در دانشگاه ام.آی.تی ابداع شد

پوشك هوشمندی كه رطوبت را اخطار می دهد

پوشك هوشمندی كه رطوبت را اخطار می دهد به گزارش فیكس سرور پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی. تیˮ، نوعی پوشك هوشمند ابداع نموده اند كه به یك سنسور مجهز است و می تواند والدین را از رطوبت بیش از اندازه آگاه كند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پوشك خیس بعضی از نوزادان، دلیل سروصدای آنها و تقاضای تعویض آن است؛ در حالیكه امكان دارد سایر نوزادان بدون شكایت از این شرایط، خوشحال به نظر برسند اما اگر پوشك بیش از حد خیس بماند و تعویض نشود، می تواند به بروز سوزش و ناراحتی نوزاد و والدین او بیانجامد.
پژوهشگران دانشگاه "ام.آی. تی"(MIT)، نوعی پوشك هوشمند ابداع نموده اند كه یك سنسور مخصوص رطوبت دارد و می تواند خیس بودن پوشك را اطلاع بدهد. هنگامی كه سنسور، رطوبت را تشخیص می دهد، سیگنالی را به تلفن همراه یا كامپیوتر ارسال می كند.
این سنسور، یك برچسب "سامانه بازشناسی با امواج رادیویی"(RFID) را در بر دارد كه زیر لایه ای از پلیمر با قابلیت جذب بالا قرار گرفته است. این پلیمر، نوعی هیدروژل است كه معمولا در پوشك ها و برای جذب رطوبت به كار می رود. هیدروژل بعد از خیس شدن، منبسط می شود و قابلیت رسانایی پیدا می كند. این شرایط باعث می شود تا برچسب سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، سیگنالی را به بازخوان برچسب ارسال نماید.
به قول پژوهشگران، طراحی این فناوری، هیدورژل را برای اولین بار بعنوان یك آنتن در حال كار به نمایش می گذارد كه می توان رطوبت را با استفاده از سامانه بازشناسی با امواج رادیویی احساس كند. این سنسور می تواند جایگزینی كم هزینه و قابل بازیافت برای دیگر فناوری های مربوط به پوشك باشد.
امكان دارد پوشك های هوشمند به مرور زمان بتوانند به شناسایی مشكلات خاص حوزه سلامت همچون یبوست یا بی اختیاری ادرار كمك كنند. این سنسور جدید می تواند به صورت خاص برای پرستاران و كسانی كه از نوزادان مراقبت می كنند، كاربرد داشته باشد.1398/11/27
22:52:09
5.0 / 5
3944
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین