ابداع یك آزمایش خون دقیق تر جهت بررسی ناهنجاری های ژنتیكی جنین

ابداع یك آزمایش خون دقیق تر جهت بررسی ناهنجاری های ژنتیكی جنین فیكس سرور: پژوهشگران ژاپنی، روشی جدید و غیرتهاجمی جهت بررسی ناهنجاری های ژنتیكی جنین عرضه كرده اند كه می تواند نتایجی دقیق تر از نتایج روش های دیگر فراهم آورد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی تند، "آزمایش های غیرتهاجمی قبل از تولد"(NIPTs)، جهت بررسی بیماری های ژنتیكی جنین در زنان حامله انجام می شوند. در مقابل، آزمایش های تهاجمی مانند آمنیوسنتز می توانند حامل خطراتی باشند و سبب لطمه به جنین شوند.
یكی از روش های بررسی DNA و یا ماده ژنتیكی جنین در حال رشد، استفاده از آزمایشی موسوم به "سل فری"(Cell-free) است. با كمك این آزمایش كه نوعی روش غربال گری است، می توان احتمال ابتلای جنین به مشكلات كروموزومی را مشخص كرد تا ناهنجاری های احتمالی جنین نیز پیش بینی شوند.
پژوهشگران "موسسه ملی پژوهش سلامت و رشد كودك"(NICHD) ژاپن اهتمام دارند روش جدیدی جهت بررسی ناهنجاری های جنین عرضه كنند كه دقیق تر از روش های معمول عمل می كند.
بررسی این پژوهشگران نشان میدهد گسترش یك روش ارزیابی DNA كه حساسیت بالایی دارد، می تواند یك آزمایش غیرتهاجمی برای استخراج مستقیم اطلاعات ژنتیكی از سلول های جنین زنده برای ارزیابی همزمان باشد و به بهبود تشخیص ناهنجاری جنین كمك نماید.
آزمایش های غیرتهاجمی قبل از تولد كه هم اكنون تثبیت شده اند، محددودیت های مهمی را شامل می شوند و در بعضی موارد، نتایج آنها كاملا قطعی نیست؛ در نتیجه، نیاز به ابداع روش های جدید برای تشخیص غیرتهاجمی و دقیق تر ناهنجاری های ژنتیكی، به شدت احساس می شود.
پژوهشگران با استفاده از یك روش جدید موسوم به "sc-ddPCR" موفق شدند اطلاعات ژنتیكی مربوط به سلول های جنین را مورد بررسی قرار دهند. این روش اصلاح شده می تواند ارزیابی مستقیم اطلاعات DNA سلول را امكان پذیر كند.
دكتر "كنیچیرو هاتا"(Kenichiro Hata)، مدیر موسسه ملی پژوهش سلامت و رشد كودك و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: از آنجائیكه آزمایش های غیرتهاجمی قبل از تولد هم اكنون، بخش های كوچكی از DNA را تحلیل می كنند، مشخص كردن این كه ریشه هر بخش DNA، در مادر است یا جنین، چالش برانگیز است. ما دریافتیم كه نتایج آزمایش های غیرتهاجمی قبل از تولد، در بعضی موارد با اطلاعات ژنتیكی جنین، ناسازگار هستند. این پژوهش، شواهدی برای تشخیص غیرتهاجمی قبل از تولد با استفاده از سلول های جنین بدون تصفیه جدی سلول ارائه می دهد.
با این روش اصلاح شده، امكان بررسی ۳۰۰۰ سلول و ارزیابی همزمان آنها فراهم می شود. این روش می تواند اطلاعات ژنتیكی هر سلول را با حساسیت بالا مورد بررسی قرار دهد.
هاتا اضافه كرد: این روش می تواند با طبقه بندی و بررسی سلول ها، به یك روش تحلیلی غیرمنتظره در آینده تبدیل گردد و در حوزه های پژوهشی گوناگون و آزمایش های تشخیصی بالینی به كار برود.
این پژوهش، در مجله "The Journal of Molecular Diagnostics" به چاپ رسید.
منبع:

1398/11/16
23:44:49
5.0 / 5
4147
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین