند دلیلهای واكنش ایمنی قوی تر بانوان كاملاً معین نمی باشد و تحقیقات دراین زمینه هنوز در مراحل اولیه است.
یك فرضیه این است كه سیستم ایمنی قوی تر زنان، مزیت بقا را به فرزندانشان می دهد و آنتی بادی های موجود در شیر مادر را تقویت می كنند و موجب می شود سیستم ایمنی نوزادان كه در حال پیشرفت است، از بیماری جلوگیری كند.
عوامل مهم بیولوژیكی همچون هورمون جنسی زنانه استروژن كه بنظر می رسد در ایمنی بدن نقش دارد، ممكنست در این مساله نقش داشته باشند.
همین طور این یك واقعیت است كه زنان دارای دو كروموزوم X هستند و كروموزوم های X حاوی ژن های در رابطه با ایمنی هستند كه مردان فقط یكی از آنها را دارند.
آزمایشاتی كه روی موش ها انجام شد، نشان داد مردان نسبت به زنان بیشتر مستعد به مبتلاشدن به عفونت هستند و این نابرابری با افزایش سن افزایش می یابد.
موش های نر در این آزمایش در مواجهه با ویروس، واكنش ایمنی كمتری داشتند و برای پاك كردن ویروس از بدنشان كندتر عمل كردند. دكتر "استنلی پرلمن" استاد میكروب شناسی در دانشگاه آیووا اظهار داشت: آنها لطمه های ریوی بیشتری متحمل شدند و با سرعت بیشتری كشته شدند.
هنگامی كه پژوهشگران استروژن را در موش های ماده آلوده مسدود كردند یا تخمدان هایشان را جدا كردند، تلفاتشان بیشتر شد، اما مسدود كردن تستوسترون در موش های نر هیچ تفاوتی ایجاد نكرد. این نشان میدهد كه استروژن می تواند نقش محافظتی داشته باشد.
دكتر "پرلمن" اظهار داشت: این یك الگوی اغراق آمیز از آن چیزی است كه در انسان اتفاق می افتد، برای اینكه اختلافات بین زن و مرد ظریف است، اما در موش ها اینطور نیست.
در یك مطالعه روی ۴۰۲۱ بیمار مبتلا به كروناویروس، بر اهمیت تشخیص زودرس، خصوصاً در مردان مسن تاكید شده است.
"آكیكو ایوازاكی" استاد ایمونولوژی در دانشگاه ییل در توضیح اینكه چرا بعضی از ویروس ها بیشتر بر مردان تأثیر می گذارند، اظهار داشت: آقایان ممكنست در این مورد، احساس امنیت كاذب داشته باشند.
این نشان میدهد كه مردان نسبت به زنان كمتر از خود مراقبت می كنند و اقدامات لازم برای پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری ها را جدی نمی گیرند.
بعنوان مثال، از زمان شروع شیوع بیماری كروناویروس، مسئولان بهداشت عمومی بر اهمیت شستشوی دست ها به خوبی و بطور مكرر بمنظور جلوگیری از مبتلاشدن به این بیماری تاكید كرده اند. دكتر "كلین" می گوید مطالعات مختلفی نشان داده اند كه مردان -حتی كارمندان بیمارستان ها- كمتر از زنان دست خودرا شسته و یا از صابون استفاده می نمایند.
منبع:

1398/12/03
14:29:54
5.0 / 5
3697
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین