با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

درمان دیابت با سلول هایی كه به كمك نور فعال می شوند

درمان دیابت با سلول هایی كه به كمك نور فعال می شوند به گزارش فیكس سرور پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی توانستند با مهندسی سلول های تولید كننده انسولین و قرار دادن آنها در معرض نور، موش های مبتلا به دیابت را درمان كنند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه تافتس"(Tufts University) آمریكا در پروژه جدیدی، سلول های مهندسی شده بتای پانكراس را به موش های مبتلا به دیابت پیوند زدند و سپس آنها را در معرض نور قرار دادند. سلول ها با این كار توانستند سطح تولید انسولین را بین دو تا سه برابر بالا برند.
پژوهشگران معمولا سلول هایی را كه در معرض نور تغییر می كنند، برای كاهش تولید انسولین در افراد مبتلا به دیابت، مهندسی می كنند. این پژوهش نشان داده است كه سطح گلوكز در موش های مبتلا به دیابت، بدون دخالت دارویی هم قابل كنترل است.
انسولین، نوعی هورمون است كه نقش مهمی را در كنترل سطح گلوكز بدن بر عهده دارد. در بیماری دیابت نوع دو كه متداول ترین نوع دیابت است، سلول های بدن برای واكنش نسبت به انسولین كافی نیستند؛ در نتیجه گلوكز می تواند به شكل ترسناكی افزایش یابد. در دیابت نوع یك، سلول های بتا كه تنها سلول های تولیدكننده انسولین در بدن هستند، توسط سیستم ایمنی تخریب می شوند و نهایتا به فقدان انسولین می انجامند.
در درمان های كنونی، داروهایی تجویز می شوند كه بتوانند سلول های بتای پانكراس را به تولید انسولین ترغیب كنند و یا این كه انسولین مستقیما به بدن شخص مبتلا به دیابت تزریق می شود. هر دو نوع درمان، با دخالت دارویی صورت می گیرند و می توانند عوارض جانبی بلند مدتی به همراه داشته باشند.


هدف پژوهشگران در پروژه جدید این بود تا متد جدیدی برای بهبود تولید انسولین عرضه كنند و بتوانند ارتباطی واقعی و مهم میان انتشار انسولین و تمركز گلوكز در جریان خون ایجاد كنند. آنها در بررسی خود دریافتند كه پیوند زدن سلول های مهندسی شده بتای پانكراس به موش های مبتلا به دیابت می تواند تنظیم گلوكز را بهبود ببخشد، قند خون را كم كند و با قرار گرفتن در معرض نور آبی، سطح انسولین را بالا ببرد.
نور آبی توانست عملكرد سلول های بتا را به راحتی از حالت معمولی به حالت تقویت یافته تغییر دهد. در این روش، برای تنظیم عملكرد سلول ها در سیستم های بیولوژیكی، از پروتئین های حساس به نور استفاده می شود.
این پژوهش، در مجله "ACS Synthetic Biology" به چاپ رسید.1398/08/11
21:07:17
5.0 / 5
4224
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین