با تلاش پژوهشگران كانادایی صورت گرفت

ارائه یك راهبرد جدید برای مقابله با عفونت های گیاهی

ارائه یك راهبرد جدید برای مقابله با عفونت های گیاهی فیكس سرور: پژوهشگران كانادایی با بررسی منابع ژنتیكی، راهبرد جدیدی را عرضه كرده اند كه می تواند به مقابله با عفونت های گیاهی كمك نماید.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه تورنتو"(U of T) با موفقیت، اولین راهبرد جدید را برای شناسایی منابع ژنتیكی مهمی آزمایش كرده اند كه می توانند به مقابله با پاتوژن های گیاهی مانند باكتری ها، قارچ ها و ویروس ها كمك كنند. این پاتوژن ها می توانند به عفونت مواد غذایی منجر شوند و به آنها لطمه برسانند.
"دیوید گاتمن"(David Guttman)، استاد زیست شناسی سلولی دانشگاه تورنتو و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: سالانه حدود 40 درصد از محصولات كشاورزی به خاطر وجود آفت ها و پاتوژن هایی مانند باكتری ها، ویروس ها و ریزارگانیسم های بیماری زا از بین می روند.
پژوهشگران با تمركز بر ژن های در رابطه با بیماری این پاتوژن ها و گزینه های دفاعی در دسترس، نه تنها بینش های جدیدی را برای نجات گیاهان از حملات بی رحمانه نشان دادند، بلكه روشی ابداع كردند كه شاید روزی بتوان از آن برای محافظت از همه انواع محصولات غذایی بهره برد.
گاتمن افزود: ما می خواستیم بدانیم چگونه گیاهانی كه طول عمر نسبتا بالایی دارند، از خود در مقابل پاتوژن های بیماری زا كه به سرعت تكامل می یابند، دفاع می كنند، چرا هنگامی كه گیاهان تحت حمله دائمی پاتوژن های متفاوت هستند، بیماری بسیار غیرمعمول است و چرا محصولات خانگی، بیشتر از محصولات وحشی مستعد حملات پاتوژن ها هستند.


گاتمن به همراه پروفسور "دارل دسووكس" (Darrell Desveaux)، از نویسندگان این پژوهش تلاش كردند تا با بررسی این مساله كه چگونه یك گیاه می تواند با حملات باكتریایی روبرو شود، به چنین سوالاتی پاسخ دهند. آنها ابتدا تنوع جهانی گروهی از پروتئین های پاتوژن را مشخص كردند.
دسووكس اظهار داشت: این پروتئین ها، نقش مهمی در بروز بیماری دارند برای اینكه با تكامل خود، توانایی پاتوژن ها را در حمله به میزبان خود و عفونی كردن آن افزایش می كنند. گیاهان، گزینه های دفاعی خودرا در چارچوب گیرنده های ایمنی به كار می گیرند كه می توانند این پروتئین های خاص را تشخیص دهند. اگر گیاه به گیرنده ایمنی خاصی مجهز باشد كه پروتئین های پاتوژن را تشخیص می دهد، می تواند عفونت را متوقف نماید.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1398/12/02
14:00:00
5.0 / 5
4285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین