مدیركل دفتر حقوقی سازمان فناوری اطلاعات:

حمله به وب سایت ها و پلتفرم ها قابل پیگیری می باشد

حمله به وب سایت ها و پلتفرم ها قابل پیگیری می باشد به گزارش فیكس سرور به قول مدیركل دفتر حقوقی سازمان فناوری اطلاعات، این سازمان ابلاغیه ای دارد كه اگر هنگام حمله به وب سایت یا پلت فرمی، داده ای منتشر و خسارتی به كاربران وارد شده باشد، باید جبران خسارت شود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، مسئولان معتقدند، اعتماد مهم ترین حلقه زنجیره خدمات در هر سرویس است، سرویس های مجازی هر روز در حال رشدند، ازاین رو كسانی كه اطلاعات شهروندان را نگه می دارند، باید از قبل فرایند شفاف سازی را انجام دهند تا دسترسی به اطلاعات مردم كار مشكلی باشد. بنابراین لازم است ضریب حریم خصوصی را به نحو قابل بهبودی افزایش داد.
از طرفی به تازگی زیرساخت های كشور تحت حملات سایبری قرار می گیرد و به دنبال آن بعضی از كسب وكارها هم تحت تأثیر این حملات هستند كه در بعضی موارد منجر به هك شدن سرورها و نفوذ به بعضی از اطلاعات كاربران هم شده است، این در شرایطی است كه لایحه صیانت از داده های شخصی سال قبل توسط سازمان فناوری اطلاعات كشور رونمایی شده و قرار بود برای تصویب به هیات دولت و سپس برای تبدیل شدن به قانون به مجلس برود.
هدف اصلی این لایحه، صیانت از حیثیت و كرامت اشخاص مبحث داده ها عنوان شده بود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن زمان با اشاره به این لایحه و با تاكید بر ضرورت صیانت از داده های مردم در سرویس های موجود در فضای مجازی بیان نمود: پیش از این در فضای مجازی و برای سرویس هایی كه هر روز با سرعت بیشتری در حال رشد هستند، لایحه ای نداشتیم. همینطور اطلاعاتی از شهروندان ایرانی در سرویس های بین المللی ضبط و ثبت می شد كه قابلیت پیگیری نداشت. بنابراین برای رعایت صیانت از داده های مردم در حوزه سرویس های بین المللی هم در تلاشیم. برای این قانون احتیاج به تعاملات بین المللی داریم.
در این راستا محمدجعفر نعناكار در گفتگو با ایسنا درباره علت تاخیر یك ساله در تصویب لایحه صیانت از داده های شخصی بیان نمود: تصویب یك لایحه گام های مختلفی دارد؛ باید لایحه كارشناسی را به جمع خبره ها فرستاد و سپس این لایحه باید به مركز پژوهش ها و سپس مجلس برود و در كمیسیون های مختلف فرهنگی، امنیت و قضایی بررسی شود؛ البته با عنایت به شرایط كشور معمولا تصویب یك قانون طول می كشد و امكان دارد این لایحه جزو اولویت ها از نظر سیاست مردان نباشد، هرچند جامعه فناوری ایران به این لایحه نیاز دارد.
مدیركل دفتر حقوقی سازمان فناوری اطلاعات همینطور تصریح كرد: لایحه صیانت از داده ها هم در مجلس و هم در قوه قضاییه بررسی می شود و چند نسخه از آن درحال اجراست و روند تصویبش را می گذراند، اما جدا از این كه لایحه صیانت از داده های شخصی تصویب بشود یا خیر، سازمان فناوری اطلاعات ایران دو ابلاغیه داده در این حوزه داده است.
وی افزود: یك ابلاغیه صیانت از پایگاه داده ها است و دیگری صیانت از پلتفرم ها كه بر مبنای قانون مسئولیت مدنی در قانون تجارت الكترونیك تدوین شدند، ازاین رو اگر هنگام حمله به وب سایت یا پلت فرمی، داده ای انتشار یافته و خسارتی وارد شده باشد، مطابق این دو ابلاغیه كه پشتوانه اش قانون مصوب داخلی و قابل پیگیری می باشد، باید جبران خسارت شود.
مدیركل دفتر حقوقی سازمان فناوری اطلاعات با بیان این كه این ابلاغیه ها برای تمامی پلتفرم ها و سایت ها صدق می كند، اضافه كرد: برای جبران خسارت، مدعی العموم از دادستانی باید وارد شود و بررسی كند كه سبب موثر نحوه انتشار داده ها اهمال بوده و یا حمله شده و اینكه چه باگی علت این مورد بوده و برپایه آن بعنوان نماینده مردم وارد عمل می شود و برای جبران خسارت و غرامت اقدام نماید.
وی با اشاره به تفاوت تصویب لایحه با ابلاغیه سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت: لایحه كه تصویب شودچارچوب قانون است. ابلاغیه پشتوانه قانونی دارد اما لایحه خودش قانون است و اگر تصویب شود تمام پلتفرم ها و پایگاه های داده باید مطابق قواعد آن قانون اقدام نمایند و تجارتشان را توسعه دهند، حالا آن قاعده وجود ندارد اما قواعد دیگری وجود دارد كه برای جبران خسارت از آن استفاده می نمایند.1398/11/29
15:05:08
5.0 / 5
3976
تگهای خبر: ارتباطات , پژوهش , خدمات , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین