با تلاش پژوهشگران دانشگاه استنفورد صورت گرفت

كشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول های سرطانی

كشف دو داروی موثر در توقف رشد سلول های سرطانی به گزارش فیكس سرور پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، دو دارو را مورد آزمایش قرار داده اند كه می توانند در توقف گسترش سرطان موثر باشند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران "دانشگاه استنفورد" (Stanford University)، داروهای جدیدی عرضه كرده اند كه در متوقف كردن رشد سلول های سرطانی طی آزمایش های ابتدایی موثر بوده اند. این كشف غیرمنتظره، نتیجه پژوهش هایی است كه دانشمندان در حوزه بررسی داروهای ضد ویروسی انجام داده اند تا بتوانند گسترش سلول های تومور را در موش ها متوقف كنند.
ویروس شناسان دانشگاه استنفورد، مدت ها تلاش داشتند روش های درمانی جدیدی برای بیماری های ویروسی مانند هپاتیت و سرماخوردگی های متدول عرضه كنند. روش آنها، متوقف كردن فرآیندهایی بود كه توانایی تكثیر شدن را به ویروس ها می دهند و به آنها كمك می كنند تا در بدن گسترش یابند.
موفقیت های پژوهشگران استنفورد، مورد توجه "جاناتان كوری" (Jonathan Kurie)، سرطان شناس "مركز سرطان ام. دی. اندرسون دانشگاه تگزاس" (MD Anderson Cancer Center) قرار گرفت. كوری هم در جست و جوی راهی بود تا به كاهش سرعت و یا متوقف كردن روند گسترش سرطان های گوناگون كمك نماید. نكته ای كه مورد توجه كوری قرار گرفت این بود كه همان فرآیندهای سلولی مورد استفاده دانشمندان استنفورد، نقش مهمی در گسترش یا متاستاز سرطان بر عهده داشتند.
"جفری گلن" (Jeffrey Glenn)، استاد پزشكی، میكروبیولوژی و ایمنی شناسی دانشگاه استنفورد اظهار داشت: من به كوری گفتم كه ما هم اكنون، مولكول های بهتری در اختیار داریم و مدتی طولانی به پژوهش در مورد سرطان پرداخته ایم.
این مولكول ها حالا در حال آزمایش شدن روی موش ها هستند و نتایج تاثیرگذاری داشته اند. پژوهشگران در یكی از آزمایش ها، سرطان را به یكی از ریه های موش منتقل كردند و زمان گسترش و رسیدن آن به ریه دیگر را هم مورد بررسی قرار دادند. آنها بعد از آزمایش داروی خود روی موش دریافتند كه این دارو می تواند امكان متاستاز سرطان را كم كند.
آزمایش داروی دوم، هیچ متاستازی را به همراه نداشت و پژوهشگران در بررسی های خود دریافتند كه هر دو دارو می توانند اندازه تومورهای ریه را كاهش دهند. در آزمایش سرطان پستان روی موش ها، تومورها بعد از یك هفته درمان با داروی جدید، كوچك شدند و به نیمی از اندازه پیشین خود رسیدند.
باآنكه این آزمایش هنوز روزهای ابتدایی بررسی را پشت سر می گذارد اما دانشمندان امیدوار هستند كه یافته های آنها بتوانند اساس كشف گروه جدیدی از داروهایی باشند كه اثر كارآمدی در توقف سرطان دارند.
گلن اضافه كرد: ما سال ها روی این داروها كار كردیم تا اهمیت آنها را در مقابله با ویروس ها نشان دهیم. این هدف مهمی است كه در حوزه درمان سرطان، مورد توجه قرار نگرفته است اما ما داروهای بسیاری در اختیار داریم تا به این پژوهش ها ادامه دهیم.
این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.1398/11/04
23:48:29
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین