نظارت بر تومورهای سرطانی با یك اسكن نوین

نظارت بر تومورهای سرطانی با یك اسكن نوین به گزارش فیكس سرور پژوهشگران ˮموسسه تحقیقات سرطان كمبریجˮ انگلیس به تازگی موفق به توسعه یك اسكن شده اند كه از مولكول های مغناطیسی استفاده می نماید تا سلول های بدخیم تومور سرطان پستان را مشاهده و شناسایی كند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اسكن هایی كه دارای آهن ربا هستند الان می توانند بر تومورهای سرطان پستان در لحظه نظارت كنند و نشان دهند كه كدام قسمت از آنها به سرعت در حال رشد هستند. تكنیك تصویربرداری كه برای نخستین بار در انسان مورد استفاده قرار گرفته است، شامل ساختن یكی از مواد شیمیایی مغناطیسی خود بدن و اسكن آن با دستگاه MRI است.
میدان مغناطیسی از یك ماده شیمیایی حاصل می شود كه سلول های تومور به طور طبیعی از آن استفاده می نمایند، ازاین رو میزان از بین رفتن آن نشان داده است كه تومورهای سرطانی چقدر فعال می باشند.
این می تواند به پزشكان كمك نماید تا نوع سرطان افراد را تشخیص داده و چگونگی عملكرد آنرا در یك نقطه خاص بررسی نمایند.
پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان كمبریج در انگلستان این تحقیق را انجام دادند و این روش را بر روی هفت بیمار در بیمارستان ادن بروك این شهر آزمایش كردند.
دانشمندان با استفاده از اسكن مغناطیسی می توانند دریابند كه تومور با چه سرعت در حال رشد است و آنها با چه فوریتی می بایست فرد را درمان كنند.
این اسكن با ساختن یك ماده شیمیایی طبیعی مغناطیسی به نام "پیروات"(pyruvate) و سپس تزریق آن به بدن بیمار كار می كند.
به صورت طبیعی سرطان ها پیروات را به وجود می آورند تا انرژی ایجاد كنند و بلوك های ساختاری برای سلول های جدید - بالقوه سلول های سرطانی - ایجاد كنند.
با قرار دادن بیمار در یك اسكنر MRI متخصصان می توانند در لحظه ببینند كه تومور با چه سرعتی از پیروات مغناطیسی استفاده می نماید و با چه سرعتی در حال رشد است.
دانستن كاركرد داخلی یك تومور می تواند به پزشكان كمك نماید تا اقدامات درمانی دقیقی را انجام دهند و از تحت معالجه قرار دادن بیش از اندازه بیماران اجتناب كنند.
"كوین بریندل"(Kevin Brindle) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: این یكی از دقیق ترین تصاویر در مورد متابولیسم سرطان پستان بیمار است كه تابحال توانسته ایم به آن دست یابیم. مثل این است كه می توانیم تنفس تومور را هم دریابیم.
در آزمایشات بیمارستانی، دانشمندان توانستند از اسكن ها برای شناسایی نوع سرطان، میزان بزرگی و تهاجمی بودن تومور افراد استفاده كنند.
آنها همینطور می توانند نقشه ای از تومور افراد تهیه كنند كه در آن نشان داده است كه كدام قسمت های یك تومور بیشترین رشد و فعالیت را داشته است.
برای فرایند تصویربرداری، مواد شیمیایی به نام "پیروات كربن ۱۳ فرا قطبی"(hyperpolarised carbon-۱۳ pyruvate) باید یخ زده و در معرض آهنرباهای بسیار قوی قرار گیرد تا مغناطیسی شود. این سبب می شود سیگنالی كه هنگام اسكن در دستگاه MRI منتشر می شود ۱۰ هزار بار قویتر از حد معمول شود كه این مورد مشاهده تومورها را هم آسان می سازد.
یافته های این مطالعه در مجله "PNAS" منتشر گردید.1398/11/01
21:58:28
5.0 / 5
4228
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین