موش ها با مصرف ویپ سرطان گرفتند!

موش ها با مصرف ویپ سرطان گرفتند! به گزارش فیكس سرور موش های آزمایشگاهی در بررسی جدید پژوهشگران آمریكایی، در معرض دود ویپ قرار گرفتند و به سرطان ریه مبتلا شدند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، پژوهش جدیدی كه در دانشكده پزشكی "دانشگاه نیویورك"(NYU) انجام شده، نشان داده است كه "ویپ" برخلاف آنچه مطرح می شود، نمی تواند جایگزین ایمنی برای سیگار باشد.
پژوهشگران در بررسی جدید خود روی موش ها دریافتند كه دود ویپ می تواند انواع خاصی از سرطان را ایجاد كند اما هنوز نمی توان این نتایج را به صورت قطعی در مورد انسان ها هم تایید نمود.
پژوهشگران تا قبل از این پژوهش می دانستند كه دود سیگار الكترونیكی می تواند مانند دود سیگار معمولی سرطان زا باشد. پژوهش پیشین دانشگاه نیویورك نشان داده است كه كشیدن ویپ می تواند با تخریب DNA سلول های مثانه و ریه انسان ها و موش ها، خطر مبتلا شدن به سرطان را در آنها افزایش دهد.
گروهی دیگر از دانشمندان هم در پژوهش خود دریافته اند كه مواد شیمیایی سرطان زایی در ویپ به خصوص انواع طعم دار آن وجود دارند. در هر حال این پژوهش جدید، ارتباط مستقیم سیگارهای الكترونیكی را با سرطان تایید می كند.
پژوهشگران در این پروژه، موش ها را بیشتر از یك سال مورد بررسی قرار دادند. آنها گروهی از موش ها را طی ۵۴ هفته در معرض سه نوع شرایط آب و هوایی متفاوت قرار دادند كه پنج روز در هفته و روزانه چهار ساعت زمان می برد. پژوهشگران، گروهی از موش ها را در محفظه ای قرار دادند كه یك دستگاه در آن، دودی شبیه به دود ویپ به وجود می آورد. در این محیط، نیكوتین از مایعی حاوی محلول پروپیلن گلیكول و گلیسیرین سبزیجات، به هوا وارد می شد. گروه دوم، در معرض هوای تبخیر شده حاوی محلول ها قرار گرفتند و سومین گروه، به تنفس هوای تصفیه شده پرداختند.
پس از آخر این آزمایش، ۹ موش از ۴۰ موشی كه در معرض دود سیگار الكترونیكی معمولی بودند، به سرطان ریه مبتلا شدند اما فقط یكی از موش های گروه كنترل شده، به این مشكل مبتلا شد. بیشتر از نیمی از موش هایی كه در معرض دود سیگار الكترونیكی بودند، با بزرگ شدن مثانه مواجه گشتند كه عاملی برای سرطان مثانه به حساب می آید.
"مون شونگ تانگ"(Moon-Shong Tang)، زیست شناس مولكولی دانشگاه نیویورك و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما در این بررسی دریافتیم هنگامی كه موش ها در معرض دود حاوی نیكوتین قرار گرفتند، بدن آنها به تولید تركیبات سرطان زای به خصوصی معروف به "نیتروسامین ها" (Nitrosamines) پرداخت كه می توانند هم موش ها و هم انسان ها را به سرطان مبتلا كنند.
وی اضافه كرد: نتایج پژوهش ما این احتمال را می افزایند كه شاید دود ویپ با بروز سرطان در انسان هم ارتباط داشته باشد.
یافته های گروه تانگ، محدودیت های مهمی را شامل می شوند. باآنكه موش ها، مانند انسان نیستند اما موش هایی كه طی یك بازه زمانی یك ساله در این پژوهش مورد استفاده قرار گرفتند، بیشتر در مقابل تركیبات شیمیایی سرطان زا صدمه پذیر بودند.
تانگ افزود: هم اكنون نمی توان میزان سرطان زا بودن دود ویپ را در مقایسه با دود سیگارهای معمولی مشخص كرد؛ در نتیجه نمی توان این فكر را به مردم القا كرد كه خطر مصرف ویپ با خطر سیگار معمولی، یكسان است.
نظر بعضی از متخصصان و سازمان ها این است كه ضرر سیگار الكترونیكی، ۹۵ درصد كمتر از سیگار تنباكو است. از نظر آنها نیكوتین، به تنهایی سرطان زا نیست و مصرف ویپ به ندرت افراد را در معرض تركیبات سرطان زا مانند نیتروسامین ها قرار می دهد. در هر حال اگر نتایج بررسی تانگ و گروهش تایید گردد، این نظرات و آمارها زیر سوال خواهند رفت.
این پژوهش جدید، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1398/07/18
14:31:59
5.0 / 5
4332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین